Asker Alımları

2023 – Kara Harp Okulu Başvurusu

2023 – Kara Harp Okulu başvurusu, MSÜ bünyesinde gerçekleşen bir işlem olmaktadır. Bildiğiniz üzere Harp Okulları Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) adı altında toplanmaktadır. Aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksekokulları da MSÜ içerisinde yer alır. Dolayısıyla Kara Harp Okulu (KHO) başvurusu yapacak kişilerin odak noktasının MSÜ olması gerekmektedir. Lise mezunu olup hedefinde Kara Harp Okulu bulunanlar için bilgilendirici bir yazı olacaktır. Yazımızın devamında MSÜ alımlarına ilişkin detaylar öğrenebilir ve başvuru süreçlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Milli Savunma Üniversitesi Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde donanımlı askerler yetiştirmek üzere faaliyet gösteren bir kurumdur. FETÖ olayları sonucunda okul bir süre kapalı olup öğrenci almadığı olmuştur. Ancak günümüzde tekrardan donanımlı askerler yetiştirmek için alımlar sürüyor. Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde 3 adet Harp Okulu bulundurmaktadır. Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda ilk paragrafta belirttiğimiz üzere Astsubay Meslek Yüksekokulları da 4 adet olacak şekilde bulunur. Astsubay okulları 2 yıllık olurken, harp okulları ise 4 yıllık olmaktadır.

Kara Harp Okulu Mezunu Hangi Rütbede Göreve Başlar?

2023 – Kara Harp Okulu başvurusu yapacak kişiler mezun olduktan sonra hangi rütbe ile göreve başlayacaklarını da merak etmektedirler. Kara Harp Okulu 4 yıllık bir eğitim süreci sonunda mezun vermektedir. Dolayısıyla buradan mezun olan adaylar oldukça donanımlı bir görevli olacaklardır. Göreve başlama rütbeleri ise en az Astsubay olmaktadır. Yapacağı görevler ve alacakları başarımlar ile rütbelerini hızlı bir şekilde yukarıya taşıma şansları bulunmaktadır. Aynı zamanda Kara Harp Okulu mezunu bir kişi en yüksek rütbe yani mareşal rütbesine kadar ulaşma şansını elinde tutmaktadır.

Kara Harp Okulu İçerisinde Hangi Bölümler Var?

Kara Harp Okulu aynı zamanda bir üniversite olarak geçtiği için de adaylar birinci sınıftan sonra kendilerine alan seçmektedirler. Kara Harp Okulu bünyesinde öğrenim gören adayların birinci sınıftan sonra karşısına 8 farklı bölüm çıkmaktadır. Bu sekiz farklı bölümü alt kısımda inceleyebilirsiniz. Sekiz farklı bölümden birine ek olarak askeri dersler alacağınızı da unutmayın.

 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri
 • Savunma Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler

2023 Kara Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 Kara Harp Okulu başvuru şartları geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından kılavuz ile beraber yayınlanmıştır. Kılavuzda yayınlanan 2023 başvuru şartlarını alt kısımdan inceleyebilirsiniz. Detaylı başvuru şartları ise MSÜ başvuru şartları yazılarımızda yer almaktadır. Alt kısımda bazı önemli başvuru şartları bulunmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.),
 • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
 • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.
 • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2017 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 29 Mart 2023 tarihinde yapılacak 2023 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2023-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak.

2023 – Kara Harp Okulu Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023 – Kara Harp Okulu başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıtımız çok basit olacaktır. Belirttiğimiz üzere Kara Harp Okulu, MSÜ bünyesinde yer almaktadır. Dolayısıyla Kara Harp Okulu başvurularını MSÜ üzerinden yapacaksınız. Öncelikle ÖSYM’nin düzenlediği MSÜ sınavına girmeniz gerekmektedir. İlgili sınav 7 Ocak ile 10 Şubat 2023 tarihleri arasında başvuruları almaktadır. Sınav tarihi ise 29 Mart 2023 olarak belirlenmiştir. Adaylar bu sınava girip gerekli baraj puanını aldıktan sonra yine ÖSYM’nin düzenlediği YKS için başvuru yapmaları gerekmektedir. TYT ve AYT alanlarından Kara Harp Okulu için eşit ağırlık ve sayısal puanlarının hesaplanması, MSB tarafından belirlenen MSÜ girişleri taban puanlarını karşılaması gerekmektedir.

Belirttiğimiz başvuruların tümü online olarak internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. MSÜ bünyesindeki diğer okullardan nasıl ayrılacağız sorusuna da verilecek net bir yanıt bulunmaktadır. Kara Harp Okulu isteyen kişiler tercih aşamasında sadece Kara Harp Okulunu seçebilirler. Başvurular ais.osym.gov.tr üzerinden yapılmaktadır.

2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları
Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir ?
2023 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu