2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir?

24.12.2019
513
A+
A-
2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir?

2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir sorusuna cevap arıyorsanız doğru yazıyı okumaktasınız. Ülkesine hizmette bulunmak isteyen ve vatani görevini profesyonel olarak devam ettirmek isteyenleri yakından ilgilendiren kara kuvvetleri okulu hakkında sizlere bilgiler sunacağız. Kara kuvvetleri okulu MSÜ bünyesinde bulunan bir birim olduğundan dolayı yazının devamında MSÜ ismini sık sık duyacaksınız. MSÜ açılım olarak Milli Savunma Üniversitesi anlamına gelmektedir. Bünyesinde 2 yıllık ve 4 yıllık bölümleri barındırmaktadır. MSÜ girişleri için de sınavı Türk Silahlı Kuvvetleri adına ÖSYM düzenlemektedir. ÖSYM’nin düzenlediği bu sınav ile kara kuvvetleri okuluna girişinde ilk adımı atabilirsiniz. Diğer tüm detaylar yazımızın devamında olacaktır.

Kara Kuvvetleri Okulu Nedir?

2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir sorusundan önce kara kuvvetleri okulundan bahsedelim. Bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere kara kuvvetleri okulu MSÜ bünyesinde bulunan bir bölümdür. MSÜ bünyesinde Deniz Harp Okulu (deniz kuvvetleri), Hava Harp Okulu (hava kuvvetleri) gibi bölümler de bulunmaktadır. Aynı zamanda Astsubay MYO’lar yine MSÜ bünyesindedir. Kara kuvvetleri bölümünü başarı ile tamamlayan adaylar subay diploması ve uluslararası geçerli olan bir lisans diplomasını elde ederler. MSÜ kara kuvvetlerinden mezun olduktan sonra lisans diplomanız ile farklı alanlarda iş bulma imkanına sahip olursunuz. Uluslararası geçerliliğe sahip olduğundan dolayı da yurt dışında lisans diplomanızı tanıtabilirsiniz. Eğer askeri alanda devam etmek istiyorsanız da mareşal rütbesine kadar yükselmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede TSK bünyesinde yetişen donanımlı bir personel olacaksınız.

2023 – MSÜ Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir?

İlk paragrafta bahsettiğimiz üzere MSÜ girişlerini TSK yerine ÖSYM üstlenmektedir. ÖSYM sınav takvimi de 2023’den 1 ay önce açıklandığı için bu yazımızdan güncel MSÜ sınav tarihini öğrenebilirsiniz. Tabii bunun öncesinde başvuru tarihi gibi süreleri kaçırmamanız gerekmektedir. ÖSYM’nin açıkladığı yıllık takvime göre 2023 MSÜ başvuru tarihi 16.01.2023 ile 27.02.2023 arasında olacak. Bu başvuru tarihini kaçıran adaylar için 07.03.2023 tarihinde geç başvuru günü başlatılacak ve normal sınav ücretinden daha fazla ücret talep dilecek. Sınav günü ise 07.04.2023 tarihinde saat 10.15’te yapılacak. Sonuçların açıklanması için 26.04.2023 tarihi belirlenmiş. İlgili adımlardan sonra MSÜ fiziki yeterlilik sınavı gibi adımlara geçecek ve okul için kabul edilme süreçlerine tabii tutulacaksınız. İlgili yazılı sınav sonucu ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Aynı zamanda başvurular da ais.osym.gov.tr üzerinden yapılacak.

ÖSYM’nin düzenlediği MSÜ sınavından haricen aynı zamanda TYT ve AYT sınavlarından da sizden belirtilen puanları almak zorundasınız.

Kara Harp Okulunda Hangi Sosyal İmkanlar Sunulur ve Eğitim Nasıldır?

Kara Harp Okulu (kara kuvvetler okulu) bünyesinde eğitim görecek adaylar hem normal derslere hem de askeri eğitime hazır olmalıdırlar. Günün ilk yarısı koşu gibi ısınma hareketleri ile başlar. Ardından asker adayları yazılı olan derslerin eğitimine girerler. Bu derslerin isimleri seçeneğiniz bölüme göre değişiklik göstermektedir. Günün yarısını derslerde tamamlayıp öğle arasından sonra askeri eğitime devam edersiniz. Akşam saatlerinde biten askeri eğitimden sonra zamanınız size kalmaktadır. Bu kapsamda kantinde bulunan PlayStationlar ile vakit geçirebilir, tenis masalarında arkadaşlarınız ile tenis oynayabilirsiniz. Kantin ve hobi alanlarında aklınıza gelebilecek daha fazla sosyal aktiviteler bulunmaktadır. Ayrıca KHO asker adaylarını sık sık geziye götürmekte, Türkiye’yi tanıtmaktadır. Diğer okullarda bulabileceğiniz sosyal aktivitelerin çok fazlasını KHO bölümünde bulabilirsiniz. Hafta sonunuz ise size kalmaktadır. İster çarşı izni kullanabilir, isterseniz de hobi alanlarında arkadaşlarınız ile vakit geçirebilirsiniz.

2023 – Kara Kuvvetleri Okulu Başvuru Şartları

2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir başlığı adı altında son bilgilendirme metnimiz başvuru şartları üzerine olacaktır. PMYO, POMEM veya diğer okullarda olduğu gibi MSÜ için de başvuru şartları mevcuttur. Bu şartlar yıllık olarak ufak tefek değişikliklere uğrayabilir. Başvuru kılavuzu henüz açıklanmadığından dolayı sizlerde fikir oluşturması açısından değişmeyen maddeleri paylaşacağız. Polisnoktasi.com site adresimizi takip ederek başvuru kılavuzu açıklandığında daha detaylı başvuru şartlarına ulaşabilirsiniz.

  • T.C. vatandaşı olmak.
  • 20 yaşını geçmemiş olmak. (1999 ve sonraki doğan kişiler başvurabilir.)
  • Lise veya lise dengi okullarda okuyan adayların kayıt işlemlerinin son gününe kadar mezun olmuş olması.
  • YKS kapsamında TYT ve AYT’den yeterli puanları almış olmak.
  • Yapılacak olan arşiv araştırmasında şüpheli sonuçlar bulunmamak.
  • Askeri okullardan çıkmış veya çıkarılmamış olmak, aynı şekilde sivil okullardan da çıkarılmamış olmak.
  • Alkol veya madde bağımlısı olmamak.
  • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
  • Milli güvenliğe tehdit oluşturacak yapı veya kuruluşlarda bulunmuyor olmak.

2023 – Jandarma Astsubay Alımı ve Başvuru Şartları
2023 Milli Savunma Üniversitesi Başvuru ve Sınav Tarihleri
Göz Çizdirmek Subaylığa Engel Mi?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.