2020 PAEM Alımı ve Şartları

05.12.2019
A+
A-
2020 PAEM Alımı ve Şartları

2020 PAEM alımı ve şartları konusunda birçok adayın kafasında soru işaretleri bulunmaktadır. PAEM bildiğiniz üzere Polis Amirleri Eğitim Merkezi olarak geçmektedir. 2014 yılına kadar komiser yardımcıları sınav ile alınırken 2015 yılında PAEM’in çıkışıyla beraber artık komiser yardımcıları eğitimden geçtikten sonra göreve başlayabilmekteydi. Üstelik dışarıdan alımlar sayesinde de Polis Akademisi bünyesinde donanımlı komiser yardımcıları yetiştirebiliyordu. 2020 PAEM alımı konusunda ise bazı söylentiler kişilerin kulağına gitmektedir. 2020 yılında PAEM alımı yapılmayacağı söylentilerinin de doğruluğunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

2020 PAEM Alımı Yapılacak Mı?

2020 PAEM alımı ve şartları konusunda belirttiğimiz üzere etrafta 2020’de alım yapılmayacağı konuşulmaktadır. Maalesef bu bilgi bir nebze olsun doğrudur. PAEM yönetmeliğini okuduğumuzda aşağıdaki gibi bir ifade bizleri karşılıyor.

“Geçiş hükmü

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen emniyet mensubu olmayan lisans mezunları PAEM’e 1/1/2020 tarihine kadar kabul edilebilir.”

Yönetmelikte yer alan ifadeye göre dışarıdan alımlar 2020 tarihinde son bulacak. Yani 2020’de emniyet mensubu olmayan kişiler PAEM’i KPSS ile tercih edemeyecekler. Ancak emniyet mensubu olup, PAEM komiser yardımcılığı alımlarına uygun olanlar yine başvuruları yapabilecek ve komiser yardımcısı olarak eğitilebilecek.

En Son Yapılan PAEM Alım Sayısı

2020 PAEM alımı ve şartları kapsamında yine geçtiğimiz 2019 yılının Eylül ayında 2000 komiser yardımcısı adayının alındığına şahit olmuştuk. 2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim alacak adayların 1800’ü erkek 200’ü kadın olacak şekilde alım yapılmıştı. 2020’de dışarıdan alım yapılmayacağı için komiser yardımcılığı için bu sayı bir hayli yüksekti. Dolayısıyla PAEM ihtiyacı da bir süre olmayacak gibi görünmektedir. 2020’ye ilişkin PAEM alım sayısı konusunda tahmin yürütmek bu yüzden zor olmaktadır.

2020 PAEM Başvuru Şartları

2020 PAEM başvuru şartları yeni kılavuz henüz yayınlanmadığı için belli olmadı. Ancak ilk paragrafta belirttiğimiz üzere artık dışarıdan alım yapılmayacak. Bu yüzden 2018’in güncel alım şartlarını fikir olması açısından sizlerle paylaşıyor olacağız.

 • En az dört yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla meslekte fiilen iki yılını doldurmuş olmak,
 • Sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibari ile kırkbeş yaşından gün almamış olmak, (01/01/1974 ve sonrası doğanlar)
 • Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,
 • Son iki yıl içinde kısa süreli durdurma cezası ve meslek yaşantısı içerisinde uzun süreli durdurma cezası almamış olmak,
 • Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak.
 • PAEM’e başvuran emniyet mensubu adayların yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.

Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere emniyet mensubu dışı alım şartlarına bakıldığında istenenler daha farklı olmaktadır. 2020 yılında emniyet mensubu dışı alım yapılmayacağı için sadece emniyet mensubu alımlarında kullanılan başvuru şartlarını sizlerle paylaştık. İlerleyen günlerde farklı gelişmeler olduğu takdirde sizlere güncel bilgileri aktarıyor olacağız.

2020 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları
POMEM ve PAEM için KPSS Düzenlemesi Yapıldı
2020 – Kadın Polis Alımı


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Onur dedi ki:

  1/1/2020 tarihine kadar kabul edilebilir.” Bu maddeye göre paem 5 in aralık ayında intibaka başlaması gerekmez mi ? Hala sonuçlar açıklanmadı. Yine bu maddeye göre kayıtlar ocak ayına sarkamaz o Zaman değil mi ?

 2. Avatar Umut dedi ki:

  Bundan sonra dışarıdan alım olmayacakmi ?