PAEMPOMEM

2023 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları

2023 KPSS sınav tarihi ve POMEM-PAEM başvuruları an itibariyle açığa kavuşmaya başladı. Bildiğiniz üzere yaklaşık 1 hafta önce ÖSYM 2023 yılı için sınav takvimini bizlerle paylaştı. POMEM ve PAEM için de KPSS şartı olduğunu göz önüne alırsak ÖSYM’nin paylaştığı bu takvim polis adaylarını yakından ilgilendiriyor. Takvim içerisinde KPSS sınavları yılda bir kez olup tekrarlanmayan sınavlardır. Dolayısıyla sınav tarihini kaçıranlar ilgili yılda POMEM veya PAEM başvurularını da kaçırmış olacaklardır. Yazımızın devamında konuya ilişkin detayları inceleyebilirsiniz.

2023 KPSS Sınav Tarihi

2023 KPSS Sınav tarihi ÖSYM tarafından 18 Ekim 2023 tarihi olarak belirlenmiştir. Bu tarihte ön lisans mezunları kişiler sınava giriş yapabilecekler. Lisans mezunlarının tercih edebileceği KPSS sınavı ise 25 Temmuz 2023 tarihinde alan sınavının ilk günü, 26 Temmuz 2023 tarihinde ise alan sınavının ikinci günü yapılacak. Mezun olduğunuz dereceye göre sınav tarihinizi kontrol edebilir ve başvuru tarihlerini takip edebilirsiniz.

2023 KPSS Sınav Başvuruları Ne Zaman?

KPSS başvuruları genel olarak sınav tarihinden 2 ay önce başlamaktadır. Bu yıl adaylara başvuru süresi olarak yaklaşık 15 gün verilmiş. Ön lisans KPSS sınavına girecek adaylar 12-25.05.2023 tarihleri arasında başvurularını yapabilecekler. Lisans alan sınavına girecek adaylar ise 05-20.05.2023 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler. Sınava ilişkin sonuçlar ise Ağustos ayının 1 ila 2. Haftası arasında açıklanmaktadır. Ön lisans sınav sonuçları açıklanma tarihi ÖSYM tarafından 12.11.2023 olarak belirlenmiştir.

2023 PAEM KPSS Puanı

2023 KPSS sınav tarihi ve POMEM-PAEM başvuruları kapsamında adaylar aynı zamanda puanları da merak etmektedirler. 2023 PAEM KPSS puanı henüz resmî bir başvuru kılavuzu yayınlanmadığı için açığa kavuşmamıştır. PAEM baraj puanını öncelikle KPSS P3 türünden yapmalısınız. 2019 yılında PAEM’e en son giren adayın KPSS P3 türündeki puanı 75,57 olarak hesaplanmıştır. Bu puan türü kadın adaya ait olup, kadın ve erkek adaylar ayrı değerlendirilmektedir. Erkelerin taban puanları genel olarak 70.00 civarında seyir etmektedir. Aynı şekilde 2018 yılı için de en son alınan kadın adayın puanı 74,99 olurken, erkek adayların yine 70.00 civarında kalmıştır.

2023 POMEM KPSS Puanı

2023 POMEM KPSS puanı kapsamında sabit bir taban puan durumu mevcuttur. Polis adayları POMEM’e 70 taban puanı aştıktan sonra başvuruları yapabilmektedir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu POMEM adaylarına 65 taban puan sözü vermişti ancak bu uygulama henüz yürürlüğe girmedi. 2023 alımlarında taban puanın 65’e çekilmesi durumunu görebiliriz ancak henüz resmî olarak yürürlükte değil.

2023 POMEM-PAEM Başvuruları Nasıl Yapılır?

Önceki yıllarda olduğu gibi POMEM ve PAEM ile Polis Akademisi ilgilenmektedir. İlgili başvurular da Polis Akademisi resmî web site adresi üzerinden duyurulmaktadır. Adaylar pa.edu.tr adresini takip ederek başvurulardan haberdar olabilirler. Başvuru duyurusunda online veya şahsen başvuru konusunda detaylı bilgilendirme sağlanmaktadır. Ancak çoğu ön başvuru online olarak e-devlet şifre yardımıyla yapılmaktadır.

Emniyet Amiri Nasıl Olunur ?
Komiser Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?
2023 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba benim anlamadığım şey şu hangi kpss’ye gireceğiz öyle karışık anlatmışsınız ki 😀 Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunuyum kimi diyor 6 Eylül’deki sınava gireceksin kimi diyor alan sınavı anlamadım gitti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu