Asker Alımları

2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları

2023 – Kara Harp Okulu mülakatları birçok harp okulu öğrencisi olmak isteyen kişi tarafından merak edilir. Kara Harp Okulu bildiğiniz üzere Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunan 3 harp okulundan birisidir. Hava ve deniz harp okulunun yanı sıra Kara Harp Okulu adaylar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. PMYO ve diğer alanlarda olduğu gibi Milli Savunma Üniversitesi de kendisine ait alım aşamalarını oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu alım aşamalarında mülakatlar da yer almaktadır. Kara Harp Okulu mülakatları yazımızın devamında detaylı bir şekilde yer alıyor olacak.

Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir?

2023 – Kara Harp Okulu mülakatları aşamasına geçebilmek için öncelikle MSÜ başvurusu yapmanız gerekmektedir. MSÜ alımlarını ÖSYM’nin düzenlediği sınavlar ile yapmaktadır. ÖSYM sadece MSÜ’ye özel bir ön sınav düzenler. Bu sınavdan sonra ise ÖSYM’nin YKS sınavları Milli Savunma Üniversitesi için de geçerli olur. Hava ve deniz harp okulu için sayısal ağırlıklı puan gerekirken Kara Harp Okulu için eşit ağırlık puanları baz alınabilmektedir. MSÜ başvuru kılavuzu yayınlandığında hangi puan türünün baz alınacağı kesin olarak söylenmektedir.

MSÜ ilk giriş aşamasından sonra tercihler yapılır. Kara Harp Okulu yazanlar yine MSÜ mülakat aşamalarına geçerler. Mülakat aşamaları ise önceden belirlendiği düzende ilerlemektedir. Milli Savunma Üniversitesi mülakatları Hava Harp Okulu dışında tamamen benzerlik göstermektedir.

Kara Harp Okulu Yaş Sınırı Var Mı?

En çok merak edilen bir diğer soru ise Kara Harp Okulu için yaş sınırı olup olmadığıdır. Milli Savunma Üniversitesi, üniversite statüsünde geçiyor ancak diğer kurumlar gibi yaş konusunda esneklik sağlanmıyor. TSK bünyesinde bulunacak olan MSÜ çıkışlı öğrenciler genç yaşta sıkı ve disiplinli eğitilmek istenmektedir. Dolayısıyla MSÜ başvuru -Kara Harp Okulu- yapacak kişilerin 18-19-20 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. 21 yaşından gün alanlar maalesef bu üniversite için başvuru yapamamaktadırlar.

2023 MSÜ Sınavı Ne Zaman?

İlk paragrafta bahsettiğimiz MSÜ sınavının ÖSYM tarafından uygulandığını söylemiştik. Sınav başvuruları 7 Ocak-10 Şubat 2023 tarihinde alınıyor olup, sınav uygulaması ise 25 Şubat 2023 tarihinde yapılacaktır. Başvuru yapan adayların sınav ücretini en geç 11 Şubat 2023 tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir. Sınav ücreti ise 2023 yılı için 150 TL olarak belirlenmiştir.

2023 Kara Harp Okulu Taban Puanları

2023 Kara Harp Okulu taban puanları henüz açıklanmadı. Taban puanlar ÖSYM’nin sınav sonuçlarını açıklaması ardından MSB yani Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Dolayısıyla kılavuz yayınlansa bile taban puanları ÖSYM’nin sınav sonuçlarını açıkladıktan sonra öğrenebiliyoruz. Kara Harp Okulu, sayısal ve eşit ağırlık puanlarından alım yapmaktadır. Öncelikle YKS kapsamında TYT sınavına girip barajı geçmeniz gerektiğini belirtelim. Barajı geçip AYT sınavından eşit ağırlık ve sayısal puanınızın hesaplanması gerekmektedir. Taban puanları resmî olarak açıklandığında polisnoktasi.com site adresimizden sizlere güncel olarak duyuruyor olacağız.

2023 Kara Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 Kara Harp Okulu başvuru şartları MSÜ kılavuzunda yer almaktadır. Bu yüzden bu başlığımızda sizler için özet bilgi geçecek ve bir alt başlıkta mülakatlar hakkında bilgi vereceğiz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.),
  • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2017 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 29 Mart 2023 tarihinde yapılacak 2023 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2023-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak,

2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları Aşamaları Nelerdir?

2023 – Kara Harp Okulu mülakatları aşamaları belirttiğimiz üzere MSÜ tarafından belirlenmiş düzende ilerlemektedir. Hava Harp Okulu dışındaki diğer tüm okullarda mülakat aşamaları aynı şekilde ilerler. Alt kısımda madde madde bu aşamaları görebilirsiniz.

Birinci gün: Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT)

İkinci gün: ikinci gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacak şekilde 2 gün sürecektir.

İlgili maddeyi kılavuzda tam olarak şu şekilde görebilirsiniz;

“b. Diğer Okulların adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki

Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacak şekilde 2 gün sürecektir.”

2023 Hava Harp Okulu Mülakatları
2023 – Kara Harp Okulu Taban Puanları
2023 Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu