POLİSLİK

2023 Polis Maaşları

Bildiğiniz üzere TÜİK 2018 aralık ayı enflasyon oranlarını açıklamış bulunuyor. Bu enflasyon oranına göre de 2023 polis maaşları konusunda zam yapılması beklenmekteydi. Aralık ayında enflasyonda 0.40 azalış görüldü. Bununla birlikte toplam enflasyon %20.30 olarak belirlendi. Polis maaşlarına yapılacak olan zam da bu orana göre yapıldı. Haberimizin devamında aralık ayı ve ocak ayı maaşlarını detaylı bir şekilde görerek maaşlara gelen zammı karşılaştırabilirsiniz.

2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 polis maaşları gelen zamlar ile birlikte artış gösterdi. Bu artış ise 330 lira civarı bir miktara denk gelmektedir. Tabi bu artış hizmet yılınıza ve unvan derecenize göre farklılık gösterebiliyor. Sizler için aşağıda vermiş olduğumuz tabloyu inceleyerek maaşları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda Aralık 2018 ve Ocak 2023 arasında olan maaşları göstermektedir. Ocak 2023 kısmında yer alan miktar zam eklenmiş hali olarak sizlere sunulmaktadır. Aralık 2018 ise zam gelmeden önce olan maaştır. Böylece basit bir şekilde iki polis maaşı arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Belirttiğimiz üzere derecesi yüksek olan polis memurları maaş konusunda daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Burada örnek olması için birinci derece polis memuru maaşları belirtilmiştir.

Polis Nasıl Olunur?

Polislik mesleği birçok Türk gencinin aklında olan bir meslektir. Kadını ve erkeği olarak herkesin ortak bir şekilde vazgeçilmez isteği olan polislik için belirli şartlar ve eğitimler mevcuttur. Lise mezunları dahil bu polis eğitim okullarına basit bir şekilde başvuru yapabilmektedir. Bu başvurular esnasında TYT puanlarınız dikkate alınır. Aynı şekilde üniversite mezunları için de daha düşük bir seviyede eğitim planları bulunmaktadır. Tüm bunlardan Türk vatandaşı olarak yararlanabilirsiniz. Böylece 2023 polis maaşları arasında belirtilen miktarlardan siz de payınızı alabilirsiniz.

Polis Olma Şartları Nelerdir?

 • T.C vatandaşı olmak
 • Sabıka kaydının temiz olması
 • Liseden mezun olmuş olmak
 • Türkçe diline hâkim olmak
 • 18 ila 27 yaş arasında beden kitle endeksinin olması
 • Kadınlar için boy en az 1.63, erkeklerde ise 1.67 olmalıdır.
 • Vücut yapısı bakımından düzgün ve bir kusur bulunmaması
 • Herhangi bir suçtan dolayı hakkında soruşturma bulunmaması
 • Tüberküloz, düztaban hastalıklarına sahip olmamak

Lise Mezunları da Polis Olabiliyor

Liseden mezun olup herhangi bir yükseköğretim kurumuna başvuru yapmayan kişiler de rahat bir şekilde polislik mesleğine adım atabiliyorlar. Bunun için gerekli olan şey ise PMYO okuluna kayıt yaptırmaktır. Yukarıda belirtilen özellikleri taşıyorsanız TYT puanınıza göre bu okula başvuruda bulunabilirsiniz. Her sene düzenli olarak alım yapılan okulda Türkiye Cumhuriyeti’nin refah seviyesini korumak için polisler yetiştirilmektedir. Özel eğitimden geçen bu polisler halk arasında huzuru sağlamak ile görevli olacaklardır. Siz de hayalinizdeki mesleğe kavuşmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınıza karar veremediyseniz PMYO hakkında çeşitli araştırmalar yaparak hayalinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

2023 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları
Emekli Maaşı Hesaplama
Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Pomem eğitim süresi 8 aya çıktı deniliyor öyle bir şey var mı umarız yoktur

  1. polislik sınavı yok hangi kurumdan mezun iseniz ona göre başvuru şartlarına bakıp yaparsınız başvurunuzu..

  1. Jinekomasti genelde elenme sebebi olur tabi ameliyat olmazsanız . Bu sebeple ameliyat kesinlikle olun 3 arkadaşım bu yuzden elenmek üzereydi tabi ameliyat olmasaydı:)
   5 günde iyileşen bir ameliyat kesinlikle olun.

 2. Şu an lise 2 öğrencisiyim ve polis olmak istiyorum 4 ya da 2 yıllık üniversite bitirdiğim zaman hangi sınava girmem gerekiyor acaba bu arada boyum 1.90 kilom 87 sağ kolumda hafif jilet izi var fazla belli olmuyor yine de polis olabilir miyim ?

   1. Merhaba admin , benim dinlerim biraz yamuk ama bacaklarim düz yürümem de sıkıntı yok sorun olmaz değil mi

 3. Admin herşeyim tutuyor fakat ayağımda azıcık düztabanlık var abartı değil basınca belli oluyor sıkıntı yaratır mı?

 4. ADMİN HANİ 1/8 POLİS MEMURU FALAN DİYOR YA ORDA NEYİ İMA EDİYOR 1/8 İLE ? MAAŞLARDA YANİ

  1. Net polis maaşı ne kadar ve temmuz da gelecek zam ile yeni pomem polis memuru ne kadar maaş alır polsan kesintisi terör tazminatı VS bilgilemdirirmisiniz

 5. Biz nişanlım la ikimizde polislik okumak istiyoruz lakin engeller çıkıyor aynı okula düşme ihtimalimiz ne ailesi aynı okul olmadığı sürece izin vermiyor.

 6. AÇIK LİSE ÖĞRENCİSİYİM 19 YASINDAYIM LİSEYİ BITIRMEME AZ KALDI POLIS OLMAK ISTIYORUM POMEM YADA PMYO NE KADAR BIR SURE EGITIM ALACAGIM?
  OKULLAR YATILIMI EN ONEMLISIDE BU BENIM ICIN TSK 🙂

  1. lise mezunları pmyo ya başvuru yapabilir..lise mezunları 2 yıl eğitim alır..Lisans ve önlisans mezunları 6 ay eğitim görür…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu