Asker Alımları

2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları

2023 – Kara Harp Okulu mülakatları kendi bölümüne özel bir şekilde uygulanmaktadır. Bildiğiniz üzere Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Kara Harp Okulu dahil olmak üzere 7 adet bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler Deniz Harp ve Hava Harp Okullarıdır.
Hava Astsubay meslek yüksekokulu, Deniz Astsubay meslek yüksekokulu, Kara astsubay meslek yüksekokulu, Bando astsubay meslek yüksekokulu. Bu okulların kendilerine özel mülakat aşamaları olduğu için Kara Harp Okulunun da kendine özgü mülakatları olmaktadır. Mülakat aşamasına gelmek için adayların yapması gereken şeyler bulunmaktadır. Öncelikle ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara giriş yapıp başarı elde etmelisiniz. MSÜ sınav başvuruları başlamış olup 27 Şubat tarihinde sona erecektir. Geç başvuru tarihi ise 7 Mart 2023 olarak belirlenmiştir. Geç başvuru yapacak adayların 144 TL’yi gözden çıkarması gerekecek. Zamanında başvuru yapan adaylar ise 96 TL ödeyerek işlerini daha ucuza halledebilecekler.

MSÜ Sınavı Nedir?

MSÜ sınavı bir aday belirleme sınavıdır. Kara Harp Okulu MSÜ sınavına girerek aday belirleme aşamasında kendinizi göstereceksiniz. Adaylığınız belirlendikten sonra ise yine ÖSYM tarafından düzenlenen TYT ve AYT sınavlarına gireceksiniz. Kara Harp Okulları AYT alanında EA yani eşit ağırlık tarafından öğrencileri almaktadır. TYT sınavından barajı geçip AYT’de eşit ağırlık alanındaki puan da baraj puana ulaşırsa MSÜ için başvurunuzu yapabileceksiniz. Böylece MSÜ bünyesinde bulunan Kara Harp Okulu için öğrenci olabileceksiniz. MSÜ sınav tarihi ise 7 Nisan 2023’dur. Bu tarihte tüm Türkiye genelinin sınav merkezlerinde yapılacaktır. 10.15’te başlayacak olan sınavın süresi ise 135 dakikadır.

2023 Kara Harp Okulu Taban Puanları

2023 Kara Harp Okulu taban puanları her yıl değişiklik gösterebilmektedir. 2023 yılı için henüz taban puan belirlenmemiştir. MSÜ sınavının yapılmasına 2-3 hafta varken baraj puanlarının açıklanması bekleniyor. TYT ve AYT Kara Harp Okulu taban puanları ise değişmemektedir. Bu yıl sürpriz olmazsa TYT için baraj puan 180’dir. AYT için ise EA bölümünden 100 puanı geçmelisiniz. Bu puanları sağladığınız takdirde MSÜ Kara Harp Okulu için başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat baraj puanları kıl payı geçmek şansınızı azaltacaktır. Diğer yüksek puan alan kişiler sizin önünüze geçeceği için mülakatlarda onların önceliği olacaktır. Dolayısı ile ne kadar yüksek puan yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Resmî olarak yayınlanan TYT ve AYT ile ilgili başvuru koşullarının tamamı aşağıdadır, inceleyebilirsiniz. 2023 – Kara Harp Okulu mülakatları başlığı ise en alt kısımda yer alıyor olacaktır.

  • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2023-YKS TYT taban puanı almış olmak.
  • b) Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023- YKS TYT ile 16 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2023-YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak.

Kara Harp Okulu İçin Yaş Sınırı Nedir?

Kara Harp Okulunda öğrenim görmek isteyen adayların belli bir yaş aralığına sahip olması gerekmektedir. Her şeyden önce adayların lise mezunu veya liseden mezun olma koşulu ile lise son sınıf öğrencisi olmalıdır. Bunların yanında 18, 19 ve 20 yaşındaki adaylar başvuruda bulunabilirler. Gün ve ay fark etmeksizin bu 3 yaş aralığında olan kişilerin başvurularında sorun çıkmayacaktır. Fakat başvuru tarihi itibari ile 21’den gün almış kişiler maalesef başvuruda bulunamazlar. Aynı şekilde lise son sınıf öğrencilerinin de yaş konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Başvuru maddeleri ince ayrıntılarına kadar incelenmeli ve boşa zaman harcanmamalıdır.

Kara Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

Kara Harp Okulu başvuru şartları 2023 yılında çok fazla değişikliğe uğramadan adayların karşısına çıkmaktadır. Bu kapsamda yapacak olduğunuz başvurularda tüm maddeleri karşılıyor olmanız gerekmektedir. Detaylı olarak başvuru maddelerine ÖSYM kılavuzu üzerinden ulaşabilirsiniz. Konunun en altında link yer alacaktır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmak. (01 Ocak 1998 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Bayan öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından bayan öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (1999 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.
  • Astsubay okullarına hem erkek hem kadın, harp okullarına ise sadece erkekler başvuruda bulunabilir.
  • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmamak.
  • Terör örgütleri ile iş birliğinde olmamış olmak.
  • Siyasi parti üyeliği bulunmamak.
  • Arşiv soruşturmasında temiz sicile sahip olmak.

2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları Nasıl Olacak?

2023 – Kara Harp okulu mülakatları 1 gün sürecektir. İki gün içerisinde adaylara çeşitli testler uygulanacak ve topladığı puanlar neticesinde okulda eğitim görmeye hak kazanacaklardır. Kara Harp Okulu için birinci günde evrak kontrolü ile işlemlere başlanacaktır. Ardından kişilik testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi yapılacaktır. Adaylar fiziki yeterlilik testinde topladığı puanlar ile diğer adaylar ile karşılaştırılacak, sınavda gösterdikleri başarı da göz önünde bulundurularak okula alınacaklar. Kara Harp Okulu mülakatları esnasında sözlü mülakatlar da olacak olup adayların kişilik testleri bu şekilde belirlenecektir.

2023 – Kara Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu ŞartlarıMSÜ Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim 20202023 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. “Astsubay okullarına hem erkek hem kadın, harp okullarına ise sadece erkekler başvuruda bulunabilir.” Cümlesinin tam tersi olması gerekiyor yanlış yazılmış. “Astsubay Meslek Yüksek Okullarına sadece erkekler, harp okullarına ise hem erkek hem bayan adaylar başvuruda bulunabilir.” Ayrıca bünyesinde 3 okul değil 7 okul bulunmakta. Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Kara Harp Okulu, Hava Astsubay meslek yüksekokulu, Deniz Astsubay meslek yüksekokulu, kara astsubay meslek yüksekokulu, bando astsubay meslek yüksekokulu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu