2021 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl?

24.03.2020
A+
A-
2021 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl?

Bekçilik alımları 2021 yılında da bildiğiniz üzere son hızıyla devam etmektedir. Peki 2021 – bekçilik için sağlık yönetmeliği nasıl ve hangi şartlar aranıyor? Bu soru son zamanlarda bekçi olmak isteyen adaylar tarafından sıkça sorulmaktadır. Özellikle Polis Akademisi tarafından yapılan bekçi alımlarının sağlık yönetmeliği merak ediliyor. Polis Akademisi tarafından yapılan alımlarda işe başlayacak olan bekçiler EGM bünyesinde çalışıyor olacaklar. Dolayısıyla sağlık yönetmeliği sıkı ve titiz bir şekilde yönetiliyor olacak. Sağlık yönetmeliği ve başvuru şartları kriterini tamamlayan adayların geriye sadece sınavlarda ve mülakatlarda başarı göstermesi gerekmektedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Nedir? Ne Görev Yaparlar?

Çarşı ve mahalle bekçileri bilindiği üzere 2019 yılının başında yoğun olarak kadrolara katıldı. Türkiye’de uygulaması daha önce de bulunan bekçiliğin asıl amacı sokaklarda toplum huzurunu ve güvenliğini anlık olarak sağlamaktır. Bekçilerin sürekli durabileceği bir büro veya benzer alan bulunmaz. Sürekli olarak sokak aralarında, çarşılarda dolaşarak alanları daha güvenli halde tutarlar. Herhangi bir olay yaşandığında anında müdahale şansları vardır. Aynı zamanda polisler ile entegre çalıştıkları için olay yerine polisleri hızlı bir şekilde çağırabilirler. Çarşı ve mahalle bekçileri sabah ve gece olmak üzere 7/24 sokaklarda bulunmaktadırlar.

2021 Bekçi Alımları Ne Zaman?

2021 – bekçilik için sağlık yönetmeliği nasıl sorusundan önce bekçi alımları hakkında bahsedelim. İlk paragrafta da bahsettiğimiz üzere 2019 yılının başında başlayarak 2019 yılının sonuna kadar yoğun bir bekçi alımı yapıldı. Yapılan bekçi alımlarının büyük bir çoğunluğu Polis Akademisi için lise mezunlarından yapılmıştı. İki büyük alımı da İŞKUR ilkokul mezunlarından yaptı. 2021 yılında İŞKUR, ilkokul mezunu bekçi alımlarına güncel olarak devam ediyor. İŞKUR sayfasından ilgili alana başvuru yapabilirsiniz. Polis Akademisi ise 2021 yılında ne zaman bekçi alımı yapılacağını henüz duyurmadı. Polisnoktasi.com site adresimizi takipte kalarak 2021 güncel bekçi alımları yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

2021 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl Olacak?

2021 – bekçilik için sağlık yönetmeliği nasıl olacak sorusuna EGM sayfasından kolayca yanıt bulabiliriz. Belirttiğimiz üzere bekçi alımlarını iki farklı kurum yapmaktadır. İŞKUR kendi sağlık yönetmeliğini belirlerken, Polis Akademisi ise emniyet güçleri için kullanılan sağlık yönetmeliğini kullanmaktadır. Yani EGM bünyesinde çalışacağınız için EGM sağlık yönetmeliğini karşılıyor olmanız gerekmektedir. EGM, Resmi Gazete üzerinde yayınlanan genel sağlık yönetmeliğine yazımızın en alt kısmından ulaşabilirsiniz. Alt kısımdaki maddeler ise sağlık raporunu nasıl alacağınıza dair detaylı maddeleri göstermektedir. 2021 bekçi sağlık raporu maddeleri sayesinde işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Böylece 2021 bekçi sağlık raporu nasıl alınır sorularınızı da cevaplandırmış olalım.

 • Adayların istenilen sağlık şartlarına uygun olması mecburidir. Yönetmelikte yer alan 21. Maddeye göre adayların muayenesini yapan sağlık kuruluşlarındaki görevli doktorlar, adayların hastalıkları varsa da bu hastalığın emniyet güçlerinde çalışıp çalışamayacakları konusunda etkisi olup olmadığına karar verir.
 • Çarşı ve Mahalle bekçiliğine girmek isteyen adayların tam teşekküllü hastanelerden rapor alması gerekir. Bu rapor kanunlarda yer alan şekilde düzenlenmiş olmalıdır.
 • Adaylar mevcut olan sağlık durumlarına göre değerlendirilmektedir. Tıbbi operasyonlar veya tedaviler ile düzeltilebilen sağlık sorunlarının ve patolojilerin adaylar başvuruda bulunmadan evvel düzeltilmiş olması gerekir. Adayların başvurusu gerçekleştikten sonra böyle bir hak tanınmaz. Yani adaylar tedavilerini başvurmadan önce olmak zorundadırlar.
 • Adaylar üzerlerinde yer alan TC kimlik numaralı kimlikleriyle hastanelere gitmek zorundadırlar. Ayrıca giriş raporunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Tüm alanlar ve bilgiler eksiksiz ve bilgilendirici şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Adaylar için yapılan görüntüleme yöntemleriyle birlikte organ ve diğer vücut fonksiyonlarının tespit edilmesi için kullanılan yöntemlerin tamamının sonuçları ile birlikte uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecek tüm muayene sonuçları da bu rapor üzerinde tam olarak yazılmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Raporda karar ve teşhis yerleri kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Eğer uzman hekimler bir hastalık tespit etmişlerse, bu hastalıkla birlikte hastalığın hangi dilimde olduğu da belirtilmelidir. Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunmayan adaylar için teşhis yazan kısma doktor tarafından sağlam yazılması
 • Bununla birlikte karar hanesine de doktor tarafından öğrenci olabilecek durumda olan adaylara öğrenci olabilir yazılır. Öğrenci olamayacak durumdaki adaylara da öğrenci olamaz yazılmaktadır.
 • Adayların muayene ve bulgu sonuçları ile teşhis ve karar arasında çelişki olmaması gerekir. Yani tüm kısımlar birbiriyle uyumlu ve doğru şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Eğer adaylar bu raporları usulüne uygun olarak değil de eksik şekilde ilgili kurumlara iletmişlerse, ilgili kurumlar da adaylara belgenin usülen eksik olduğunu beyan eder. Bununla birlikte raporların aday tarafından düzelttirilmesi beklenir. Yani rapor adayın muayene olduğu hastaneye iade edilerek eksiklerin tamamlanması sağlanır.
 • Rapor usülen uygun ise raporda yer alan usülen incelenmiştir kısmı adayın eğitim alacağı kurum tarafından onaylanır.
 • Eğer adayın eksikleri giderilmemişse ve rapor usülen uygun hale getirilmemişse bu durumda okul tarafından da usülen uygundur alanı onaylanmaz. Böyle bir durumda da adayların raporları çarşı ve mahalle bekçiliği alımları için incelemeye alınmaz. Adaylar için raporun eksiksiz ve incelenmiş olması şarttır. Ayrıca raporların usülen uygundur alanı da onaylanmış olmalıdır. Kurulun karşısına gelecek rapor eksiksiz bir şekilde gelmek zorundadır.
 • Adaylar daha önceki geçirdiği raporları ve hastalıkları eğitim kurumuna bildirmek zorundadır. Adayın tüm eski ve yeni raporları ile birlikte tüm belgeleri okul tarafından girişteki rapora ilave edilir. Bu belgeler de daire başkanlığına teslim edilmektedir.

Resmi Gazetede yayınlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği için buraya tıklayınız.

2021 – Bekçi Maaşları Ne Kadar Oldu?
Bekçilerin Eğitimi Nasıl Olur?
Başarılı Bekçiler Polisliğe Geçiş Yaparak Polis Olabilir mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.