Asker Alımları

2023 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

2023 – Kara Harp Okulu taban puanları bildiğiniz üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Kara Harp Okulu, MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) bünyesinde barındığı için öncelikle MSÜ giriş aşamalarını inceleyip ona göre taban puanı araştırmak gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesi için adaylar 3 farklı sınavdan geçmektedirler. Dolayısıyla 3 farklı sınavın da kendi aralarında taban puanları olmaktadır. Yazımızın devamında Kara Harp Okulu başvurusu için taban puan bilgilerini öğrenebilirsiniz.

2023 Kara Harp Okulu Puan Nasıl Hesaplanır?

Kara Harp Okulu girişi için ÖSYM’nin MSÜ için düzenlediği sınavlara girmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla YKS kapsamında TYT ve AYT sınavlarına girerek eşit ağırlık türünden puanınız bulunması gerekmektedir. Bu puanların nasıl hesaplanacağını alt kısımda detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

  • Adayların cevapları kontrol edilerek doğru ve yanlış sayıları belirlenecektir. Vermiş olduğu doğru cevap sayısı baz alınarak yanlış cevap sayısının ¼ çıkarılarak testten almış olduğu ham puan hesaplaması kesin olarak yapılabilecektir.
  • Bütün adayların testlerden aldıkları puanlar kullanılacak ve testin ortalama standart sapması belirlenecektir. Bu koşullar altında ortalama olarak 50, standart sapma olarak da 10 olan puanlar hesaplanacaktır.
  • Belirlenmiş standart puanlar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacak ve Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 ya da daha fazla puan alınması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan adayların ağırlıklı puanları hesaplanarak işleme sokulacaktır.
  • Hesaplanan ağırlıklı puanlar minimum 100, maksimum ise 500 puan olarak belirlenecek ve Kara Harp Okulu Taban Puanları 2019- Eşit Ağırlık (EA) puanları ortaya çıkacaktır.
  • Kara Harp Okulu öğrenci adaylarının sınavda başarılı olabilmeleri için; Türkçe için %25, Temel Matematik için %35, Fen Bilimleri için %30 ve Sosyal Bilimler içinse %10 oranında ağırlıklı puan almaları gerekmektedir.

2023 – Kara Harp Okulu Taban Puanları Nedir?

2023 – Kara Harp Okulu taban puanları bahsettiğimiz üzere 2 aşamadan ve 3 farklı sınavdan oluşmaktadır. İlk aşama MSÜ Sınavı yani Milli Savunma Üniversitesi sınavı aşamasıdır. Adaylar ÖSYM’nin düzenlediği MSÜ sınavına girerek belirli bir baraj puanı almalıdır. Böylece yine ÖSYM’nin düzenlediği YKS’ye girebilir ve MSÜ için başvuruda bulunabilir. MSÜ sınavı için herhangi bir baraj puan uygulaması yoktur. Ancak yapacağınız yüksek puan ortalamanıza etki edecektir.

2023 – Kara Harp Okulu Taban Puanı Kaç Oldu?

2023 – Kara Harp Okulu taban puanları yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Okula alımlarda kadın ve erkek adaylar farklı puanda değerlendirilir. Okula en son giriş yapan düşük puanlı erkek öğrenci bir dahaki sene için taban puanı belirlemiş olur. Aynı durum kadın adaylar için de geçerlidir ve erkekler ile kadınlar farklı taban puanlarında değerlendirilir. Bu yüzden kadın adaylar başvuru yaparken sadece kadınların taban puanlarını inceleyebilir, erkekler ise yine sadece kendi bölümlerindeki erkek öğrencilerin taban puanlarını inceleyebilmektedir. Alt kısımdan güncel olarak hem kadın hem de erkek adaylar için Kara Harp Okulu dahil olmak üzere diğer harp okullarının taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

2023 Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları
2023 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak?
Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2023

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu