PÖH

2023 Yılında PÖH Alımı Yapılacak mı?

2023 yılında PÖH alımı yapılacak mı sorusuna sadece yetki sahibi olan kişilerin yaptığı duyurular ile bir şeyler öğrenebilmekteyiz. Daha önce de farklı personel alımlarında içişleri bakanı tarafından yapılan açıklamalar olmuştu ve verilen sayının üstünde bekçi alımları yapılmıştı. O yüzden sözlü olarak söylenen rakamlar tam olarak net olmayabiliyor. 2023 PÖH alımı ise tekrar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirildi. Açıklama detaylarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz. PÖH için bildiğiniz üzere önünüzde iki yol bulunur. Bunlar PMYO ve PAMEM olmaktadır. Bu okullara yapılan alımlar ile doğru orantılı olarak PÖH için de buranın mezunları atanmaktadır.

PÖH Nedir?

Açılım olarak Polis Özel Harekat olarak geçer. Polis memurlarına göre daha tehlikeli görevlerde yer alırlar ve kullandıkları silahlar hafif makinelerinin yanında ağır makineli tüfekler de olabilmektedir. PMYO ve hazır polislik mesleğinde iken PÖH için yapacağınız başvuruların olumlu değerlendirilmesi sonucunda göreve başlarsınız. PÖH için sıradan memur polislerine göre daha zor çalışma koşulları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra polis memurlarına göre PÖH ekipleri daha yüksek maaş alırlar. Fakat gece yarısı operasyonları ve çatışmaları gibi görevler ile daha büyük tehlike altında olursunuz. Vatan için tehlikeli görevlerde bulunmak ve canı pahasına ülkesini savunmak isteyen kişilerin bulunabileceği EGM bünyesindeki en güzel alan PÖH olmaktadır.

PÖH Başvuru Şartları

2023 yılında PÖH alımı yapılacak mı sorusunun yanıtından önce adayların başvuru aşamasında karşılaması gereken birkaç belli şartı sağlaması gerekmektedir. Aynı zamanda Emniyet Teşkilatı’nın belirlediği tüm yönetmeliğe uyması gerekmektedir. EGM bünyesinde hizmet vereceğinden dolayı sadece PÖH için başvuru koşulları tek başına yeterli olmamaktadır. PÖH başvuru şartları maddelerinin birkaçını alt kısımda inceleyebilirsiniz.

  • 28 yaşını geçmemiş olmak.
  • Terhis tarihinden itibaren 3 yılı geçirmemiş olmak.
  • Lise veya dengi okullardan mezun olmak.
  • Fiziki yeterlilik testi ve mülakatlarından başarılı bir şekilde geçmiş olmak.
  • Gerekli parkuru tamamlayıp yüksek puan elde etmek.
  • Erkekler için 167 cm boy şartı, kadınlar için 162 cm boy şartı.

2023 PÖH Alımı Olacak Mı?

Önümüzdeki yıl içerisinde 35 bin polis memuru alınacak olup bu rakam İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanmıştır. Dolayısı ile bu polis memurlarının öncelikle PMYO ve PAMEM gibi okullardan geçmesi gerekiyor. Bu okullardan PÖH tercihi de yapabildiğiniz için tahminler 10 bin PÖH alımı yapılacağı üzerindedir. Yetkili kişilerden PÖH alımına ilişkin henüz bir resmî açıklama yapılmadı. 2023 yılında PÖH alımı yapılacak mı sorusunu sadece tahminler üzerine bu şekilde cevaplayabiliriz. Alımların bu sayı civarında olacağı aşikâr fakat tam net sayı vermek mümkün değildir. Bu yüzden yapılacak resmî açıklamaları beklemek zorundayız.

Süleyman Soyludan 2023 – 10 Bin PÖH Alımı Açıklaması
POMEM ve PÖH Alım Yaşı 32 Olsun
2023 – Bayan PÖH Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?
2023 PÖH Yaş Şartı Değişti mi ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Terhis süresi 3 yılı geçmemiş yazıyor Mart ayında 3. yılımı doldurdum başvuru yapabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu