2019 Polis Alımı ve Şartları


06.10.2018
A+
A-
2019 Polis Alımı ve Şartları

Polis olmak elbette ki birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Polis adayları bu hayallerini gerçekleştirmek için gelecek olan ilanları yakından takip etmekte ve başvurularını yapmaktadırlar. Polis olmak için hali hazırda bulunan üç tane polis okulu vardır. Bunlar PMYO, POMEM ve PAEM dir. Polis adayları bu üç polis okulundan gelecek olan ilanları beklemekte ve şartlarının uyması halinde başvurularını yapmaktadırlar.

2018 yılı içerisinde bu üç okuldan ilan bekleyen adayların beklentisi karşılanmış ve ayrı ayrı ilanlar gelmiştir. Bu ilanlara bakacak olursak PMYO 2500, POMEM 20.000, PAEM 3.000 olarak belirlenmiştir. Toplam olarak şimdiye kadar 2018 yılı içerisinde 25.500 kişilik polislik ilanı gelmiştir.

Şimdiye kadar gelen bu ilanlara birçok aday başvurmuştur. Ancak bu gelen ilanların hepsine bütün adaylar başvuramamaktadır. Bunun nedenlerine gelecek olursak hem bu üç okulun şartları birbirinden farklı olması hem de adayların bir takım özel ve genel nedenlerden dolayı şartları taşıyamayıp başvuramamalarıdır.

Örneğin POMEM e başvurmak isteyen bir adayın lisans veya ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Ancak POMEM isteyen bir aday ilanın çıktığı dönemde henüz mezun olamadıysa ilana başvuramamaktadır. Bunun gibi birçok nedenlerden dolayı başvuramayan adaylar mecburen bir sonraki gelecek olan ilanları beklemektedir. 2018 yılı içerisinde gelen ilanlara başvuramayan adaylar da polis olmak için 2019 yılında gelecek olan ilanları merak etmektedirler.


2019 Yılında Kaç Polis Alınacak ?

2018 yılı içersin de şimdiye kadar toplam 25.500 kişilik ilan gelmiştir. Bu ilanı 20.000 POMEM, 2.500 PMYO, 3.000 PAEM oluşturmaktadır. 2019 yılı içerisinde de elbette ki bu üç polis okulunun ilanı gelecektir. 2018 yılı içerisinde bazı nedenlerden dolayı ilanlara başvuramayan ve hayallerini 2019 a erteleyen adayların endişelenmemesi ve kendilerini 2019 yılında gelecek olan polislik ilanlarına hazırlamaları gerekmektedir. 2019 yılında da hemen hemen 2018 yılındaki rakamlara benzer ilanın geleceği kanaatindeyiz. Bu doğrultuda tahmini rakamlar;

 • 2019 PMYO Polis Alımı: 2500
 • 2019 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı: 2500-300
 • 2019 POMEM-PÖH: 30 Bin şeklindedir.

Rakamların benzerliğinin yanı sıra, gelecek olan ilanlarda aranacak şartlarda benzerlik gösterecektir. Ancak tabi ki kesin yargıya 2019 yılında gelecek olan polislik ilanlarının yayınlanmasıyla varılacaktır.

Nasıl Polis Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir?

Vücudumda İzler Var, Polis Olabilir miyim ?

Polislikten Amirliğe Nasıl Geçilir?

Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

Polis Olmanın En kısa Yolu Nedir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 362 YORUM
 1. esra dedi ki:

  Mrb 23. Donemde jilet izinden elendim simdi lazerle sildirdim. 24. Doneme basvurabilirsem daha once neden elendiniz sorusuna ne cevap vermeliyim jilet izinden elendigimi bilip elerlermi tekrar ltfen yardimci olun icim icimi yiyor cok istiyorum

 2. Serra dedi ki:

  Önlisans mezunu olanlar paem merkezlerine basvuruda bulunabilir mi
  Ayrica pmyo ve paem arasindaki farktan kisaca bahsederseniz sevinirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   pmyo(lise mezunlarının tyt den yeterli puanı aldıktan sonra başvuru yapacakları merciidir)
   paem (lisans mezunlarının kpss den yeterl puan aldıktan sonra başvuru yapacakları merciidir)
   önlisans mezunu paem e başvuru yapamaz

 3. hamide dedi ki:

  önlisans mezunuyum 2016 kpssden 67.50 aldım pomem sınavına katılabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 4. Yasin dedi ki:

  Üniversiteyi yeni bitirdim ziraat mühendisiyim.2018 yılındaki kpssden yeterli puanı alamadım pomem için.2019 yılındaki kpss ye girebiliyomuyum onu merak ettim.Çünkü bizim bölümde çift senelerde aldığın puanla ataman olabiliyo.Yani asıl sormak istediğim 2019 yılındaki kpssye girebilmek veya o puanı kullanabilmek için bitirilen bölümün bi önemi var mı?

 5. Orkun bas dedi ki:

  Lisans mezunuyum 2019 kpss onlisanlar icin yapiliyor diye biliyorm. 2019 kpss ye girip cektigim puanla pomeme giris yapabilir miyim?

 6. Gamze dedi ki:

  Antidepresan kullanıyorum. Ama bırakmak üzereyim tedavim bitti gibi. Bazı yerlerde son 2 yılda bu ilaçları kullanmamış olmam gerektiği yazıyor bazı yerlerde ise son 5-6 ay kullanmamam gerektiği. Bunun hakkında kesin bilgisi olan var mı ?

 7. yunus emre dedi ki:

  uyusturucudan kovusturma aldım kan testim temiz cıktı savcilıktan kovusturma kararı aldım bu olay polis olmama engel olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   komisyon takdirinde..

 8. furkN dedi ki:

  tyt’den 260 almamız için kaç net yapmamız gerekiyor.Admin veya bilen arkadaşalr cevaplarlarsa sevinirim.

  1. Samet dedi ki:

   Minimum 48 net.

 9. Samet dedi ki:

  Bu memurlara prim dönemi başladığını yazdınızya polisleri de kapsıyormu bu kanun?