2023 PAEM Başvuru Kılavuzu

17.09.2019
A+
A-
2023 PAEM Başvuru Kılavuzu

2023 PAEM başvuru şartları ve kılavuzu güncel olarak Polis Akademisi tarafından paylaşıldı. Bildiğiniz üzere PAEM, komiser yardımcılığı isteyen adayların başvuracağı bir eğitim okuldur. Bu okula başvuru yapabilmek için sizden istenen belirli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. 2023 PAEM başvuru şartları ve kılavuzu her yıl değişiklik gösterebildiği için adayların en güncel kılavuza bakması gerekmektedir. Sizler için bu yazımızda 2023 PAEM başvuru şartları konusunu güncel olarak paylaştık. Polis Akademisi tarafından sizlere yapılan duyuruda ne yapacağınızı detayları olarak anlatılmaktadır.

2023 PAEM Başvuru Şartları ve Başvuru Tarihi

Polis Akademisi tarafından yayınlanan yazıda başvuruların 17-27 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacağı yazmaktadır. 15 maddeden oluşan gerekli başvuru şartlarını okuduktan sonra eğer tüm maddelere uyum sağlayabiliyorsanız bu tarihler aralığında başvurunuzu yapabilirsiniz. 2023 PAEM başvuru şartları ve kılavuzu için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Polis Akademisi Tarafından Yayınlanan Resmî Duyuru

“Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Müdürlüğüne    2022-2023 eğitim – öğretim yılı için Emniyet mensubu olmayan lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 200’ü kadın,1.800’ü erkek olmak üzere toplam 2.000 (komiser yardımcısı adayı) öğrenci alımı yapılacaktır.

Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiş olup, alımlarla ilgili olarak;

•    Ön başvurular 17 Eylül   – 27 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

Alıma ilişkin diğer gerekli hususlar Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.

2022–2023 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI POLİS AMİRLERİ EĞİTİMİ MERKEZİ ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • 2022 ve 2023 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için en az (63,000) taban puanı almış olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak, (01/01/1990 ve sonrası doğanlar)
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,
 • Eğitim-Öğretim dönemi başladığında (intibak eğitimi dahil) adayların silah altında bulunmamaları gerekmektedir. Bu nedenle; şahsen başvuru esnasında erkek adaylar 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair belge ibraz etmek zorundadırlar.

PAEM’e başvuran adayların Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi    Giriş Eğitim Ve Öğretim yönetmeliğinin adaylarda aranılan şartlar başlıklı 9. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.”

2023 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?
Emniyet Amiri Nasıl Olunur ?
PAEM Sözlü Mülakat Soruları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. blank Ahmet Özdemir dedi ki:

  Askerlikten gözden çürük aldım polis olmama engelmi

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 2. blank sezer dedi ki:

  iyi akşamlar, paem e başvuracaktım, sağlık şartları yönetmeliğinde göz tembelliği ile ilgili bir ifade bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz??

 3. blank ahmet dedi ki:

  merhaba.paem’e basvurdum.ancak bi konuda emin olamıyorum.babam ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatıyor.bu bir engel teşkil edermi.cevaplarsanız çok sevinirim.

 4. blank Hasan dedi ki:

  Sırtımda lezyonlar(leke) var bu paem için engel olur mu, Görünür yerimde yok yalniz

 5. blank Tayfun dedi ki:

  Trafik kazası sonucunda tedavisiz iyileşen sağ omuzunda eklem kırığı ve tüp torakostomi tedavisi gördüm. Öğrenciliğe engel midir?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet….

  2. blank Faruk dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin. Ben paeme basvuru yapacaktim ama bugun son gun. Ben ucreti yatirdim ama basvuru yapamiyorum sayfa acilmiyor sabahtan beri acilir mi acaba sayfa bi bilginiz var mi

   1. blank Admin dedi ki:

    akademiyi arayın..

 6. blank ahmet dedi ki:

  merhaba.paem’e basvurdum.ancak bi konuda emin olamıyorum.babam ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatıyor.bu bir engel teşkil edermi.cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

   1. blank ahmet dedi ki:

    9 kasım 2019’da bedelli askerlik durumum var.paem’e başvurumu yaptım.ikisinin çakışma durumu var mı acaba.yada bir sıkıntı çıkar mı.bir şey yapmam gerekiyor mu.gerekiyorsa ne yapmalıyım?

 7. blank Amazon dedi ki:

  Paem kpss puanı kadınlarda kaçla kapatır 72 ye gelir mi?

 8. blank Faruk dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. Ben paeme basvuru yapacaktim ama bugun son gun. Ben ucreti yatirdim ama basvuru yapamiyorum sayfa acilmiyor sabahtan beri acilir mi acaba sayfa bi bilginiz var mi

 9. blank Gül dedi ki:

  Selamun aleyküm. Paem alımları devam edecek mi 2020 yılında paem olacak mı. Bu alım son muydu

  1. blank Admin dedi ki:

   met bi açıklama akademi tarafından yapılmadı..