POLİSLİK

2023 Polis Alımı ve Şartları

Polis olmak elbette ki birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Polis adayları bu hayallerini gerçekleştirmek için gelecek olan ilanları yakından takip etmekte ve başvurularını yapmaktadırlar. Polis olmak için hali hazırda bulunan üç tane polis okulu vardır. Bunlar PMYO, POMEM ve PAEM dir. Polis adayları bu üç polis okulundan gelecek olan ilanları beklemekte ve şartlarının uyması halinde başvurularını yapmaktadırlar.

2018 yılı içerisinde bu üç okuldan ilan bekleyen adayların beklentisi karşılanmış ve ayrı ayrı ilanlar gelmiştir. Bu ilanlara bakacak olursak PMYO 2500, POMEM 20.000, PAEM 3.000 olarak belirlenmiştir. Toplam olarak şimdiye kadar 2018 yılı içerisinde 25.500 kişilik polislik ilanı gelmiştir.

Şimdiye kadar gelen bu ilanlara birçok aday başvurmuştur. Ancak bu gelen ilanların hepsine bütün adaylar başvuramamaktadır. Bunun nedenlerine gelecek olursak hem bu üç okulun şartları birbirinden farklı olması hem de adayların bir takım özel ve genel nedenlerden dolayı şartları taşıyamayıp başvuramamalarıdır.

Örneğin POMEM e başvurmak isteyen bir adayın lisans veya ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Ancak POMEM isteyen bir aday ilanın çıktığı dönemde henüz mezun olamadıysa ilana başvuramamaktadır. Bunun gibi birçok nedenlerden dolayı başvuramayan adaylar mecburen bir sonraki gelecek olan ilanları beklemektedir. 2018 yılı içerisinde gelen ilanlara başvuramayan adaylar da polis olmak için 2023 yılında gelecek olan ilanları merak etmektedirler.


2023 Yılında Kaç Polis Alınacak ?

2018 yılı içersin de şimdiye kadar toplam 25.500 kişilik ilan gelmiştir. Bu ilanı 20.000 POMEM, 2.500 PMYO, 3.000 PAEM oluşturmaktadır. 2023 yılı içerisinde de elbette ki bu üç polis okulunun ilanı gelecektir. 2018 yılı içerisinde bazı nedenlerden dolayı ilanlara başvuramayan ve hayallerini 2023 a erteleyen adayların endişelenmemesi ve kendilerini 2023 yılında gelecek olan polislik ilanlarına hazırlamaları gerekmektedir. 2023 yılında da hemen hemen 2018 yılındaki rakamlara benzer ilanın geleceği kanaatindeyiz. Bu doğrultuda tahmini rakamlar;

 • 2023 PMYO Polis Alımı: 2500
 • 2023 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı: 2500-300
 • 2023 POMEM-PÖH: 30 Bin şeklindedir.

Rakamların benzerliğinin yanı sıra, gelecek olan ilanlarda aranacak şartlarda benzerlik gösterecektir. Ancak tabi ki kesin yargıya 2023 yılında gelecek olan polislik ilanlarının yayınlanmasıyla varılacaktır.

Nasıl Polis Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir?

Vücudumda İzler Var, Polis Olabilir miyim ?

Polislikten Amirliğe Nasıl Geçilir?

Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

Polis Olmanın En kısa Yolu Nedir ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

574 Yorum

   1. mezun olmanız gerekir..Ama pmyo ya başvuru yapabilirsiniz yaş şartlarınız uygun ise…

  1. Önlisansdan mezun olmadan tyt ye girip PMYO mülakatlarına girebilirmiyim yoksa dondurdurmam mı gerekiyo

 1. şuan 12 okuyorum bilgisayar üzerine. lise bitince polisliğe başvurabilmem için bir sınava girmem gerekiyor mu? Yoksa şartlar uygunsa 1 sınava girip yeterli puan aldıktan sonra mülakatları da geçtikten sonra polisliğim başlıyabiliyor mu?

 2. lisans mezunları polis olmak için tam olarak ne yapmalı? bu konuda pek bilgim yok madde madde anlatabilir misiniz lütfen

 3. Yakın tarihte kpss girmedim , en son 2016da girmistim. 2019 “paem” icin basvuru yapmak istiyorum ve 2019 kpss girip bu puanla paem’e başvuru yapabilirmiyim? Bildiğim kadarıyla paem sinavi kpssden sonra oluyo her yıl. / Birde Pomem için şansım varmı bunuda öğrenmek istiyorum. 2019 pomem başvurusu ,2019 kpssden önce olucak buna basvurabiliyormuyum? Cevap verirseniz çok sevinirim.

    1. Mrb 2017 de kafkas üniversitesinden mezun oldum 2018 kpss den 68 puan aldım polislik için bu sene başvurabilirmiyim

  1. 20.03.1993 doğumluyum ortaokul mezunuyum liseyi açtıktan okursam bitirip polis olabilirmiyim lütfen cevap verirmisiniz?

 4. Şu an 12. Sınıfım ama kpss’ ye girmedim , mezun olmak üzereyim pomem sınavına başvuru yapabilirmiyim?

 5. Merhaba 2019 haziran da universiteden mezun oluyorum 24. POMEM e yetişebilir miyim başvuru yapmalı mıyım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Lise 3.sinifim 17 yaşındayım polis olmak istiyorum neler yapmam gerek adım adım anlatırsınız memnun olurum. Bu arada kalp üfürümü var bende bu sorun teşkil eder mi?

 6. ORTA OKUL MEZUNUYUM GECE BEKCİLİĞİNE KAYIT VEYA ALIM YAPABİLİYORLARMI COK İSTİYORUM

 7. İntihar girişiminde bulunduğum için başvuru yapamazsınız deniliyor dogru mu polislik için

  1. Merhaba ben üniversite 1.sınıfım 2019 yılı 10 bin alımındaki polisliğe girebilirmiyim ama kpss hic girmedim

 8. Hocam ben önlisans mezunuyum hangi polis okuluna girmem gerekiyor ve 46 numara düztaban olmam bi engel sayılırmı Boy 1.88 Kilo 80

  1. Herkes düztaban olmamın polislik veya askerlik yönünden engel sayılıyor diyorya o yüzden soruyorum 96’lıyım.

  2. Iyi akşamlar ben önlisans mezunuyum 21 yaşındayım şuan bayan polisliğe nasıl başvuru yapabilirim yine tytye yada kpssye girmem gerekiyor mu?

 9. boyum 185 cm polislik için fazlamı ve sağ kolumun dirseğimin arka tarafında yanık izi gibi iz var mülakata sıkıntı çıkarır mı ?

 10. Hocam ben önlisans mezunuyum hangi polis okuluna girmem gerekiyor ve 46 numara düztaban olmam bi engel sayılırmı Boy 1.88 Kilo 80 Herkes düztaban olmamın polislik veya askerlik yönünden engel sayılıyor diyor da o yüzden soruyorum 96’lıyım.

 11. Acik ogretimde liseyi bitirdim diplomamda var polis olak cok istiyorum nasil bas vura bilirim bana yardimci olun

 12. Abi ben liseye giricem polis lisesi var mı ? Nasıl gidilir? Şartları nelerdir ? yardım ederseniz çok mutlu olurum.

 13. 2018 yılı kpssne girmiştim yeterli puanım var. O zaman 30 yaşından gün almamıştım. Şu an 30 yaşından gün aldım. Fiziksel olarak çok iyi durumdayım.2018 yili p3 puaniyla basvuru yapabilir miyim ? Sonucta sinava girildigi yilda 30 yasindan gün almamak diye anladım. Dogru mu ?

 14. Lise mezunuyum PMYO sınavında başvuru yapabilirmiyim başvuru yapabilmem için üniversite mezunumu olmam gerekli.

 15. 21.03.1993 DOĞUMLUYUM ÖNLİSANS MEZUNUYUM PAEM E Mİ BAŞVURU YAPMAM LAZIM POMEM E Mİ? POLİS OLABİLMEM İÇİN YAŞIM UYGUN MU ?

 16. 2 yıllık üniversite okuyordum. Fakat henüz mezun olmadım. Bu yıl ise herhangi bir sınava girmedim (TYT vs. vs.) Herhangi bir başvuru yapabilmem, sınava girebilmem mümkün mü? Ayrıca sol kulağımda total işitme kaybı var. Sağ kulağım sağlam. Bu da bir engel çıkarır mı?

 17. pomem’e başvuran herkes mülakata çağrılıyor mu ? yoksa alım yapılacak kişi sayısının on katı gibi bir sınırlama varmı ?

 18. Sevgili admin, 24.05.1990 doğumluyum. 2018 kpss lisans p3 puanım 65… 2019’un eylül ayında yapılacak polis alımlarına başvurabilir miyim?

  Not: 2019 kpss giremeyeceğim.

 19. Ben 15 yaşındayım boyum 1,65 Anadolu lisesinde okuyorum koleje girebilirmiyim ve nasıl müracaat ederim

 20. unıversıtede kaydım var ama dodurmustum bu sene yks ye gırdım pmyo basvurmam ıcın kaydımı sildirmem gerekirmi gerekirse ne zaman sildirmem lazım

 21. Merhabalar ben sadece 2019 tyt sınavına girdim ek yerleştirme puanımla birlikte 265 puanım var pmyo girmek için neler yapmalıyım lütfen en azından bir link atarsanız nereden başvuru yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 22. 2019 yks puanıyla mı yeni döneme başvuru yapacağız yada 2020 de gireceğimiz yks puanıyla mı ?

 23. Bir ayagim ince dogustan ayagim ters dogmusum ameliyat oldum vs duzeldim ayagim sadece ince birazda ameliyat izim var bu engelmi kosmamda sorun yok

 24. lise mezunuyum polislik için başvurabiliyor muyum nerden başvuru yapıyorum iki sene önce apandisit ameliyatı oldum engel mi

 25. yüzümde burnumun üstüyle kaşımın ortasının biraz altında ufak 1 veya 1,5 cm yara izim var ve kolumda 1.5 cm ameliyat izim var bunlar polis olmama engelmidir?

 26. Abi öncelikle iyi günler sorum şu:
  Lise 3 e geçtim 2003 doğumluyum lise bittikten sonra hemen polis olmak istiyorum ÜNİ okumadan nasıl polis olabilirim, daha doğrusu diplomamı elime aldıktan sonra girebilirmiyim, nasıl girebilirim?

 27. Lisans mezunuyum puanım 54 temmuz da girdim , kasımda ön lisans 67 .Ön lisans puanıyla polisliğe başvurabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu