2023 – Pilot Maaşları

18.02.2020
495
A+
A-
2023 – Pilot Maaşları

2023 – Pilot maaşları yeni yılın gelmesiyle birlikte zamlı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz üzere yılın ilk ayları ve yılın ortasında maaşlara zam gelmektedir. Bu zamlar pilotları da kapsamaktadır. Enflasyon oranına göre gelen zamlar pilot maaşlarını ne derecede etkiledi, yazımızın devamında görebileceksiniz. Aynı zamanda pilotluk hakkında genel bilgiler edinebileceksiniz.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olmak için mutlaka matematiksel bir zekaya sahip olmanız gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesinde bulunan Hava Harp Okulu da bünyesine öğrencileri matematik puanlarını ağırlıklı seçerek okula alım yapmaktadır. Bu kapsamda TSK bünyesinde pilot olabilmeniz için HHO yani Hava Harp Okulu kapsamında eğitim görebilirsiniz. Burada hem genel derslere ilişkin hem de havacılığa ilişkin detaylı bir eğitim görürsünüz. Ardından gireceğiniz sınavlar ve uygulama sınavı sonucunda pilot olmaya hak kazanırsınız.

Uygulama sınavı, size eğitim veren kişi tarafından yapılır. Uçağın komutası sizde olur ve ikinci koltukta sınav hocanız oturur. Uçağı kaldırış anından indiriş anına kadar hiçbir hata yapmamanız gerekmektedir. Dolayısıyla Hava Harp Okulu mezunu olabilmek için yazılı sınavları ve uygulamalı sınavı eksiksiz geçmeniz gerekecektir.

Başvurular MSÜ bünyesine yapılmaktadır. Sınavları ise MSÜ adına ÖSYM düzenlemektedir. ÖSYM resmî sayfasından başvuru kılavuzlarına ve sınav tarihlerine ilişkin detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

2023 Hava Harp Okulu Başvuru Şartları

2023 – pilot maaşları konusuna geçmeden önce genel başvuru şartlarından bahsetmek yerinde olacaktır. Bir üst başlıkta belirttiğimiz üzere Hava Harp Okulu, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere Milli Savunma Üniversitesine girebilmek için değişmeyen genel birkaç şartları alt kısımda paylaşacağız. MSÜ alımları başladığında daha detaylı başvuru şartlarını polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden inceleyebileceksiniz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En fazla 20 yaşında olmak
  • Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak
  • Bir askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak
  • Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunmamak
  • Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmak
  • Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak,

2023 – Pilot Maaşları Ne Kadar?

2023 – pilot maaşları, diğer mesleklerde olduğu gibi başlangıç ve tecrübe aşamalarında farklılık göstermektedir. Günümüzde Hava Harp Okulu mezunu yeni kişilerin maaşları 18 ila 19 bin TL’den başlamaktadır. Ancak tecrübeli ve görev süresini uzun yapmış kişiler daha fazla maaş alabilmektedirler. Bu maaşlar 30-40 bin TL’yi bulabilmektedir. Normal maaşa ek olarak başarıyla tamamladığınız görevler, aldığınız takdirler de maaşınıza ek katkı sağlamaktadır. O yüzden pilotlar için sabit bir maaş uygulaması bulunmamaktadır

Pilot Nasıl Olunur?
THY – Pilot Alımları ve Başvuru Şartları
2023 – Bekçi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.