2019 PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

05.10.2019
A+
A-
2019 PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

2019-2020 eğitim öğretim yılı için PMYO okuluna bildiğiniz üzere 2500 polis adayı alınacak. Bu sayıdan 250 kişisi kadın polis adayı olurken 2250 kişi de erkek polis adayından oluşacak. PMYO giriş sınavı başvuruları ise 5-19 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılmıştı. Kişiler Polis Akademisi’nin yönlendirdiği site adresinden e-devlet şifreleri ile başvurularını yapabilmişti. Başvuru yapmak için de TYT sınavından minimum 250 ham puan almanız gerekmekteydi. Tüm bunları karşılayan ve başvuru koşullarına uyum sağlayanlar başarılı bir şekilde bu adımları geçti.

Bu adımlardan sonra karşınıza çıkacak 2019 PMYO sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler üzerine sizleri bilgilendirecek bir yazı yazacağız. Bu sayede sözlü mülakat aşamasında nasıl davranmanız gerektiğini ve karşınıza neler çıkacağını öğrenerek daha rahat bir mülakat aşaması geçirebileceksiniz.

2019 PMYO Sözlü Mülakat Önemi Nedir?

2019 PMYO Sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler içerisinde konunun öneminden bahsetmek yerinde olacaktır. Sözlü mülakat aşamasının yanı sıra TYT, FYT (Fiziki Yeterlilik Testi) gibi aşamalarda yaptığınız puanlar da toplanarak bir ortalama alınmaktadır. Bu ortalamalar sonucunda da yerleşme sıraları belirlenmektedir. Üç aşama için 100 puan belirleyecek olursak 25’i TYT, 25’i FYT ve kalan 50’si ise sözlü mülakattan gelecektir. Sözlü mülakat %50’yi oluşturduğu için de oldukça fazla önemlidir. Buradan alacağınız yüksek puanlar sıralamalarda büyük oynamalar yaratabilir.

2019 PMYO Sözlü Mülakat Giyimi Nasıl Olmalı?

2019 PMYO sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler bölümünde ilk olarak giyimden bahsedeceğiz. Giyim konusu bildiğiniz üzere karşınızdakilere konuşmadan izlenim bırakma konusunda çok önemlidir. Giyiminize özen göstermek demek, sizi mülakata tutacak kişilerde de iyi izlenim bırakmak demektir. Sözlü mülakat aşamasında iyi bir izlenim bırakmak için takım elbise giymeniz en ideali olacaktır. Takım elbise giyme şansı olmayanlar ise abartı olmayan baskısız ve düz renk kıyafetler tercih edebilirler. Takım elbise giyecek olan kişiler koyu renk tonlarını tercih edebilirler.

Kıyafet eşliğinde aynı zamanda saçınıza da dikkat etmeniz gerekecektir. Çok uzun olmayan saçlar ve düzgün tıraş edilmiş saçlar her zaman için kıyafetle birlikte iyi izlenim bırakacaktır.

Sözlü Mülakatta Nasıl Davranılır?

Sözlü mülakat aşamasında mutlaka soğuk kanlı olmalısınız. Soğukkanlı olup heyecanını bastıran kişiler her zaman için kazanan kişiler olmuşlardır. Mülakat aşamasında bulunan heyet sizin soğukkanlı ve özgüven sahibi bir kişi olduğunuzu anladığında kıyafetler dahil edildiğinde 2-0 önde başlarsınız.

Mülakat odasına girdiğinizde hafif bir baş selamı vererek heyetin önüne geçeceksiniz. Oturduğunuz anda heyet size sorular sormaya başlayacaktır. Kendinizi tanıtırken fazla detaya inmeyin. Anne-baba isimleri, kardeş isimleri, okuduğunuz okul gibi yüzeysel bilgiler her zaman için yeterli olmuştur.

En önemli konulardan birisi ise göz temasıdır. Bahsettiğimiz üzere özgüven sahibi ve soğukkanlı görünüm yaratmalıyız. Göz teması kurmanız sizin özgüven sahibi olduğunuzu kanıtlayacaktır. Gözünüzü sürekli kaçırır, konuşurken veya dinlerken başka yerlere bakarsanız heyetin gözünden düşmüş olursunuz. Ses tonunuz oturmuş, incelmeyen ve yükselmeyen seviyede konuşun.

Son olarak heyetin sorduğu sorulara net cevaplar verin. Yine belirttiğimiz gibi detay cevaplardan uzak durun. Eğer size sorulan bir soruya verecek cevabınız yoksa “ee-ıı” gibi bekletmelere girmeyin. Direkt olarak “bilmiyorum efendim” veya “konu hakkında bilgi sahibi değilim efendim” gibi cevaplar verebilirsiniz. Tüm bu unsurların yanında kendinizden emin bir duruş sergilediğinizde mülakattan alabileceğiniz en yüksek puanı alabilirsiniz. Tabii size sorulan soruları da doğru cevaplamanız önemlidir

2019 PMYO Başvuru Aşamaları Nelerdir ?
2019 PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır ?
PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?
2019 – PMYO Kimler Başvurabilir ?BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Avatar mehmet dedi ki:

  Merhabalar bende çok olmasa da c-ç harflerinde kusur var bu peltekliğe girer mi ve mülakata olumsuz bir yansıması olur mu ?

 2. Avatar İrem dedi ki:

  Merhaba. 2020 pmyo puanı hakkında bir fikriniz var mıdır ? Yüksebilir, düşebilir veya sabit (250) kalabilir hakkında ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   aynı kalır düşmez…

 3. Avatar Ahmet dedi ki:

  Pmyo da 2 yıl bitirdikten sonra 4 yıllığa tamamlayacagimız bir diploma alabiliyomuyuz