Güncel Bilgiler

2023 – Doğum Parası Ne Kadar?

2023 – doğum parası ne kadar sorusu birçok bebek adayı aile tarafından sorulmaktadır. Bildiğiniz üzere ülkemizde doğum yapan ailelere destek amaçlı ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme hem bebek ihtiyaçlarını gidermek hem de aileleri çocuk yapmaya teşvik etmektir. Yapılan yardım ödemeleri çalışmayan ailelere yapıldığı gibi, diğer tüm ailelere de yapılabilmektedir. Doğum parasının halk arasında yaygın olarak bilinen isimlerinden bir diğeri ise SSK doğum parası olabilmektedir. Yazımızın devamında güncel doğum paralarına yer vereceğimiz gibi; başvuru kanalları, başvuru şartları gibi maddelere de yer veriyor olacağız.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası, çalışan annelerin yükünü azaltmak için ve çocuğa teşvik için yürürlüğe sürülmüş bir uygulamadır. Çalışır durumdayken doğum yapacağınız için mecburi olarak izne ayrılmak zorunda kalırsınız. Bu süreçte de Sosyal Güvenlik Kurumu sizlere ücret desteği sağlar. Sağlanan ücret desteği çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Hesaplamaları ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılıp her yıl güncel bir şekilde halka duyurulmaktadır.

2023 – Doğum Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 – doğum parası ne kadar sorusundan önce başvuru şartlarına göz atarak doğum parası için başvuru yapıp yapamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için öncelikle bahsedilen kriterlere tamamıyla uyum sağlıyor olabilmelisiniz. Aksi takdirde başvurunuz SGK tarafından reddedilerek doğum ücretini alamayabilirsiniz. Alt kısımda maddelere sizler için yer veriyor olacağız.

  • Doğum parasını alacak olan annenin işinde aktif olarak çalışması gerekmektedir. İşten çıkışını vermeden, doğum raporu alındığı tarihe kadar çalışıyor gözükmesi şarttır.
  • Doğum izni süresi boyunca kendi işi veya başka işlerde çalışmıyor olması gereklidir. Doğum izni raporu yazıldığı tarihten itibaren kişinin çalıştığı tespit edilirse ilgili başvuru iptal edilerek maaş kesilir.
  • Doğum parası talebinde bulunacak kişilerin doğumu yapmış ve yeni doğan çocuğun kimliğini çıkartmış olması gerekmektedir. Düşük yapan kadınlar bu maaştan faydalanamazken, bebek ölü doğsa dahi kişiler maaşlarını alabilmektedirler.
  • SSK’lı olmayan kişiler ödenekten maalesef faydalanamazlar. Aynı durumda eşiniz SSK’lı olsa bile faydalanamazsınız. Annenin SSK’lı olması gerekmektedir.

Başvuru şartlarından da görüneceği üzere ilk paragrafta bahsettiğimiz çalışan kişilere doğum izni parası aynı zamanda SSK’lı olmayı da gerektirmektedir.

2023 Doğum Parası Hangi Belgeler ile Nereden Alınır?

2023 doğum parası için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Öncelikle ihtiyacınız olan belge bebeğinizin doğumunda verilen kimlik kartıdır. Bu kimlik kartı ile başvurunuzu sağlayabilirsiniz. SSK’lı olup olmadığınızı ise sistem otomatik olarak görmektedir. Bunun için ek bir belge sağlamanıza gerek yoktur.

Elinizdeki kimlik kartı ile başvuru yapacağınız yer ise Sosyal Hizmetler Müdürlükleri olacaktır. Müdürlüklere yapacağınız başvurular hızlı bir şekilde değerlendirilmeye alınır ve doğum parası alıp alamayacağınız size bildirilir. Aynı şekilde Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ulaşma şansı olmayan kişiler e-devlet üzerinden başvurularını hızlı bir şekilde tamamlayabilirler. Ek olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri, ilçelerdeki kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da başvuru seçenekleri arasında yerini almaktadır.

2023 – Doğum Parası Ne Kadar Veriliyor?

2023 – doğum parası ne kadar sorusu için 2023 yılına ait güncel bilgiler mevcuttur. Belirttiğimiz üzere alınacak ödemede çocuk sayısı da dikkate alınmaktadır. Bu kapsamda kişilere 3 farklı çatı altında ödeme yapılır. Kişi doğum yaptıktan sonra çalışamayacağı için öncelikle iş göremezlik ödeneği almaktadır. 2023’de iş göremezlik ödeneği ise 7.324 TL olarak ön plana çıkmaktadır.

Diğer ödeme türleri ise doğum yardımı ve emzirme ödeneğidir. Kişilere doğum yardımı için 300 TL’lik ödeme yapılmaktadır. Emzirme ödeneği ise 200 TL’dir. Ödenekler belirlenen süre dahilinde düzenli olarak kişilere ulaştırılır. Böylece birinci çocuk için alınacak toplam ödenek 7.824 TL olacaktır.

2023 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri
Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?
2023 – Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu