2023 PAEM Adayları İçin Boy Şartı Nedir?

23.12.2019
545
A+
A-
2023 PAEM Adayları İçin Boy Şartı Nedir?

PAEM kurumu 2015 yılında nitelikli komiser yardımcıları yetiştirmek için Polis Akademisi tarafından oluşturulmuş bir kurumdur. PAEM açılımı ise Polis Amirleri Eğitim Merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. PAEM’e alımlar iki farklı türden yapılmaktadır. Eğitim görmek için hali hazırda polislik mesleğini yapıyor olabilir ve rütbe yükseltmek isteyebilirsiniz. Böylece meslek içi alımlarda PAEM’e giriş yapabilirsiniz. Bir diğer başvuru türü ise sivil olarak başvurudur. Siviller de PAEM’e başvuru yaparak çeşitli eğitimleri gördükten sonra polislik mesleğine daha yüksek rütbelerden başlayabilirler. 2023 – PAEM adayları için boy şartı nedir konusunu ve diğer başvuru şartlarını sizler için yazımızda detaylı olarak ele aldık.

Sivil Olarak PAEM’e Nasıl Girilir?

Sivil olarak PAEM’e girmek isteyen adaylar POMEM kurumundan biraz daha zorlanması gerekecektir. POMEM için ön lisans mezunları başvuru yapabiliyordu. Ancak PAEM için ön lisans mezunlarının başvurabilmesi mümkün değil. Mutlaka lisans mezunu olmalısınız. Ayrıca başvuru aşamasında belirtilen diğer şartları tam olarak yerine getirmelisiniz. Polis olma kapılarından birisini sizlere açan PAEM, sizi donanımlı bir polis olarak yetiştirecek ve polislik mesleğine yüksek rütbeli bir şekilde başlatacak.

PAEM 2023 Alımları Ne Zaman Olacak?

2023 – PAEM adayları için boy şartı nedir sorusundan önce adaylar PAEM alımlarının ne zaman olacağını da merak etmektedirler. Komiser yardımcısı kadrolarında açıklar darbe girişimi sonrasında bir hayli fazlaydı. Dolayısıyla günümüze kadar çok sık PAEM alım yapılıyordu. Günümüzde yine komiser yardımcıları açıklıkları bulunuyor. Alımların ne zaman ve nasıl yapılacağına dair açıklama ise henüz Polis Akademisi tarafından duyurulmadı. 2023 yılı içerisinde ne zaman PAEM alımları yapılacağını pa.edu.tr adresini takip ederek öğrenebilirsiniz. Eş zamanlı olarak alım yapıldığında polisnoktasi.com olarak biz de sizlere güncel haberleri duyurmaktayız.

2023 PAEM Başvuru Şartları

2023 PAEM başvuru şartlarını alt kısımdan inceleyerek boy şartından önce hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yeni yayınlanacak olan PAEM başvuru kılavuzu ile aşağıdaki başvuru maddeleri arasında ufak tefek değişiklikler bulunabilir. Yeni kılavuz yayınlandığında sizler için yazımızı hızlı bir şekilde güncellemiş olacağız.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • 2017 veya 2018 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için en az (63,000) taban puanı almış olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak, (01/01/1989 ve sonrası doğanlar)
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Eğitim-Öğretim dönemi başladığında (intibak eğitimi dahil) adayların askerlikle ilişiğinin bulunmaması ve silah altında olmamaları gerekmektedir. Bu nedenle; şahsen başvuru esnasında erkek adaylar 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair belge ibraz etmek zorundadırlar.

2023 – PAEM Boy Şartı Nedir?

2023 – PAEM adayları için boy şartı nedir sorusunun cevabı PMYO ve POMEM ile aynı olacaktır. PAEM başvurusu yapmak isteyen erkek adayların en az 167 cm boy, kadın adayların ise en az 162 cm boya sahip olmaları gerekmektedir. Üst başlıktaki şartları da karşıladığınız takdirde PAEM üzerinden eğitim görebilir ve rütbe yükselterek veya yeni bir şekilde göreve başlayabilirsiniz.

2023 PAEM Alımı ve Şartları
2023 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları
POMEM ve PAEM için KPSS Düzenlemesi Yapıldı

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.