2023’da PAEM Alımı Olacak Mı?

10.01.2019
2.266
A+
A-
2023’da PAEM Alımı Olacak Mı?

Paem açılımını belirtmek gerekirse Polis Amirleri Eğitim Merkezi olarak karşımıza çıkacaktır. Eskiden olan sistem ile polis memurları gerekli şartları karşıladığı takdirde komiser yardımcılığı rütbesine sınava girerek erişebiliyordu. Bu sistem 2014 yılına kadar devam etti. 2015’te gelen yeni Paem sistemi ise artık komiser yardımcılığı konusunda pek çok şeyi değiştirdi. Artık memurlar Polis Amirleri Eğitim Merkezi bünyesinde eğitim aldıktan sonra başarılı oldukları takdirde komiser yardımcılığı rütbesine ulaşabilecekler. Bu eğitime hali hazırda memurların girebildiği gibi, eğitim sürecine sivil olarak da girmek mümkündür. Fakat iki taraf için de uygulanan eğitim farklı olacağı gibi sınavları da farklı olacaktır. Bu yüzden bu işe gönül koyanların çok sıkı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

2023 PAEM Alımları Ne Zaman Oluyor?

2023’da PAEM alımı olacak mı sorusuna yanıt verebilmek mümkündür. Polis Akademisi internet sitesinden her yıl yapılacak olan alımları düzenli bir şekilde duyurmaktadır. Yaptığı en son duyuruda ise 2023 yılında PAEM alımı olacak şeklinde olmuştur. Bu haberi merakla bekleyen PAEM adayları artık hedeflerine bir adım daha yaklaşmış durumdadırlar. Şimdilik yapılan duyuruda sadece kaç kişinin alınacağı açıklanmıştır. Başvuru tarihleri ve KPSS’ye ilişkin açıklamalar ileriki zamanlarda pa.edu.tr adresi üzerinden yapılacağını belirtmişlerdir.

Alınacak toplam personel sayısı 3000’dir. Bu sayının 300’ü kadın geriye kalan 2700 kişinin de erkek olacağı belirlenmiştir.  Bu sayı üzerinde herhangi bir değişiklik olmayacağı belirtilmiştir. Başvuracak adayların pa.edu.tr sitesini ve bizim sitemizi takip etmesi yararlı olacaktır. Başvuruları kaçırmak istemeyenlerin sitemiz üzerinde “bildirimleri aç” seçeneği ile kendilerine kolaylık sağlayacağını söyleyebiliriz. Yazımızın en alt kısmında pa.edu.tr resmi websitesi tarafından yayınlanan açıklamayı okuyabilirsiniz.

2023 PAEM Başvuru Koşulları Nelerdir?

PAEM başvuru koşulları konusunda merakı olan arkadaşlar için yine pa.edu.tr websitesinde yapılan açıklama sizlere klavuz olacaktır. Yayınlanan 2022-2023 paem başvuru şartları konusunda tüm meraklarınız yanıt bulacaktır. Aşağıda bulunan tam liste ile başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz. Eğer burada bulunan bir madde bile size ters düşüyorsa başvuru aşamasında eleneceksinizdir. O yüzden özel bir durum varsa bunu pa.edu.tr üzerinde bulunan iletişim kanalları üzerinden belirtmenizde büyük fayda olacaktır. Boşuna zaman kaybetmek istemeyenler bunu kesinlikle yapmalıdırlar.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • 2017 veya 2018 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için en az (63,000) taban puanı almış olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak, (01/01/1989 ve sonrası doğanlar)
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Eğitim-Öğretim dönemi başladığında (intibak eğitimi dahil) adayların askerlikle ilişiğinin bulunmaması ve silah altında olmamaları gerekmektedir. Bu nedenle; şahsen başvuru esnasında erkek adaylar 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair belge ibraz etmek zorundadırlar.

İşte PAEM hakkında pa.edu.tr resmi sitesi tarafından yapılan açıklama

“Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezine (PAEM) alınacak öğrenci adaylarının  2022-2023 eğitim-öğretim yılı için Emniyet mensubu olmayan lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 300’ü kadın, 2700’ü erkek olmak üzere toplam 3.000 (komiser yardımcısı adayı) öğrenci alımı yapılacaktır.

Ön başvuru tarihleri ve sınava ilişkin diğer esaslar 22/07/2018 tarihinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrası Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Nasıl Komiser Olunur? Komiser Olma Şartları Nelerdir?
Emniyet Amiri Nasıl Olunur ?
Komiser Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?
PAEM Sözlü Mülakat Soruları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Admin merhaba …
  Sen daha iyi bilirsin sadece tahminini öğrenmek istiyorum geçen yıl yani 2018 de alımı yapılan pomem hangi ay başlamıştı mesela 2018 şubata doğru mu oldu Mart’a doğru mu tahminini öğrenmek istiyorum teşekkürler

 2. deniz dedi ki:

  merhaba Özel harikata girince 1 yil sorna normal polisliğe gecis olurmu?

 3. Ayşe dedi ki:

  merhaba admin bey, 2019 yılında ki PAEM komiser yardımcılığı alımına –24.08.1989– doğumlu olarak başvurulabilir miyim?

 4. Seda dedi ki:

  Neden kadınlara eşit şans tanınmıyor? Sınav ücretsiz olsa neyse diyeceğim…

 5. Orkun dedi ki:

  Merhaba admin,
  PAEM 2019 alım koşulları tahmini ne zaman belli olur bir bilgi var mı?

 6. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Dikkat ettiğim kadarıyla paem ve pomem alımlarında genelde son 2 yılın kpss puanı esas alınıyor. Örneğin 2018 ve 2019 kpss puanına sahip olursak ve basvuruda yine iki puanın biri kabul olacağı yazıyorsa hangisi geçerli olur ? Yüksek olan mı yoksa yeni tarihli olan mı ?

  1. Admin dedi ki:

   son girdiğiniz…

 7. Kübra dedi ki:

  Ben suan da uni tercihi yapicam 4 yillik cunku paeme girmek istiyorum 2020 de son filan diye konusmalar var hayatimi buna gore sekillendiricem eger paem kapanicaksa mezuna kalip tekrar calisicam. Eger gidersem okulum 2024 te biticek ve paem o donemde olmazsa yıkilirim admincim bilgin varsa cevaplarmisin ?

  1. Admin dedi ki:

   net bilgi yok …Kapanacak diye…

 8. Barış dedi ki:

  Merhaba ben öğretmenim şu an meslekte 6. Yılim. Buradan ayrılıp paeme girmek istiyorum ama bir sorun olacak. En son 2013 ye kpss ye girmiştim o puan geçerli olur mu bir daha mı girmem gerekir kpssye?

  1. Admin dedi ki:

   BİR DAHA GİRMENİZ GEREKİYOR…