Asker Alımları

2023 MSÜ Harp Okulu ve MYO Tercih İşlemleri

2023 MSÜ Harp Okulu ve MYO tercih işlemleri bildiğiniz üzere yeni yılda da devam ediyor. 2020 alımları başarılı bir şekilde sonlandı ve öğrenciler şu anda eğitimlerine başlamış durumdalar. MSÜ yani Milli Savunma Üniversitesi her sene bünyesine yeni öğrenciler katmaktadır. Bu öğrencilerin önünde ilk olarak iki farklı alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler ise Harp Okulu ve MYO olmaktadır. İki fakülte bünyesinde de bölüm alternatifleri vardır. Adaylar Hava, Kara, Deniz gibi bölümleri tercih ederek eğitimlerini o yönde alabilmektedirler. Bu yazımızda 2023 MSÜ Harp Okulu ve MYO tercih işlemleri konusunu ele alacağız.

MSÜ Bünyesinde Tercih Edilebilecek Bölümler Nelerdir?

İlk paragrafımızda sizlere Harp Okulu ve MYO kendi bünyesinde farklı bölümler barındırdığını söylemiştik. Bu başlık altında ise okul bünyesinde hangi bölümlerin olduğunu detaylı bir şekilde görebileceksiniz.

Harp Okulu Bölümleri;

 • Kara Harp Okulu (KHO)
 • Deniz Harp Okulu (DHO)
 • Hava Harp Okulu (HHO)
 • Sahil Güvenlik (Deniz Harp Okulunda eğitim görecektir.)

MYO Bölümleri;

 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara Asb.MYO)
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz Asb.MYO)
 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava Asb.MYO)
 • Sahil Güvenlik (Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim göreceklerdir.)
 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO)

MSÜ Tercih İşlemleri Nereden Yapılır?

Bildiğiniz üzere Milli Savunma Üniversitesi her yıl MSÜ girişleri için kılavuz yayınlamaktadır. Bu kılavuz içerisinde ise tüm sorularımıza net bir şekilde cevap bulabilmekteyiz. MSÜ Harp Okulu ve Asb. MYO tercihlerini nereden yapabileceğimizin yanıtı da yer almaktadır. https://www.personeltemin.msb.gov.tr/ adresi üzerinden adaylar Harp Okulu ve Asb. MYO tercihinde bulunabilirler. Bu bilgi kılavuzda yer almaktadır.

Tercih Yapmayan Kişiler İkinci Seçim Aşamasına Katılabilir Mi?

Belirtilen tarihler arasında adaylara tercih yapmaları için sistem açık tutulmaktadır. Ancak adaylar bu süre zarfında tercihlerini tamamlamayabiliyor. İkinci seçim aşamalarına kadar fikirlerini değiştirenler ise tekrardan tercih yapmak istiyorlar. O yüzden başlıktaki soru sıkça sorulmaktadır. Ancak MSÜ bu konuya açıklık getirmiştir. 2023 MSÜ Harp Okulu ve MYO tercih işlemleri adı altında geç başvuru hakkında orijinal açıklama metni;

“Belirtilen tarihlerde tercih işlemlerini yapmayan adaylar hiçbir şekilde 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.”

2023 MSÜ Harp Okulu ve MYO Tercih İşlemleri Önemli Uyarılar

Bahsetmiş olduğumuz kılavuz içerisindeki tercih işlemlerine yönelik uyarılardan birkaç tane daha bulunmaktadır. 2023 yılına ilişkin önemli uyarıları alt kısımda maddeler halinde görebilirsiniz.

 • “Adaylar Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulu tercihlerini ayrı ayrı yapacaklar ve bu tercihler yerleştirme işlemlerinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Harp Okullarına yerleşemeyen/yerleşmek istemeyen bir aday Astsubay Meslek Yüksekokullarına yerleşebilecek ancak Harp Okullarına yerleşen ve ön kayıt yaptıran hiçbir aday sırası gelse dahi Astsubay Meslek Yüksekokullarına geçiş yapamayacaktır.”
 • ““Aday Yerleştirme” İşlemleri Sürecince adaylar tercih öncelikleri ve Aday Değerlendirme Puanı sıraları dikkate alınarak yerleştirileceklerdir. “Ek Yerleştirme” sürecinde ise adaylar, tercih önceliklerine bakılmaksızın tercihleri arasında bulunan ve sıraları gelen herhangi bir okula yerleştirileceklerdir. Bu sebeple adaylar hiçbir takdirde yerleşmek istemedikleri okulları tercihleri arasında bulundurmamalıdırlar.”
 • “Bando Astsubay Meslek Okulu adayları
 • Tercihleri arasında Bando Asb.MYO olan Güzel Sanatlar Lisesi Programlarından mezun olacak/olan,
 • 1’nci tercihi (Yeterli aday bulunamaması halinde diğer tercihleri dikkate alınacaktır.) Bando Asb. Meslek Yüksekokulu olan diğer lise ve dengi okullardan mezun olacak/olan adaylar arasından seçilecektir.

Bu sebeple Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi olmayan adayların Bando Asb. MYO adayı olabilmeleri için 1’nci tercihlerinin (Yeterli aday bulunamaması halinde diğer tercihleri dikkate alınacaktır.) Bando Asb.MYO olması ön koşuldur.

2’nci Seçim Aşamalarına Bando Asb.MYO adayı olarak çağrılan adayların diğer aşamalara ilave olarak “Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı”’na tabi tutulacaklarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.”

2023 MSÜ Sınavı Yeni Tarihi
2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları
Uzman Erbaş Alımı 2023

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu