2023 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

23.04.2019
A+
A-
2023 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

Polis olmak isteyen adayların kullanabileceği en basit giriş yöntemi olan PMYO her yıl düzenli olarak bünyesine alım yapmaktadır. Burada 2 yıllık eğitimden geçen polis adayları başarılı bir şekilde mezun olup sınavları kazandıkları takdirde şubelere atamaları yapılır. Polis memuru olarak göreve başlayabileceğiniz gibi tercih edenler PÖH alanına da yönlenebiliyor. PMYO mezunlarının bir kısmını PÖH ekiplerine göndermektedirler. Buradan mezun olan adayların ön lisans diplomasına sahip olduğunu da belirtelim. Alacak olduğunuz diploma uluslararası geçerliliğe sahip bir ön lisans diploması olacaktır. Mezun olduktan sonra polislik alanında devam etmek istemiyorsanız ön lisans diplomanız ile başka iş başvuruları yapabilir ve hayatınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. 2023 – PMYO başvuru şartları ve alımları da her yıl olduğu gibi bu yıl da bizlerin karşısına çıkacaktır. Genel olarak üniversitelerin başlangıç tarihi ile yakın başlanılan eğitimleri olan okula girişler ÖSYM ile yapılır. Konu hakkında daha detaylı bilgileri edinmek için yazımızın devamını okuyabilir ve güncel PMYO haberlerinden haberdar olmak için sitemizi sık kullanılanlara ekleyerek bizleri ücretsiz olarak takip edebilirsiniz.

2023 PMYO Hangi Dersler Var?

2023 PMYO hangi dersler var konusunda merakı olan adaylar pa.edu.tr’ye girerek tam listeyi görebilirler. 2 yıllık eğitim hayatınız boyunca görecek olduğunuz derslerin bir kısmını aşağıdan öğrenebilirsiniz. 2023 – PMYO başvuru şartları ve alımları konusundan önce ders içeriklerini görüp ona göre tercih yapabilir ve okulu bitirip bitiremeyeceğinize karar verebilirsiniz.

blank
 • Sınıf 1. Dönem dersleri olarak polisliğin temelleri, temel hukuk, sosyoloji, silah bilgisi ve atış teknikleri, polis müdahale yöntem ve teknikleri, Türk dili, disiplin hukuku, ceza hukuku yabancı dil, beden eğitimi ve rehberlik uygulamaları gibi dersler göreceksiniz. İkinci dönemde ise bu derslerin devamını, bazılarında ise farklı olanlarını alıp diğer sınıfa geçmeye hak kazanacaksınız.
 • sınıf 1. Dönem için adaylara daha kapsamlı eğitim verilmeye başlanır. Mesleki uygulama derslerinin yanı sıra devletin idari yapısı ve güvenliği, adli ve idari ilişkiler, trafik ve olay yeri ve kriminalistk eğitimleri alacaksınız. Birinci dönem derslerinin bazı devam dersleri de ikinci sınıfta devam edecek.

2023 PMYO Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 PMYO Başvur şartları alanında bazı maddelere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Belirlenen baraj puan sınavdan önce duyurulduğu için bu konuda henüz bir netlik yoktur. En son 2018 yılı alımları için en az 260 puan almaları istenmişti adayların. Bu sene de 260 puana yakın bir baraj puanı olacağı bekleniyor. Yıllar arasında 10-20 puanlık bir oynama söz konusu olabilir. Detaylı olarak başvuru şartları PMYO alımları açıklandığında yine sitemiz üzerinden yapılacaktır. Bizleri takipte kalarak en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • T.C vatandaşı olmak.
 • TYT sınavından en az 260 puan almış olmak. (Bu baraj puan değişiklik gösterebilir.)
 • 26 yaşından gün almamış olmak ve 18 yaşını doldurmak.
 • Lise son sınıf öğrencileri veya lise mezunu, ön lisans mezunu öğrencilerinden olmak.
 • Kadınlar için en az 162 cm boy şartı olurken erkekler için en az 167 cm boy şartı olmak.
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmamak.
 • Terör örgütleri ile iş birliği yapmıyor veya yapmamış olmak.
 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı hapis yatmamış olmak.
 • Başvuru tarihinden itibaren aktif olarak herhangi bir siyasi partide üyeliği bulunmuyor olmak.
 • Emniyet Teşkilatı içerisinde çalışan babaların veya annelerin çocuklarının TYT’den en az 150 puan almış olması.
 • Sağlık yönetmeliğine tam olarak uymak.
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasından temiz çıkmak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görevlerde bulunmaya herhangi bir engeli olmamış olmak.

PMYO Başvuru Şartları ve Alımları 2023

2023 – PMYO başvuru şartları ve alımları aşamalar halinde ilerler. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvurularını yaparlar ve ÖSYM tarafından düzenlenen TYT sınavına girerler. PMYO girişlerinde AYT sınavına girmenize gerek yoktur. Alımlar TYT puanlarınız üzerinden yapılır. Üstelik hangi testten iyi puan aldıysanız en yüksek puanınız baz alınarak başvurunuz yapılmış sayılır. İster sözel ister sayısal alanda iyi olun bu durum fark yaratmayacaktır. TYT puan türleri arasında hangi türden yüksek puan yaptıysanız o puan ile başvuruyu tamamlarsınız. Ardından PMYO seçim aşamasına tabii tutulursunuz. Burada sözlü mülakatlar ve fiziki yeterlilik testleri sizleri bekliyor olacak. Bu aşamalarda da puanlama sistemi olacaktır. Buradan aldığınız puanların ortalaması ile TYT puan ortalamanız birleştirilip tüm adaylar arasında bir başarı sırası oluşturulacak. En başarılı olan kişilerden itibaren o yıl olan kontenjana kadar asil liste oluşturulacak ve okula kayıtlar başlayacak. Asil liste arasında kayıt yaptırmayanların eksiklikleri ise yedek listenin en başarılı olanları arasından kapatılacak.

2023 PMYO İçin TYT Tarihi
2023 – PMYO Lise Mezunu Polis Alımı
PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?
Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?
PMYO Bulunan İller Güncel 2023


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. blank Kürşat dedi ki:

  Ben şu an bir üniversiteteye kayıtlıyım.İngilizce hazırlık dönemindeyim.Bu sene tyt ye girip polis olmak istiyorum.Üniversite kaydımı sildirip polis olmamda sakınca var mıdır ?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…problem olmaz….

 2. blank Özlem soyar dedi ki:

  Dislerim seyrek ön dort disim kesici dislerimden biri dogustan yok ama aşiri belli olmuyor eksikligi pmyoya engelmidir

 3. blank dilekk dedi ki:

  abim polis bende polis olabilir miyim 23 yaşndayım 2019 tyt sınavına gireceğim bnde 150 puan alsam girebilir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   260 puan almanız gerekiyor…

 4. blank Arif kısayol dedi ki:

  Meraba babm gazi kardeşim tyt’den polis barajında kaldı ve tercih yapamıyor galiba memurluk için valiliğe baş vurun dediler acaba bize hak tanırlarmı?

  1. blank Admin dedi ki:

   başvurunuzu yapınız…Değerlendirmeye alınır…

   1. blank Arif kısayol dedi ki:

    Teşekkür ederim acaba ne gibi memurluk biraz bahsedermisiniz sizden ricam

 5. blank Ela dedi ki:

  Benim dişlerimede tel var mülakatlarda felan sıkıntı olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

   1. blank Arif kısayol dedi ki:

    Meraba babam gazi olduğu dönemde iş hakkını kardeşine vermiş peki şimdi çocuklarından herhangi bir iş hakkına veya bir memurluk gibi bir işe alınma durumları varmı ?

    1. blank Admin dedi ki:

     valiliğe başvuru yapınız..