2023 Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

01.03.2020
972
A+
A-
2023 Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

2023 kadın PMYO başvuru şartları ve parkuru erkek adayların PMYO başvuru şartları ve parkuruyla biraz değişiklik göstermektedir. Bildiğiniz üzere PMYO için en az lise mezunu olan ve yaş şartını karşılayan hem erkek hem de kadın adaylar başvuru yapabiliyor. Ancak fiziksel olarak kadın ve erkekler eşit olmadığı için erkeklere uygulanan başvuru şartları ve parkurlar kadınlara birebir aynı uygulanmıyor. Bu noktada en çok merak edilen konu ise başvuru şartlarında ve parkurlarda kadınlara özel maddeler oluyor. Yazımızın devamında PMYO düşünen kadın adaylar parkurları ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

2023 PMYO Alımı Ne Zaman Yapılacak?

2023 kadın PMYO başvuru şartları ve parkuru konusundan önce PMYO alım zamanından bahsetmek yerinde olacaktır. PMYO açılımı “Polis Meslek Yüksek Okulları olarak geçmektedir. Yani MYO statüsündedir. Dolayısıyla girişler de ÖSYM’nin düzenlediği YKS kapsamında yapılmaktadır. Adaylar girdikleri TYT sınavından yaptıkları en çok puan türünü baz alarak başvurularını tamamlayabiliyorlar. Bu yüzden 2023 PMYO alımları ancak ÖSYM sonuçları açıkladıktan sonra gerçekleştirilebilir. ÖSYM sonuçları her yıl genel olarak Haziran ayının ortalarında açıklamaktadır. PMYO taban puanı da sonuçlar açıklanınca belirleniyor olup, alımlar da Ağustos ayının ikinci haftasına kadar başlamış oluyor. 2023 yılında da alımların bu şekilde olacağını düşünmekteyiz.

2023 PMYO Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 PMYO kadın başvuru şartları belirttiğimiz üzere erkekler ile çok farklılık göstermemektedir. Başvuru maddeleri arasında erkekler ile farklı madde bir adet bulunmaktadır. Diğer maddeler hem kadınlar hem de erkekler için aynı olmaktadır. Alt kısımdan 2019 tarihine ait başvuru şartlarının bir kısmını görüntüleyebilirsiniz. 2023 kılavuzu yayınlandığında ise güncel başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

 • T.C vatandaşı olmak.
 • TYT’den belirlenen baraj puanı almak.
 • Kadınlar için en az 162 cm boy şartı, erkekler için en az 167 cm boy şartı.
 • Lise veya liseye denk bir okuldan mezun olmak. (Açık liseler dahil)
 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve 26 yaşından gün almamış olmak. (Lise son öğrencileri 18 yaşını doldurmasa da başvuru yapabilirler.)
 • Alkol veya madde bağımlısı olmamak.
 • Terör örgütleriyle iş birliği içerisinde bulunmamak.
 • Arşiv soruşturmasından temiz çıkmak.

Gördüğünüz üzere 3. Madde dışında diğer tüm maddeler hem kadın hem de erkekler için ortaktır. Sadece erkeklerde 167 cm boy şartı aranırken bu kadın adaylarda 162 santimetreye kadar düşürülmektedir.

2023 PMYO Parkuru Nasıl Olacak?

2023 kadın PMYO başvuru şartları ve parkuru yazımızda son başlığımıza gelmiş bulunmaktayız. İlk Paragrafta belirttiğimiz üzere erkekler ve kadınların fiziki yapıları aynı olmamaktadır. Dolayısıyla parkur üzerinde de farklı uygulamalar bulunur. Erkeklerde olduğu gibi kadınlar da 7 etap tamamlarlar. Ancak ağırlık kaldırmada kilo farkı bulunur. Aynı zamanda tam puan alabilmek için kadın adaylar daha fazla süreye sahip olurlar. Erkek adaylarda baraj puan olan 60 puanı alabilmek için 48 saniye tanınırken kadın adaylar 60 puan için 51 saniyeye sahip olmaktadırlar. Aynı zamanda 100 tam puan için erkek adayların 40 saniyede parkuru bitirmesi gerekirken kadın adayların 43 saniyede parkuru tamamlaması gerekmektedir. Dolayısıyla geri kalan 2023 kadın PMYO parkuru kapsamında ağırlık dışında diğer adımlar erkekler ile aynı olacaktır. 7 etabı kısa bir şekilde alt kısımda sizler için özetledik.

 • Birinci etapta sıçra tahtası üzerinde zıplama hareketi yapılmakta ve 5 kez sağ-sol ayakla zıplanmaktadır.
 • İkinci etapta lastikler bulunmaktadır. Adaylar 6 adet lastiğin içerisinden geçerek diğer etaba ilerlerler.
 • Üçüncü etapta ağırlık taşıma bulunur. Bu etapta erkekler 2×15 kg ağırlık taşırken kadın adaylar 2×10 kg ağırlık taşımaktadırlar.
 • Dördüncü etap sağlık topuna dokunma etabı. İki top arasında 5 metre mesafe vardır ve adaylar bu topların tümüne dokunmak zorundadır.
 • Beşinci etapta adaylar öne doğru düz takla atarlar.
 • Altıncı etapta yine 5 metre araları bulunan slalom çubukları arasında koşu yapacaksınız ve çubuklara değmemeye çalışacaksınız. Çubuklara değdiğiniz veya devirdiğiniz zaman ise ceza puanı alacaksınız.
 • Yedinci yani son etap engel aşma etabıdır. Alttan ve üstten geçilecek engeller son aşamadır.

PMYO Bulunan İller Güncel 2023
2023 PMYO Fiziksel Yeterlilik Sınavı Nasıl Olacak?
2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM)

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Merhaba lar ben 17 yaşındayım ve kızım boyum 1.78 kilom 60 kadınlardan 250 kişi alınıyor her yıl çok başvuru olmadığından mı sizce yani bilginiz var mı bu konuda çünkü türkiye genelinde 250 kadın arasına girmek kolay değildir diye düşünüyorum polislik en büyük hayalim pmyoya girmek istiyorum sizce boyumun bi etkisi olur mu şimdiden çok teşekkür ediyorum:)biraz karışık yazdım kusura bakmayın

  1. Admin dedi ki:

   boyunuzun uzun olması bir avantaj..

   1. Derya dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

 2. yağmur dedi ki:

  merhaba öncelikle 21 yaşındayım ve liseden mezun oldugum ilk yıl pmyo basvurmustum mülakattan 90 puan almıştım ama sıralamaya giremedim bu yıl inşallah tekrar başvuracağım sizce daha önce katılmamın avantajı olur mu ? peki kadınlar için başka alımlar var mı yardımcı olur musunuz (yaş 21 )

  1. Admin dedi ki:

   sayfamızı takip edin uygulamamızı indirin haberler gelecektir

 3. Aslı dedi ki:

  Merhaba. Lise 3 öğrencisiyim ve Pmyo ya girmek istiyorum. Çalışkanım da. Tyt de en iyi puanı yapacağıma inanıyorum. Başvuruda başvuru tarihi önemli midir? Yoksa son gün başvuru yapsam bile puanım yüksek olduğu için alınır mıyım?