2023 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

11.03.2019
A+
A-
2023 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

2023 yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri ertelenmeyecek ve mutlaka yapılması gereken işlemler arasında yerini almaktadır. Yeni doğan bebekler için nüfus cüzdanı başvurusu nereye yapılır sorusu olanlar için de yanıt çok basittir. İl ve ilçedeki nüfus müdürlükleri ile bebek doğduktan 30 gün süre içerisinde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşı olan kişiler de Türk konsolosluklarına başvuru yaparak yeni doğan bebeklerini Türk vatandaşlığına yazdırabilirler. Yurt dışındakiler için süre 60 gündür.

Yeni Doğan Bebeklere Çipli Kimlik Kartı Verilecek

2023 yeni doğan bebekler kimlik kartı sahibi olacaklar. Bildiğiniz üzere ülkemizde yeni kartlara geçiş dönemi geçtiğimiz yıllarda başlamıştı. Böylece nüfus cüzdanları artık geçerliliğini yitirerek yerini çipli kimlik kartlarına bırakacak. Bebeğiniz doğduğu zaman il veya ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yaptığınız zaman size gelecek olan kimlik yeni kimlik olacaktır. Kimliğin üzerinde eski bilgilerin tamamı yer almasa da içerisinde bulunduğu çip ile bebeğin tüm bilgilerine detaylı bir şekilde ulaşılabilecek. Eğer siz de bilgilere ulaşmak istiyorsanız e-devlet üzerinden bebeğinizin kimlik numarasını ve şifresini girerek nüfus cüzdanını görüntüleyebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Kimlik Kartı Nereden Alınacak?

2023 yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri sonucunda nüfus müdürlüğüne başvurunuzu yapınca yoğunluğa göre kart teslimatı gerçekleşecek. Kimlik kartı, ikametgah adresinize veya başvuru esnasında beyan ettiğiniz adrese PTT kargo ile kapınıza kadar getirilecek. Kartın kargoya verilme süresi şehirden şehire göre değişiklik göstermektedir. Başvuru esnasında çok fazla sıra varsa 1-2 ay kadar bekleyebilirsiniz. Ankara Genel Nüfus Müdürlüğü tarafından kargoya verilecek olan kartınız teslimat sırasında siz evde yoksanız PTT şubesine geri götürülecek. Kapınıza bırakılan nottan hangi şubeye gittiğini öğrenebilirsiniz. Burada 7 gün süresince bekleyecek olan kimlik kartı, 7 günün sonunda başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğüne gidecek. Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce kimlik kartı teslimatı esnasında evde olmayan kişiler kartlarını şubelerden teslim alabilecekler. 7 gün sonra ise nüfus müdürlüğünden kimlik kartını teslim alabilirsiniz. Burada da bir süre bekleyen kartı teslim etmezseniz Ankara’ya geri gönderilip kimlik kartı imha edilecektir. Bu durumda yeni bebek kimlik kartı başvurusu yapmanız gerekecek.

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Kartı Randevusu Almak

2023 yeni doğan bebek kimlik kartı başvurusu için randevu almak zorunlu değildir. Randevusuz bir şekilde bağlı olduğunuz il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden sıra alarak işleminizi yapabilirsiniz. Fakat randevu almanız durumunda sıra beklemeden, işinizi daha çabuk halledebileceksiniz. Böylece zaman kaybetmeden bebeğinize hızlı bir şekilde kimlik kartı oluşturabilirsiniz. Randevu almak isteyen kişilerin önünde iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçeneğiniz Alo 199 çağrı merkezini arayarak otomatik olarak bağlanan nüfus müdürlüğünden randevu almak. İkinci seçenek ise Nüfus müdürlüğünün resmî web sitesine giderek online bir şekilde randevu almak. Müsait olan ve size uygun olan saatlerden birini seçerek bebek kimlik kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Kimlik Kartı Gerekli Belgeler

Yeni doğan bebek kimlik kartı gerekli belgeler temin edildiğinde işlemlerinizi gün içerisinde çok daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Nüfus müdürlüklerine başvuruyu anne veya babanın yapması gerekmektedir. Yanlarında götürmeleri gereken belgelerden biri ise doğum belgesi. Başvuruyu yapacak kişinin de nüfus cüzdanını veya nüfus cüzdanına eş değer olarak sürücü belgesi, pasaport götürmesi gerekmektedir. Eğer doğan çocuğun anne babası yoksa birinci dereceden akrabaları doğum belgesi ve akrabaya ait nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunabilirler. Yeni doğan bebek kimlik kartı ücreti alınmamaktadır. Tamamen ücretsiz bir şekilde kimlik kartına sahip olabilirsiniz.

Geç Yapılan Başvuruların Cezası Var Mı?

Resmî olarak yeni doğan bebek kimlik kartı başvurusu yurt içi için 30 gün, yurt dışı için ise 60 gündür. Eğer bu süreler içerisinde başvuru yapmazsanız herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Yeni doğan bebek geç kimlik başvuru yapan kişilerin sadece geç kalınan ücret bedeli ödenmektedir. 2018 yılında 18,5 TL olan geç kalma bedeli 2023 yılı için 22,5 TL olmuş durumdadır. Böylece 2023 yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri aşamalarını tamamlayarak kimlik kartına sahip olabilirsiniz. Geç kalma bedeli 2023 için 22,5 TL kalacak olup, yeni yıl ile tekrar zam konusu söz konusu olabilir.

2023 – Doğum Parası Ne Kadar?
Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?
2023 – Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.