2023 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak?

23.01.2020
466
A+
A-
2023 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak?

2023 Komando alımı ne zaman yapılacak sorusu birçok komando olmak isteyen kişi tarafından merak edilen konudur. Bildiğiniz üzere MSB, TSK’da görev yapmak üzere komando alımını her yıl yapmaktadır. Alım sayısı ise kadro açığı sayısına göre veya o yılki planlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Komando alımları yani diğer adıyla Uzman Erbaş alımları 2023 yılında da devam edecek. Uzman Erbaş olarak başvuru yaptığınızda sizlere komando eğitimi verilerek TSK bünyesinde hizmet veren donanımlı ve eğitimli bir asker haline geleceksiniz. Sırasıyla; 2018 yılında 43 bin uzman erbaş alımı yapılırken bu rakam 2019 yılında 40 bini bulmuştu. 2023 yılı için ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar alım sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüm detayları yazımızın devamında görebileceksiniz.

2023 Komando Alımı Sayısı

2023 Komando alımı ne zaman yapılacak sorusundan önce alım sayısına ilişkin açıklamaları size iletmekte fayda olacaktır. Milli Savunma Bakanlığı bütçe toplantısı sırasında Hulusi Akar 2023 yılı için on binden fazla Uzman Erbaş ve Onbaşı alınacağını bildirdi. Dolayısıyla komando olmak isteyen adaylar Uzman Erbaş ve Onbaşı başvurusunda bulunarak komandoluğa adım atabilirler. Alımların tek seferde mi yoksa parça parça mı alınacağı henüz netleşmedi. Bu detayları ilerleyen günlerde hep beraber öğrenebileceğiz.

2023 Komando Alımı Ne Zaman?

2023 Komando alımı ne zaman yapılacak sorusuna henüz verilecek net bir cevap bulunmuyor. Elimizde Hulusi Akar’ın bütçe konuşmasında verdiği bilgiler dışında resmî makamlardan açıklama gelmedi. 2019 yılında başvurular 5 Mart 2019 tarihinde başladı. Dolayısıyla yeni yılda da alımların 3. ayında olacağını düşünmekteyiz. Başvuru tarihinden itibaren adaylara 1 aylık bir başvuru süresi tanınmakta. Bu süreç boyunca başvurunuzu düşünebilir ve başvurunuzu tamamlamaya karar verebilirsiniz. Geçtiğimiz yıl yapılan 40000 Uzman Erbaş alımında 20 bininde KPSS şartı aranmış olup diğer 20 bin kişide KPPS şartı aranmamıştı. Bu yıl alımı yapılacak +10 bin kişide hangi şartlar aranacağı da henüz belli olmadı. Adayları aynı zamanda fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşaması da bekliyor olacak. Tüm detaylara yeni başvurular açıklandığı zaman polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden ulaşabileceksiniz.

2023 Komando Alımı Başvuru Şartları

2023 Komando alımı başvuru şartları bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi başvurular başlamadığı için henüz açıklanmadı. Ancak sizlere fikir oluşması açısından geçen yıla ait başvuru şartlarını alt kısımda sunacağız. Buradan başvuru şartlarını inceleyerek 2023 yılında yapılacak alımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • T.C vatandaşı ve erkek olmak.
 • En az lise mezunu olmak. (Yurt dışında lise okuyanların denklik belgesi temin etmesi gerekir.)
 • 20 yaşından gün almış olup 27 yaşını bitirmemiş olmak.
 • Askerlik yapma şartı aranmaz. Askerde iken başvuru yapabilirsiniz. Nitelik belgesi üzerinden 80 puan ve üzeri almış olmanız gerekir.
 • Askeri öğrencilik ile ilişkisi kesilmemiş olmak.
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasından olumlu sonuç almak.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz (30) günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak.
 • Taksirli suçlar nedeniyle altı (6) ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.
 • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak. (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak.)
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.
 • Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı olmamak. (Daha önce tedavi görüp kayıtlara geçen kişiler eğer tedavilerini başarılı bir şekilde tamamladıysa sorun yaşamayacaklar.)

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2023
2023 – Jandarma Astsubay Alımı ve Başvuru Şartları
2023 Milli Savunma Üniversitesi Başvuru ve Sınav Tarihleri

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.