Asker Alımları

2023 – JANA Sınav Başvuruları

2023 – JANA sınav başvuruları her yıl olduğu gibi 2023 yılında da tüm hızıyla devam etmektedir. Ülkemizde toplumsal huzuru ve güvenliği korumak için hizmette bulunan bir diğer güvenlik birimi Jandarma Genel Komutanlığıdır. Polislikte olduğu gibi açık kadroları doldurmak için sınav ve çeşitli aşamalar içeren yöntemler ile Jandarma Astsubay alımı yapılmaktadır. Adaylar sınav ortalamaları, parkur ve mülakat ortalamaları ile JGM bünyesinde hizmet vermeye başlayabilir.  Bu yazımızda Jandarma Astsubay sınavları ile ilgili genel bir bilgilendirmede bulunuyor olacağız.

JANA Ne Anlama Geliyor?

Öncelikle JANA kelimesinin ne ifade ettiğini açıklayalım. JANA, Jandarma Astsubaylığı sınavını ifade etmektedir. İlk paragrafta belirttiğimiz üzere Jandarma Astsubaylığı sınavlar ve çeşitli mülakatlar ile bünyesine personel katmaktadır. Sınav ise ÖSYM tarafından yapılıyor olup, 2023 – JANA sınav başvuruları ÖSYM ve Jandarma Genel Komutanlığı sayfasından yayınlanıyor. Böylece başvuru sürelerini kolayca iki sayfa üzerinden de takip edebiliyorsunuz. Başvuru kılavuzunda adayların hangi aşamalardan geçeceği, başvuru şartları ve parkurlara ilişkin tüm detaylar yer almaktadır.

Jandarma Astsubayı Görevi Nedir?

2023 – JANA sınav başvurusu belirttiğimiz gibi Jandarma Astsubaylığı için yapılan bir sınavdır. Daha önce bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler de Jandarma Astsubayının ne görev yaptığını merak etmektedir. Jandarma Astsubayları Subay ile er ve erbaşlar arasındaki iletişimi sağlıklı bir şekilde sağlayan rütbelerdir. Görevleri sadece iletişim sağlamakla kalmaz. Savaş esnasında aldıkları eğitime göre keskin nişancı, araç şoförü gibi görevler üstlenebilmektedirler. Zırhlı araç kullanımı, zırhlı araçlarda ağır makineli tüfekler, helikopterlerde bulunan ağır makineli tüfekler de yine Jandarma Astsubayları tarafından kullanılabilir. Ancak bu tür silah ve araçları kullanabilmeleri için özel eğitim almaları gerekmektedir.

Jandarma Astsubayı bulunduğu şubede güvenliği de sağlayıp organizasyonları da yapmaktadır. Bulunan şubede araç temizliği gibi görevler Jandarma Astsubaylarına aittir. Görev astsubaylara ait olsa da bu işi onlar yapmaz. er veya erbaş görevlendirerek bu işi onlara yaptırmaktadır. Yani organizasyonu oluşturmaktadır.

2023 JANA Başvuru Şartları

2023 JANA başvuru şartları, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirleniyor olup, yine kılavuz içerisinde yer almaktadır. Kılavuz her yıl değiştiği için başvuru şartlarında da ufak tefek değişiklikler yapılabilmektedir. O yüzden her zaman için en güncel kılavuzdan faydalanmanız gerekmektedir. Aşağıda bulunan şartlardaki maddelerin birine bile uyum sağlamayan adayın JANA sınavına girmesi mümkün olmamaktadır. Ancak yeni başvuru kılavuzu henüz yayınlanmadığı için sizlerin fikir edinmesi açısından en son yapılan alıma ait başvuru şartlarını göstereceğiz. Aşağıdaki maddeler genel maddeler olduğu için değişme olasılığı çok azdır.

•           Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

•           Dul veya bekar olup herhangi bir bayanla aynı evde yaşamıyor olmak.

•           Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak.

•           Gerekli sağlık şartlarını taşıyor olmak.

•           Askeri okullardan uzaklaştırılmamış veya atılmamış olmak.

•           Askeri birimlerden ilişkisi kesilmemiş olmak.

•           Kamu haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmamış olmak.

•           “Yedek subay olamaz” kararı bulunmamak.

•           Terör örgütleri ile birlikte iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.

•           Güvenlik ve arşiv soruşturmasından olumlu yanıt almak.

•           Pelteklik olmadan düzgün bir şekilde Türkçe konuşabiliyor olmak.

•           Düztaban ve bel fıtığı gibi hastalıklara sahip olmamak.

•           Vücut yapısı sağlam olmak, kilo boy endeksi yaşına göre tam olmak.

•           İşitme ve görme problemleri yaşamıyor olmak.

2023 JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman?

2023 – JANA sınav başvuruları ÖSYM tarafından yapılıyor olup, belirttiğimiz üzere açıklaması da ÖSYM ve JGM tarafından yapılmaktadır. Henüz 2023 alımlarına ilişkin iki taraftan da resmî bir açıklama yapılmamıştır. Alımlar kadro açığına göre her yıl hemen hemen aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Ancak 2021’da yapılan alımın tarihi ile 2023’de yapılacak olan alım tarihi birebir uyuşmayabilir. O yüzden Jandarma Genel Komutanlığı veya ÖSYM’den gelecek resmî açıklamayı beklemekte fayda olacaktır.

İlk aşama yazılı sınav Jandarma Astsubaylığı girişi için 3 adımdan birisini ifade etmektedir. Dİğer adımlar polislik gibi alımlardan da tahmin edeceğiniz üzere fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat olmaktadır. Alım ortalamasına en çok etki eden aşama ise her zaman için sözlü mülakattır. Sözlü mülakatta adayın kendine olan güveni ve bilgili duruşu onu alımlarda bir adım öne taşımaktadır. Tabii diğer aşamalardan gelecek yüksek puanlar da adayın avantajını diğer adaylara göre yükseltmektedir. Parkura önceden hazırlanmak, kılavuzda yayınlanan JANA soru dağılımına iyi çalışmak sizi Jandarma Astsubaylığına en iyi şekilde hazırlayacaktır.

2023 MSÜ Harp Okulu ve MYO Tercih İşlemleri
Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2023
2023 MSÜ Sınavı Yeni Tarihi

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Abicim bu sene allah için PMYO alım olacakmı biri diyor olacak biri diyor olmayacak abi bizo aydınlat allah icin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu