2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM)

07.04.2019
1.018
A+
A-
2023 – Kadın Polis Alımı(POMEM)

2023 – Kadın polis alımı, Polis Akademisi tarafından yayınlanan duyuru ile kesinlik kazandı. Daha önceden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlü olarak açıklamasını yaptığı 3000 kadın polis alımı şartları açıklandı. Alınacak olan kadın polis adayları POMEM üzerinde 6 ay ila 2 yıl arasında bir eğitim görecekler. Bu eğitim süresi daha önceden mezun olduğu okula bağlı olarak değişecek. Eğer daha önceden polislik eğitimi alındıysa temel eğitimleri atlayıp öğrenimine devam edebilecek. Polis Akademisi tarafından yapılan açıklama ön başvuru tarihleri de açıklanmış olup adayların başvuru şartları net olarak belirlenmiştir. Yazımızın devamında bilgi sahibi olabilir ve sitemizi inceleyerek daha detaylı alım şartlarına ulaşabilirsiniz.

2023 Kadın Polis Alım Başvuru Tarihi

24. Dönem POMEM kadın alımı ön başvurusu toplamda 14 gün sürecek. Bu süreç içerisinde ön başvuru yapmayıp sınav ücretini yatırmayan kişilerin başvurusu geçerli sayılmayacak. Herhangi bir ek süre veya geç başvuru tarihi olmadığı için size verilen süre içerisinde mutlaka başvurunuzu tamamlamalısınız. 2023 kadın polis alımı 08 Nisan ile 22 Nisan 2023 tarihleri arasında ön başvurular ile beraber başlayacak. Başvurular ise pa.edu.tr yani resmî Polis Akademisi internet sitesi üzerinden e-devlet şifresi ile yapılacak. Alınacak olan 3000 kadın polis adayından 2500’ü lisans mezunu, 500’ü ise ön lisans mezunu olacaktır. Yurt dışında üniversite okuyan adayların ise lisans veya ön lisans diplomasına eşit bir diploması olduğu takdirde başvurularını tamamlayabilecekler. Fakat başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. 2023 – Kadın Polis Alımı kapsamında farklı ülkelerde vatandaşlığı bulunanlar başvuru yapamayacaklar.

Okuyabilirsiniz 2023 – Bayan Polisler Nerede Görev Yapar ?

2023 Kadın Polis Alımı Yaş Sınırı

2023 – Kadın Polis Alımı yaş sınırı konusunda da çeşitli kısıtlamalara sahip. Başvuruda bulunacak kadın polis adayları 30 yaşından gün almamak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) durumunda olmaları gerekmektedir. 01 Ocak 2023 tarihi itibari ile 30 yaşından gün almayan adaylar başarılı bir şekilde ön başvurusu yapabilir ve sınav ücretini yatırarak sınav gününü bekleyebilirler. Sınav gününe ilişkin henüz net bir tarih bulunmamaktadır. Ön başvuruların tamamlanıp değerlendirilmesi ardından sınav yerleri ve sınav tarihi konusuna da açıklık getirilmesi bekleniyor. Başvuru aşamasından önce adayların 2017 veya 2018 yılları için KPSS puanları baz alınacak. Bu şart ile ilgili madde ise alt kısımda yer almaktadır.

  • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak,
  • Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

2023 POMEM Parkuru Erkek / Kadın
Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur?
Bayanlar Yunus Polisi Olabilir Mi?
2023 – Bayan PÖH Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?
Bayan Polisler Makyaj Yapabilir Mi ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sibel dedi ki:

    Merhaba admin bi sorum olacakti biz suan hakkarideyiz mayis haziran gibi tercihlerin aciklanmasini bekliyoruz fakat ikametgahim farkli yerde hakkariye aldirsak bitliste girmek zorundayim sorum su (kadin) pomeme girecegim tahmini olarak sinav yeri ve tarihi ne zaman belli olur? Bi fikriniz var mi acaba?

  2. Gizem dedi ki:

    Merhaba admin Haziran’da lisans mezunu olacağım 2018 KPSS puanım da var başvuru yapabilir miyim?