2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM)

10.12.2019
761
A+
A-
2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM)

2023 – kadın polis alımı(POMEM), kadın adayların en çok merak ettiği konular arasında gelmektedir. Bildiğiniz üzere 2019 yılında 25. Dönem POMEM alımlarında 3000 kadın polis adayı alımı yapılmıştı. Alınan polis adaylarının 2500’ü lisans mezunu olurken, 500’ü ise ön lisans mezunuydu. Bu kapsamda 2023 yılı içerisinde nasıl bir planlama yapılacak, 2023 POMEM kadın polis alımı ne zaman olacak, kaç polis adayı POMEM bünyesine katılacak tüm detayları yazımızın devamında öğrenebileceksiniz. Ayrıca polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden güncel POMEM başvuru günlerini takip edebilirsiniz.

2023 – POMEM Kadın Polis Alımı Yapılacak Mı?

2023 – kadın polis alımı(POMEM) her yıl olduğu gibi 2023 yılı içerisinde de yapılacak. POMEM için en son başvurular 26. dönem için gerçekleşmişti. Yirmi altıncı dönem içerisindeki işlemler tamamlandığında bir sonraki dönem olan yirmi yedinci dönem alımları yapılacak. POMEM 27. Dönem alımlarında, eskiden olduğu gibi kadın alımlarına yer verilecek. POMEM başta olmak üzere PMYO ve diğer tüm polis okullarına kadın adaylar da alınmaktadır.

POMEM Erkek ve Kadın Alımı Arasındaki Farklar Nelerdir?

POMEM alım süreçlerinde bulunan FYT (fiziki yeterlilik testi) alanı bildiğiniz üzere güce ve kuvvete dayalı olan bir bölümdür. Burada erkek adaylar ile kadın adaylar arasında fark olması kaçınılmazdır. Dolayısıyla kafasında soru işareti olan kadın adaylar kendilerini rahatlatabilirler. Parkurda erkekler gibi ağır yükler kaldırmayacaksınız. Parkurda kadınların taşıdığı yükler ve fırlatacağı ağırlıklar daha hafif olmaktadır.

POMEM alım süreçlerinde öne çıkan bir diğer farklılık faktörü ise boy şartıdır. Başvuru esnasında erkek adaylardan en az 167 cm boy şartı istenirken, bu şart kadın adaylarda 162 cm olarak ön plana çıkıyor.

2023 – POMEM Kadın Polis Alım Sayısı

2023 – kadın polis alımı(POMEM) sayısı ilgili yılda polis açığına göre belirlenmektedir. Aynı zamanda yeni bir alan getirildiğinde polis açığı çok olduğundan dolayı yapılan alım sayıları da çok olmaktadır. Örnek olarak 25. Dönem POMEM için alımı yapılan 3000 kadın aday ihtiyaç doğrultusunda alınmış olup, 2019’da faaliyete açılmış bir bölüme alım yapıldı. 2023 yılında POMEM için ne kadar kadın polis adayı alımı yapılacağı o yüzden henüz belli değil. Konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yeni yıla girdikten kısa süre sonra açıklama yapacaktır ve 2023 yılında ne kadar alım yapmayı düşündüklerini açıklayacaktır.

2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM) Ne Zaman Olacak?

Bir üst paragrafta belirttiğimiz üzere henüz alımlara ilişkin resmî açıklama yapılmamıştır. Alım yapılacak zaman dilimi Polis Akademisi resmî web sitesi olan pa.edu.tr üzerinden açıklanmaktadır. Ancak yapılan en son yirmi altıncı dönem POMEM alımlarına baktığımızda bu alımların yaklaşık olarak 2023 yılının ilk çeyreğinde yapılması bekleniyor. 2023 yılına girdikten kısa bir süre sonra daha net bilgileri sizlerle buradan paylaşıyor olacağız.

2023 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları
2023 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları
POMEM Mülakatında Çıkmış Sorular
2023 – Kadın Polis Alımı

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Polis dedi ki:

    27. dönem pomemde erkek alımı olmayacak mı ?

  2. Hediye dedi ki:

    26 donem pomem ne zmn açıklarnır tahmınız