2020 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler

10.04.2020
A+
A-
2020 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler

2020 – PAEM parkurunda yapılması gerekenler bildiğiniz üzere yazılı sınav sonrasında üzerimize düşen görevlerden birisidir. PAEM girişleri sadece yazılı sınav ve sözlü mülakat üzerinde kalmamaktadır. KPSS puanı ile giriş yaptıktan sonra adaylar ikinci aşamada fiziki yeterlilik sınavına tabii tutulurlar. Tüm Polis Akademisi birimlerinde bu uygulama mevcuttur. Başvuru yapan adaylar arasından eleme yapabilmek için parkurda en iyi performansı gösterenler puan ortalamasını yükselterek okula girmeyi başarabilirler. Yazımızın devamında sizlere PAEM parkuru aşamalarını ve hazırlanmanız için neler yapmanız gerektiğini kısaca anlatacağız. Parkur detayları başvurular açıldığında Polis Akademisi tarafından ince ayrıntısına kadar duyurulmaktadır.

2020 PAEM Parkuruna Nasıl Hazırlanmalıyım?

2020 PAEM Parkuruna nasıl hazırlanılır sorusu için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Bildiğiniz üzere parkurda engel geçme, yük taşıma gibi bölümler bulunmaktadır. Tüm bu aşamaları da hızlı bir şekilde yapıp parkuru en kısa sürede tamamlamalısınız. Aynı zamanda kafanızın da karışmaması, parkuru doğru yapmanız önemlidir. O yüzden öncelikle nefesinizi açarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Parkura hazırlanırken sürekli düz koşular yapabilirsiniz.

Düz koşulardan sonra ise vücudunuzu geliştirebilir, daha sağlam hale getirebilirsiniz. Böylece parkurlarda daha çevik olarak rakiplerinize karşı büyük avantaj sağlarsınız. Son olarak parkuru doğru yapabilmek adına tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Parkur en ince detaylarına kadar söylediğimiz gibi Polis Akademisi resmî web site adresinde sizlere duyurulmaktadır. Buradan kendi imkanlarınız ile küçük bir parkur oluşturabilir veya çevrenizde PAEM kurslarına gidebilirsiniz. Profesyonel eğitimciler eşliğinde parkuru tam olarak görebilir ve antrenman yapabilirsiniz. Böylece PAEM parkurunda heyecan yapmadan sürenizi geçirebilirsiniz.

2020 – PAEM Alımları Ne Zaman?

2020 – PAEM parkurunda yapılması gerekenler konusundan önce adayların merak ettiği bir diğer konuya değinelim. Bildiğiniz üzere PAEM alımları 2015 yılından itibaren yıllık olarak yapılmaya başlamıştır. Alımlar hem sivil hem de meslek içerisinden olmak üzere iki şekilde yapılmıştır. Ancak yönetmelik içerisinden de görebileceğiniz gibi sivil alımlar ne yazık ki 2020 yılında son bulacaktır. Bu sürenin uzatılmasına dair henüz resmî bir açıklama yapılmadı. Eğer yönetmeliğe uyulursa maalesef sivil alım gerçekleşmeyecek. Değişimden sonra meslek içerisinden ilk defa alım yapılacağı için de alım sayısı veya alım tarihi hakkında net bir şey söylemek mümkün olmuyor. Açıklamalar yapıldığında detayları polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden sizlere duyuruyor olacağız.

2020 PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

2020 – PAEM parkurunda yapılması gerekenler bizlere Polis Akademisi tarafından en ince ayrıntısına kadar söylenmektedir. Parkurda toplamda 7 etap bulunur. Bu etaplar kendi içerisinde ayrı ceza puanlarına sahiptir. Aynı zamanda PAEM bünyesine kadınlar da başvuru yapabileceği için farklı zaman süreleri vardır. Bu sürelere de parkurun detay resminden en alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

1)Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.)  Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, genişliği 20 cm ve sıçrama tahtasının yere basma ayakları 52 cm eninde olacaktır.

Adayın;

Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramasının ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinden en az bir tanesi nizami olarak yapacak, en az bir tanesini nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecektir.  Lastiklerin iç genişliği 16inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

Adayın;

Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemesinin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Bu istasyondaki lastiklerden hiçbirinin içine nizami basmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

3) Adaylar; ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar için 20 Kg (10×2) iki kum torbasını aralarında 12 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya herhangi bir mesafeden atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır.

Adayın;

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye,

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşmamasına 1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ayrıca aralarında 12 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

Ağırlıkları 12 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Dubalardan herhangi birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.)    

Aday ağırlıklarla dubaların arkasından dönerken ağırlıkların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, ağırlıkların bir tanesini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ağırlık torbaları ikinci dubanın sağ tarafına 20cm mesafeden sonra torbaların arasında içten içe 50 cm mesafe olacak şekilde yerleştirilir ve ağırlık torbalarının tutuş gözleri birbirine bakacak şekilde yerleştirilir.

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta arasında mesafesi 5 metre olan ve yerde duran sağlık toplarından önce koşu istikametinde ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır.

Adayın;

Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak (6) altı saniye ilave edilecektir.

Adayın topa dokunmasından dolayı topların top haznesinden çıkması durumunda aday, topun peşinden değil topun bulunması gereken hazneye dokunacaktır.

Bu istasyondaki sağlık toplarının hiçbirine dokunmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir

5)Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru 1 (bir) defa takla atacaktır.

Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan veya dubayı deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir.

Takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır.

    Adayın;

Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Slalom çubuklarının bulunduğu parkuru hiç yapmadan geçmesi halinde aday, diskalifiye edilerek elenecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği çıtanın üstünden 50 cm. ve alttan geçilecek engel yüksekliği çıtanın altından 110 cm. olup iki çıta arasındaki geçiş engelinin uzunluğu içten içe 138 cm olacaktır. Engeller arasındaki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Adayın;

Bu etap sırasında engel çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza süresi alma nedenidir. Engel çubuklarının birbirlerine takılış yönü adayın geliş yönüne bakacak şekilde olacaktır. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Bu istasyondaki engellerin hiçbirini nizami geçmemesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

blank

2020 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?
2020 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları
2020 PAEM Alımı ve Şartları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.