2023 PMYO Alım Aşamaları Nelerdir?

02.05.2019
1.619
A+
A-
2023 PMYO Alım Aşamaları Nelerdir?

2023 PMYO alım aşamaları nelerdir sorusu üzerine adayların kafalarında oluşan soru işaretleri meydana gelebilir. Bu soru işaretlerini tamamıyla gidermek için bilgilendirici olacak yazımızı okuyabilir ve PMYO hakkında her türlü duyurudan haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz. Bu kapsamda 2023 PMYO başvuruları başladı haberine yönelik sizleri nelerin beklediğini anlatacağız. Başvuru yapacağınız aşamadan, başvuru kabul edildikten sonra gireceğiniz aşamaların tümünü burada öğrenebileceksiniz. Sitemizden okuyacağınız haberler tamamen resmî kurumlardan alınmakta ve resmî kurumların duyuruları ile sizlere ulaşmaktadır. O yüzden yalan veya yanlış haber gibi düşüncelerinizin olmasına gerek kalmayacak.

2023 PMYO Sınavı Ne Zaman Yapılır?

PMYO sınavı ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. PMYO, meslek yüksekokulu olarak geçtiği için bu kurumun sınavı da diğer kurumlar ile aynı yani YKS ile yapılmaktadır. YKS kapsamında gireceğiniz TYT (Temel Yeterlilik Testi) sizin okula giriş biletiniz olacak. TYT üzerinden hangi puan türünde en yüksek puanı yaptığınızın bir önemi yoktur. Hangi puan türü olursa olsun, puan türleri arasından en yüksek yaptığınız puan başvuru aşamasında esas alınacaktır. Böylece eşit ağırlıkçı, sözel ve sayısal alanındaki öğrenciler eşit kulvarda yarışmış olacaklar. 2023 PMYO aşamaları nelerdir sorusunun ilk yanıtı bu şekilde olmaktadır. TYT sınavından baraj puanı aşmanız gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl için bu baraj puanı PMYO için 260 idi. Bu yıl da 250 ile 270 arasında bir puan olması bekleniyor. ÖSYM tarafından düzenlenecek olan TYT testinin tarihi ise 15 Haziran 2023 olarak belirlenmiştir. YKS sonuçlarının açıklanma tarihi 18 Temmuz 2023 olduğu için de Temmuz ayı sonu veya Ağustos ortalarında PMYO alımları başlar.

PMYO Başvuru Aşamaları

PMYO başvuru aşamaları içerisinde öncelikle puanınız ile birlikte internet üzerinden ön başvuru yapmanız gerekir. Ön başvurudan başarı ile geçen adaylar seçim faaliyetleri aşamalarına çağırılırlar. İnternet üzerinden e-devlet şifrenizi girdikten sonra başvurunuzu en uygun şekilde doldurup Polis Akademisine gönderirsiniz. Burada başvurunuz arşiv soruşturmaları kapsamınca değerlendirilir. Ön başvurudan sonra kabul gören adayları mülakat, fiziki yeterlilik testi gibi aşamalar bekler.

2023 PMYO Mülakatları

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi aynı şekilde devam eden mülakatlara sadece başvurusu kabul edilen adaylar katılabilmektedir. Başvurudan sonra burada fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat aşamalarına tabii tutulursunuz. İlk olarak gireceğiniz fiziki yeterlilik aşamasında size verilen süre içerisinde parkuru başarılı bir şekilde tamamlamanız istenir. Fiziki yeterlilik aşamasında size verilen süreden önce tamamladığınız parkur için de daha yüksek puanlar alırsınız. 2023 PMYO mülakatları içerisinde hiçbir değişiklik olmadan aynı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Fiziki yeterlilik testinden alması gereken dereceyi başarılı bir şekilde alanlar ise sözlü mülakat aşamasına geçerler. Burada yetkililer karşısında sizden konuşma yapmanız istenir. Size yöneltilen soruları cevaplayacak, kendinizden emin bir tavır sergilemeye çalışacaksınız. Bu sayede alacağınız puan en yüksek derecede olabilecek. Sözlü mülakatta genel kültür soruları karşınıza çıkar. Genel kültürüne önem veren kişilerin bu aşamada zorlanacağını pek de söyleyemeyiz. 100 puan üzerinden değerlendirilecek olan sözlü mülakatta 70 puan ve altı alan kişiler ise maalesef devam edemeyecekler. 2023 PMYO başvuru aşamaları nelerdir sorusuna bu şekilde özet cevap vermek mümkün olacaktır.

2023 PMYO Başvuru Aşamaları Nelerdir ?
2023 – PMYO Lise Mezunu Polis Alımı
Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Mücahit dedi ki:

  2018 tyt puanıyla
  2019 pmyoya başvurabilirmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   evet

   1. İbrahim dedi ki:

    Hocam ben tyt den ham puan tam 250 puan aldim. Sizce pmyo ya basvurmalimiyim..kazanma ihtimalim varmi. Tyt puani ne kadar etkili. Benden yüksekler basvurursa bosuna basvurmus olurum diye düşündüm. Benden yuksek tyt puan ile basvuranlara ragmen kazanma ihtimalim varmi?

    1. Admin dedi ki:

     260 puan almanız gerekiyor..

 2. berrin dedi ki:

  kaç taban puanı kaç olacak bu yıl

 3. Kürşat dedi ki:

  Merhaba.Ben bir üniversite de okuyorum.Barajı geçersem mülakatlarda okula gidip kayıt sildirmeme gerek var mı, yoksa PMYO hallediyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   gerek yok…

 4. polis adayı dedi ki:

  benim 2019 pmyo ya yaşım tutmuyor bu yüzden üniversitede bir bölüme yerleşip seneye sınava girip 2020 pmyo ya girme şansım var mı varsa üniversiteyi dondurup mu devam ediyorum

  1. Admin dedi ki:

   hayır..pomem için bakmanız gerekiyor..

   1. polis adayı dedi ki:

    pmyo okumak istiyorum o yüzden üniversiteye hiç mi girmemem gerekiyor

    1. Admin dedi ki:

     hayır fark etmez okurken başvuru yapabilirsiniz sonuçta lise mezunusunuz…

 5. Emre dedi ki:

  Mulakatlara katilirken universiyeden kayot dondurmam gerekiyormu mesela basvurdum iste ama.suan okuyorum kazanirsam.okulu.dondurxam kayitlari yani ne yapmaliyim

 6. Orhan dedi ki:

  TYT ham puan baz alınmıyor mu.

  1. Admin dedi ki:

   evet..

 7. Keskin dedi ki:

  Hem üniversite hem pmyo kazanirsak polisligi bir sene erteletebiliyor muyuz. Yani bu sene kazanip bir sene sonra pmyo ya girebiliyormuyuz

  1. Admin dedi ki:

   HAYIR…

 8. hamza dedi ki:

  hem üniversite hem PMYO’yu kazananlar ne yapmalılar hocam .üniversite kaydini dondurup pmyo .da elenirse ne olacak