2023 – Kadın Polis Alımı

03.12.2019
878
A+
A-
2023 – Kadın Polis Alımı

2023 – kadın polis alımı konusu birçok polis olmak isteyen kadın adaylar tarafından sorulmaktadır. Bildiğiniz üzere Polis Akademisi bünyesine erkek polisler aldığı gibi kadın polisleri de katmaktadır. Özellikle 2019 yılında başvuru alımlarında görevli olacak birçok polis adayını bünyesine katmıştı. Kadro açıkları olduğu müddetçe yıl içerisinde normalden çok fazla kadın polis alımı yapıldığını bilmekteyiz. Bu yazımızda sizler için 2023 yılı için kadın polis alımlarından bahsedeceğiz. Polisnoktas.com site adresimizi takip ederek 2023 yılında güncel kadın polis alımlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Kadın Polis Alımı Ne Zaman Olacak?

2023 – kadın polis alımı ne zaman olacak sorusuna iki farklı türde yanıt vermek mümkündür. Bildiğiniz üzere polis olabilmek için POMEM veya PMYO gibi okullardan eğitim almanız gerekmektedir. Dolayısıyla iki okulun da alım zamanları farklı olmaktadır. Aynı zamanda alım şartları da değişiklik göstermektedir. Yazımızın devamında bu detayları sizlerle paylaşıyor olacağız. Öncelikle 2023 PMYO kadın polis alımı için ÖSYM sınavını beklemek zorunda kalacaksınız. ÖSYM’nin düzenlediği YKS sınav kapsamında YKS’den belirlenen baraj puanı ham olarak alan kişiler PMYO başvurusunda bulunabilirler. Tabii PMYO için lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bir diğer seçeneğiniz ise POMEM olacaktır. POMEM alımları dönem dönem olduğu için kesin bir tarih verilmemektedir. Ancak genellikle yeni yılın ilk 3 ayı içerisinde POMEM alımları yapılmaktadır.

2023 Kadın Polis Alım Sayısı Ne Kadar Olacak?

2023 – kadın polis alımı sayısı erkeklerde olduğu gibi hiçbir zaman kesin olarak yıl bazlı önceden belli olmamaktadır. İlgili yılda kadro açıklarına göre yapılan alımlar neticesinde alım sayısı belirlenmektedir. Örnek olarak en son 2019 yılında alımı yapılan 26. Dönem POMEM için lisans mezunu 560, ön lisans mezunu 140 kadın alımı yapılmıştı. Toplam alım ise erkekler dahil 7.000’di. Yine PMYO alımlarında yapılan 2500 toplam alımda 250 kadın polis alımı yapılmıştı. Yeni yılda kılavuzlar belirlendiğinde 2023 kadın polis alım sayısı konusunu sizlerle paylaşıyor olacağız.

2023 – Kadın Polis Alımı Şartları

2023 – kadın polis alımı şartları yine köklü değişiklikler olmadan yapılacağı tahmin edilmektedir. Erkeklerde de geçerli olmak üzere renk körleri için çalışmalar yapıldığını ve derecelere göre esneklik sağlanabileceğinin bilgisini daha önce vermiştik. Ancak bu konuya ilişkin resmî karar henüz verilmedi. Onun dışında PMYO ve POMEM üzerinden başvuru yapacak kadın adayların en az 163 cm boy şartına sahip olması gerekmektedir. FYT (fiziki yeterlilik testi) aşamasında da parkurda kadın adaylara biraz daha fazla esneklik sağlanmaktadır. Ağırlık fırlatmada daha hafif yük, süre konusunda da farklar görülmektedir. Dolayısıyla erkekler ile eşit şartlarda parkurda yarışacaksınız. Tabii ki parkurda erkeklerin süresi ile yarışıyor olmayacaksınız. İlgili yılda ayrılan kontenjan dahilinde parkurda kadınlar arasında değerlendiriliyor olacaksınız.

2023 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları
Bayan Polisler Makyaj Yapabilir Mi ?
Bayanlar Yunus Polisi Olabilir Mi?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sevgi dedi ki:

    Yine bi gelişme yok

  2. Ayşe dedi ki:

    Lise mezunu dışardan bayan pöh alımı olacak mı yine ?