PMYO

2023 PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

2023 PMYO sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler sayesinde sizin de mülakat aşamanız rahat geçebilir. PMYO bünyesine her yıl yeni öğrencileri dahil ederek lise mezunu polisler yetiştirmektedir. Aynı zamanda PMYO mezunu olan lise mezunları ön lisans mezunu sayılmaktadır. Böylece hem hayalinizdeki mesleği okulunu okuyabilir hem de uluslararası geçerliliğe sahip bir ön lisans diplomasına sahip olabilirsiniz. PMYO mezunu olduğunuzda yolunuza başka meslek dalında devam etmek isterseniz ön lisans diplomanızı iş başvurularında belirtebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere 2023 PMYO sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler konusundan bahsedeceğiz. Sözlü mülakat aşaması, PMYO alımlarında en önemli aşama olarak ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla fiziki yeterlilik sınavından daha fazla önem taşıyor. Size vereceğimiz tavsiyeler sayesinde daha rahat bir sözlü mülakat aşaması geçirebileceksiniz.

2023 PMYO Sözlü Mülakat En Önemli Aşama

PMYO için girişler ÖSYM’nin düzenlediği YKS kapsamında bulunan TYT sınavı ile olmaktadır. 250 ham puan (2019 yılı için geçerli) yaptığınız takdirde PMYO başvurusunda bulunarak ilk aşamayı tamamlıyorsunuz. Bu puan ne kadar yüksek olursa, alımlarda o kadar avantajlı oluyorsunuz. Ardından fiziki yeterlilik sınavı bulunuyor. Yine TYT’de olduğu gibi belli bir sürenin altında kalan adaylar bir sonraki aşamaya geçemiyorlar. Fiziki yeterlilik sınavını da geçtikten sonra en önemli aşama olan sözlü mülakat aşaması karşınıza çıkıyor.

Tüm aşamaların puan hesaplaması yapılırken TYT’nin %25’i, FYT’nin %25’i ve sözlü mülakat aşamasının %50’si alınıyor. Sözlü mülakat 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir ve 70’in altında kalan adaylar direkt olarak elenmektedir. Dolayısıyla 70’in üzerinde 100’e ne kadar yakın puan alırsanız PMYO giriş şansınız o kadar da yüksek olur. 2023 PMYO sözlü mülakat tavsiyeleri konusunu mutlaka okumalı ve uygulamalısınız.

2023 PMYO Sözlü Mülakata Giderken Nasıl Giyinmeliyim?

Sözlü mülakat hakkında önemli bilgileri aktardıktan sonra artık nasıl giyinmeniz ve nasıl davranmanız gerektiğini anlatabiliriz. Sözlü mülakatta karşınızda olan heyete karşı iyi bir izlenim bırakmak gerekmektedir. Bir insanın giyimi ne kadar düzgün olursa, ilk görüşte karşıdaki insanları etkilemesi de o kadar kolay olur. 2023 PMYO nasıl giyinmeliyim sorusuna yanıtımız ütülü takım elbise olmaktadır. Ancak günümüzde herkesin takım elbise giyme şansı olmayabiliyor. O yüzden düz renkli, üzerinde baskılar olmayan eşyalar da tercih edebilirsiniz. Takım elbise giymeseniz bile kıyafetlerinizin ütülü olmasına mutlaka dikkat edin. Her iki seçenekte de koyu renkli kıyafet kullanmanız yararınıza olacaktır.

2023 PMYO Sözlü Mülakat Tavsiyeleri

2023 PMYO sözlü mülakat ve bazı tavsiyeler konusunda giyimden sonra diğer tavsiyelere geçebiliriz. PMYO alımları kapsamında son aşamada olduğunuz için içinizde büyük bir heyecan olabilir. Kesinlikle heyet karşısında soğuk kanlı olmalı ve heyecanınızı bastırmalısınız. Soğuk kanlı olup, özgüveni yüksek olarak ve düzgün kıyafetler ile heyetin karşısına çıkmak sizi diğer adaylara göre 1 adım öne taşıyacaktır.

Mülakat odasına girdiğinizde hafif baş selamı verin ve heyetin önüne geçin. Heyetin önüne oturduğunuz andan itibaren size sorular sorulmaya başlanacak. Kendinizi tanıtmanız istendiğinde çok detaylara inmeyin. Anne, baba, kardeş isimleri söylemeniz, okuduğunuz okul gibi bilgiler yeterli olacaktır.

Heyetin sorularına cevap verirken mutlaka göz teması kurun. Gözlerinizi odada boş yerlere, pencerelere kesinlikle çevirmeyin. Kendinizden emin bir şekilde göz teması kurun. Soruları cevaplarken göz teması kurduğunuz gibi, soruları dinlerken de soruyu soran kişiyle mutlaka göz teması kurun. Bu sizin özgüven sahibi bir kişi olduğunuzu gösterecektir.

Heyet sizlere soru sorduğunda cevabını bilmiyorsanız kesinlikle ee-ıı gibi düşünme kelimeleri kullanmayın. Sorunun cevabını bilmiyorsanız “bilmiyorum efendim, konu hakkında bilgi sahibi değilim efendim” gibi kalıplar kullanabilirsiniz. Soruları net bir şekilde cevaplayın. Tüm bu tavsiyeleri uyguladığınız takdirde sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanı kolayca alabilirsiniz.

2023 PMYO Başvuru Aşamaları Nelerdir ?
2023 PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?
PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?
2023 PMYO Alımı ve Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merhabalar bende çok olmasa da c-ç harflerinde kusur var bu peltekliğe girer mi ve mülakata olumsuz bir yansıması olur mu ?

  2. Merhaba. 2020 pmyo puanı hakkında bir fikriniz var mıdır ? Yüksebilir, düşebilir veya sabit (250) kalabilir hakkında ?

  3. Pmyo da 2 yıl bitirdikten sonra 4 yıllığa tamamlayacagimız bir diploma alabiliyomuyuz

  4. Admin 26.dönem sözlüde dik durdum göz teması kurdum lakin 2 soruyu bilemedim.Üstüme geldiler nasıl üni mezunusun bilemezsin diye.Sogukkanlılıgımı korudum bilmiyorum efendim dedim.Sporum 60 kpss 82 ön lisansım, 191 boyum allaha şükür tipimde var.Sence şansım nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu