2023 Başbakanlık Burs Sorgulama İşlemi

07.01.2020
411
A+
A-
2023 Başbakanlık Burs Sorgulama İşlemi

2023 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi birçok üniversiteye başlamış genç tarafından merak edilen bir işlemdir. Bildiğiniz üzere üniversiteye başlayan gençler öncelikli olarak KYK bursuna başvuru yapmaktadır. Buradan kredi veya burs alamayan kişiler son çare olarak Başbakanlık burs için müracaat ederler. KYK bursundan biraz daha düşük olsa da karşılıksız alınan bir burstur. Öğrencilik hayatınızda karnınızı biraz daha fazla doyurmak, giderlerinizi karşılamak için burs şansınızı deneyebilirsiniz. Diğer burs veren vakıf veya devlet kurumlarında olduğu gibi başbakanlık bursunu da alabilmeniz için bazı belli başlı şartları karşılıyor olmalısınız. Yazımızın devamında burs alabilmek için hangi şartları karşılamalı, başvuru sonuçlarını nerden öğrenebilirsiniz gibi adımları inceleyebilirsiniz.

Başbakanlık Bursu Hangi Kurum Aracılığı ile Verilmektedir?

Alacağınız bursun ismi Başbakanlık bursu olsa da direkt olarak bursu Başbakanlık üzerinden almazsınız. VGM yani T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü sizlere başbakanlık bursunu sağlayan kurumdur. Burs alabilmek için bir kurumdan çıkış yapılması gerekmektedir. Başbakanlık bursunu alacak kişilere de Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden maddi destek sağlanır.

KYK Bursu Alan Kişiler Başbakanlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrenciler tarafından en çok sorulan bir diğer soru ise KYK bursu alanlar Başbakanlık bursu alabilir mi sorusudur. Eğer KYK bursuna başvurduysanız ve burs almaya hak kazandıysanız Başbakanlık bursuna da başvuru yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak üzülerek belirtiyoruz ki maalesef KYK veya diğer kurumlardan burs alan kişiler Başbakanlık bursunu alamamaktadırlar. Başbakanlık bursunun önceliği KYK bursu veya başka destek almayan kişilerdir. Alacağınız burs Ekim ayından Haziran ayına kadar kesintisiz bir şekilde belirlenen günde yatırılır.

Başbakanlık Bursu Çıkmayacak Kişiler

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere bursu alabilecek kişilerden belli başlı şartlar istenmektedir. Eğer şartları yerine getiriyorsanız başvurunuzu yapabilir ve çıkma ihtimalinin yüksek olduğu düşünerek sonuçların açıklanmasını bekleyebilirsiniz. Sizler için alt kısımda hangi durumlarda 2023 – başbakanlık bursu alamayacağınızı sıraladık. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde mevcutsa bursu alma şansınız olmayacaktır.

  • Asgari ücret alınan bir işte çalışıyor olmak.
  • Polis Akademisi bünyesinde öğrenci olmak.
  • Okulu uzatıp ek sürede eğitim görmek.
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak.
  • Muhtaç aylığı alıyor olmak.
  • Bursa başvurduğunuzda başka kardeşinizin bu bursu alıyor olması.

2023 – Başbakanlık Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2023 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi aşamasından önce başvuru tarihlerinden bahsedelim. KYK bursundan söz ettiğimiz paragrafta KYK bursu alanlar Başbakanlık bursu alamaz konusunu aktarmıştık. Dolayısıyla Başbakanlık bursu başvuruları KYK burs sonuçları açıklandıktan sonra başlamaktadır. Başvuru tarihlerini vgm.gov.tr adresinin duyurular kısmından anlık olarak takip edebilirsiniz.

Başbakanlık Bursu Sadece Üniversite Öğrencileri İçin Mi?

Yazımızın bu kısmına kadar sadece üniversite öğrencilerinden bahsettik. Başbakanlık bursu aynı zamanda ortaöğretim öğrencilerine de verilmektedir. Ortaöğretim başbakanlık burs ücreti 60 TL olarak belirlenmiştir. Yeni yılda zam gelip gelmeyeceği henüz belli olmamıştır. Üniversite öğrencileri ise aylık burslarını 250 TL olarak almaktadırlar. Toplamda 9 ay alacağınız bu bursu hiçbir şekilde geri ödemeyecek yani tamamen karşılıksız alacaksınız. Eğer burslar geç açıklanır ve eğitimin üzerinden 1 ay geçmiş olursa ilk bursunuzu 2 aylık alırsınız. Bu da ortaöğretim öğrencileri için 120 TL olurken üniversite öğrencileri için 500 TL olmaktadır. Diğer aylar normal bir şekilde ödemeler devam eder.

2023 – Başbakanlık Burs Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

2023 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi nasıl yapılır konusu da oldukça basittir. vgm.gov.tr adresi üzerinden başvuru tarihlerini takip ettiğiniz gibi sorgu işlemlerini de takip edebilirsiniz. Burslar açıklandığı zaman anlık olarak Vgm.gov.tr adresinden size açılan ilgili alandan bursu alıp almayacağınızı öğrenebilirsiniz.

YÜKSEKÖĞRENİM Burs başvuru sonucunuzu buradan sorgulayabilirsiniz…

ORTAÖĞRENİM Burs başvuru sonucunuzu buradan sorgulayabilirsiniz…

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Sefer Görev Emri Nereden Öğrenilir
2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.