2020 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak?

15.01.2020
A+
A-
2020 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak?

2020 – PAEM parkuru nasıl olacak sorusu yeni dönemde PAEM düşünen adaylar için oldukça önemli bir sorudur. Bildiğiniz üzere PAEM, POMEM ve PMYO gibi okullara girebilmek için belirli aşamaları geçmek zorunda kalıyorsunuz. Yazılı sınavlardan ve ön sağlık kontrolü aşamalarından sonra fiziki yeterlilik sınavı gelmektedir. Adayların parkur üzerinde başarılı bir performans göstermesi beklenir. Kurallar ve cezalar dahilinde adaylar parkuru tamamlamaya çalışır. Parkur bilgileri Polis Akademisi tarafından alımlardan önce detaylı bir şekilde paylaşılır. Bu paylaşım başvurular ile eş zamanlı gerçekleşmektedir. Dolayısıyla adayların parkura hazırlanması için önlerinde yeterli zaman olur. Bu yazımızda sizler için detaylı olarak yayınlanan PAEM 2020 parkur detayları konusunu paylaşacağız.

PAEM Nedir?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi olarak açılımı karşımıza çıkmaktadır. 2015 yılında hizmete girmiş olup komiser yardımcıları yetiştirmeyi amaçlayan bir okul olmuştur. Bünyesinde meslekten alımlar olduğu gibi dışarıdan siviller de bulunmaktadır. KPSS ile giriş yapılabilen PAEM, yüksek rütbeden polis olma şansını sunmaktadır. Adaylar eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra komiser yardımcısı rütbesi ile kadroda açık bulunan şubelerde göreve başlarlar.

2020 PAEM Başvuruları Ne Zaman?

2020 – PAEM parkuru nasıl olacak sorusundan önce 2020 PAEM alımlarından bahsetmek yerinde olacaktır. Bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi PAEM 2015 yılında kurulmuştur. Açılış esnasında Polis Akademisi başkanı, PAEM’in 2020 yılına kadar sivil alımı yapacağını iletmişti. Bu maddeyi PAEM yönetmeliğinde de görmek mümkündür. Ancak bu konuya ilişkin süre uzatma veya sivil alımların durdurulmasına ilişkin henüz yeni resmî bir açıklama yapılmadı.

2020 PAEM Parkuru Hakkında

2020 PAEM parkuru, 2019 yılında yapılan parkur ile aynı olacaktır. PMYO, POMEM gibi birimlerde de parkur üzerinde değişiklik yapılmamaktadır. Değişim yapılsa dahi Polis Akademisi güncel parkuru başvuru esnasında yayınladığı için değişen parkura karşı hazırlıklı olursunuz.

Bir diğer merak edilen konu ise parkurun okula giriş puanını yüzde kaç etkiliyor olduğudur. PAEM bünyesine iki farklı türde katılabildiğiniz için bu soruya cevap olarak iki farklı şekilde cevap verilebilir. Emniyet mensubu olan kişilerde %25 KPSS puanı, %25 fiziki yeterlilik testi ve %50 sözlü mülakat olmaktadır. Yani okula girebilmek için başarı sıranızı fiziki yeterlilik sınavı %25 etkilemektedir. Aynı durum sivil PAEM adayları için de geçerlidir. Fiziki yeterlilik sınavı okula girişinizi %25 etkiler.

2020 PAEM Parkuru Nasıl Olacak? Detaylar Neler?

2020 PAEM Parkuru nasıl olacak sorusuna net bir şekilde cevabı alt kısımda bulabileceksiniz. Parkur 7 etaptan oluşuyor olup tüm adımları ve detaylarını Polis Akademisi paylaşmıştır. Kadın adaylar ve erkek adaylar için farklı yükler, farklı süreler bulunmaktadır. İlgili maddeler ve parkur resmi üzerinden tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Parkur tablosu 7 etap bilgilendirmesinden sonra en altta yer alıyor olacak.

1)Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.)  Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, genişliği 20 cm ve sıçrama tahtasının yere basma ayakları 52 cm eninde olacaktır.

Adayın;

Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramasının ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinden en az bir tanesi nizami olarak yapacak, en az bir tanesini nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecektir.  Lastiklerin iç genişliği 16inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

Adayın;

Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemesinin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Bu istasyondaki lastiklerden hiçbirinin içine nizami basmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

3) Adaylar; ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar için 20 Kg (10×2) iki kum torbasını aralarında 12 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya herhangi bir mesafeden atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır.

Adayın;

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye,

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşmamasına 1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ayrıca aralarında 12 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

Ağırlıkları 12 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Dubalardan herhangi birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.)    

Aday ağırlıklarla dubaların arkasından dönerken ağırlıkların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, ağırlıkların bir tanesini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ağırlık torbaları ikinci dubanın sağ tarafına 20cm mesafeden sonra torbaların arasında içten içe 50 cm mesafe olacak şekilde yerleştirilir ve ağırlık torbalarının tutuş gözleri birbirine bakacak şekilde yerleştirilir.

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta arasında mesafesi 5 metre olan ve yerde duran sağlık toplarından önce koşu istikametinde ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır.

Adayın;

Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak (6) altı saniye ilave edilecektir.

Adayın topa dokunmasından dolayı topların top haznesinden çıkması durumunda aday, topun peşinden değil topun bulunması gereken hazneye dokunacaktır.

Bu istasyondaki sağlık toplarının hiçbirine dokunmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir

5)Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru 1 (bir) defa takla atacaktır.

Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan veya dubayı deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir.

Takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır.

    Adayın;

Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Slalom çubuklarının bulunduğu parkuru hiç yapmadan geçmesi halinde aday, diskalifiye edilerek elenecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği çıtanın üstünden 50 cm. ve alttan geçilecek engel yüksekliği çıtanın altından 110 cm. olup iki çıta arasındaki geçiş engelinin uzunluğu içten içe 138 cm olacaktır. Engeller arasındaki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Adayın;

Bu etap sırasında engel çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza süresi alma nedenidir. Engel çubuklarının birbirlerine takılış yönü adayın geliş yönüne bakacak şekilde olacaktır. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Bu istasyondaki engellerin hiçbirini nizami geçmemesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

8) Adayın başlangıç çizgisinden geçmesiyle birlikte skorboardda çalışmaya başlayan kronometre, adayın bitiş çizgini geçmesiyle durur. Adayın sensörlerin algılayamayacağı şekilde altından geçmesi veya üstünden sıçrayarak geçmesi ya da herhangi bir nedenle dijital fotoselli kronometrenin durmaması, durdurulamaması halinde fiziki yeterlilik sınavı komisyonu tarafından adayın bitiş çizgisinden geçişi göz önüne alınarak bitiş süresi olarak kaydedilir. Herhangi bir tereddütte düşülmesi halinde kamera kayıtları kontrol edilerek bitiş süresi tespit edilir ve bitiş süresi olarak yazılır.

    Adayın bitiş çizgisine kendini atarak veya düşerek kronometreyi durdurması halinde adayın vücudunun herhangi bir kısmının parkurun bitiş çizgisinin içerisinde kalması durumunda adayın bitiş süresine ceza karşılığı olarak (1) saniye ilave edilir. Adayın düşmesi veya kendini atmasıyla birlikte kronometreyi durdurması halinde hareket devam eder bitiş çizgisini tamamen geçerse adaya ceza uygulanmaz.

9) Fiziki Yeterlilik Parkuru içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenecektir. Fiziki yeterlilik parkurunda sayılı istasyonlarda sıçrama tahtası, lastik engeli, sağlık toplarına dokunmalar, slalom çubuğu geçişleri gibi engelli geçiş istasyonlarından adayların bu istasyonları geçebilmeleri için her istasyonda en az bir hareketi nizami yapma zorunluluğu vardır. Her istasyonda en az o istasyon hareketini bir tanesini nizami yapamayan aday bir sonraki istasyonu geçemez ve diskalifiye edilerek elenir. Adayın bitiş çizgisini geçtikten sonra parkur içerisindeki engel istasyonun da engellerde oluşabilecek düşme ve devrilmelerde adaya herhangi bir ceza verilmez.

10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziksel yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.

11) Fiziki yeterlilik sınavı parkurunda sınav esnasında oluşabilecek herhangi bir sorunda sınav komisyonu başkanı ve üyeleri komisyonda görevli üye beden eğitimi öğretim elamanın görüşünü alarak karara bağlayacaktır.

12) Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

    Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında adayların denge, kuvvet kondisyon, çeviklik, çabukluk ve esneklik açısından uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü fiziki yeterlilik sınav parkuru zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir. Adayların Fiziki Yeterlilik Sınav değerlendirmesi belirtilen zaman/puan cetveline göre yapılacaktır.

Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru erkek adayların 48 saniyede, kadın adayların 51 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunun 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar, 43 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan kadın adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 48 saniyenin üzerinde tamamlayan erkek adaylar, 51 saniyenin üzerinde tamamlayan kadın adaylar fiziki yeterlilik sınavında 70 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılır. Fiziki yeterlilik sınavında 70 puanın altında alan adaylara 0 puan verilir. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında Polis Amirleri Eğitimi Merkezi öğrenci adayı olamaz kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.

Not : Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar spor kıyafetlerini yanlarında getireceklerdir.”

blank

2020 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar
2020 PAEM Adayları İçin Boy Şartı Nedir?
Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) nedir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.