Asker Alımları

2023 – JANA Sınav Başvuruları

Bileceğiniz üzere Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde birçok rütbe ve rütbeler altında çalışan personeller bulunmaktadır. Siz de bu personellerin içerisinde JANA olarak çalışmak istiyorsanız başvurularını takip etmeniz gerekmektedir. 2023 – JANA sınav başvuruları her yıl düzenli olarak Jandarma Genel Komutanlığı tarafından alınır. Yapacak olduğunuz başvurularda başvuru şartları ve sınav, mülakatlarda yapacağınız puanlar dikkate alınır. Başvuru şartlarını eksiksiz bir şekilde karşılayıp sınavlardan başarılı bir şekilde geçip diğer adayların önünde olan kişiler JANA için Tsk personel olmayı garantileyebilirler.

JANA Nedir?

JANA, jandarma astsubay kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak çalışmaktadırlar. Jandarma astsubaylar bulunduğu platformda subaylar ile er, erbaşların iletişimi sağlamakla görevlidir. Aynı zamanda savaş esnasında araçlarda nişancı veya keskin nişancı olarak görev alabilmektedirler. Bu araçlar tank veya diğer türden zırhlı araçlar olabilmektedir. Helikopterde bulunan ağır makineli tüfeklerin kullanımı da astsubaylar tarafından sağlanır. Jandarma astsubayı olarak yapacağınız görevlerde savaşta kendi üzerinize düşen görevleri yerine getireceksiniz. Bulunduğunuz yerleşkenin güvenliğini sağlamak, araçların bakımlarını yaptırtmak ve yine yerleşkenin temizliğinden de siz sorumlu olacaksınız. Araç bakımı ve temizlikten sorumlu olmanız bu işleri sizin yapacak olmanız anlamına gelmemektedir. Kişileri organize ederek işleri yaptırabilirsiniz. 2023 – JANA sınav başvuruları yapacak olan kişilerin detaylı olarak görevlerini öğrenmesi gerekmektedir.

2023 JANA Başvuru Şartları

2023 JANA başvuru şartları her yıl olduğu gibi kılavuz üzerinde adaylara sunulmaktadır. Jandarma astsubay olmak isteyen kişiler bu başvuru şartlarını eksiksiz olarak karşılamalıdırlar. Aksi takdirde başvuru aşamasında elenmeseler bile evrak kontrolü olduğu zaman veya sağlık kontrolü aşamasında elenip tüm emekleri boşa gidecektir. Alt kısımdan en son yapılmış olan alımların başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz. Başvuru şartları yıldan yıla ufak değişiklikler gösterebilmektedir. O yüzden ilgili yılın başvuru kılavuzunu incelemeden başvuruda bulunmamanızı öneriyoruz. Birkaç maddeyi örnek olması açısından inceleyebilirsiniz. Başvuru zamanında detaylı olarak başvuru şartlarını sizlerle ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Daha rahat ve anlaşılır bir şekilde öğrenmek için bizleri takip edebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Dul veya bekar olup herhangi bir bayanla aynı evde yaşamıyor olmak.
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak.
 • Gerekli sağlık şartlarını taşıyor olmak.
 • Askeri okullardan uzaklaştırılmamış veya atılmamış olmak.
 • Askeri birimlerden ilişkisi kesilmemiş olmak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmamış olmak.
 • “Yedek subay olamaz” kararı bulunmamak.
 • Terör örgütleri ile birlikte iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasından olumlu yanıt almak.
 • Pelteklik olmadan düzgün bir şekilde Türkçe konuşabiliyor olmak.
 • Düztaban ve bel fıtığı gibi hastalıklara sahip olmamak.
 • Vücut yapısı sağlam olmak, kilo boy endeksi yaşına göre tam olmak.
 • İşitme ve görme problemleri yaşamıyor olmak.

2023 JANA Sınav Başvurusu Ne Zaman?

2023 JANA sınav başvurusu konusunda aklında soru işareti olan adaylar olabilir. Her yıl birbirine yakın tarihlerde alım yapılıyor olsa da her zaman için tarihler aynı değildir. Bu yüzden başvuru tarihlerini yeni yılda takip ediyor olmanız gerekir. Sitemiz üzerinde sizler için tüm başvuruları ve zamanlarını paylaşıyoruz. Sitemizi sık kullanılanlar alanına eklerseniz ve ziyaret ederseniz basit bir şekilde JANA başvuruları hakkında bilgiler edinebilirsiniz. JANA Sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile sınav gün ve tarihini Jandarma Genel Komutanlığı üzerinden öğrenebildiğimiz gibi aynı zamanda ÖSYM resmî web sitesinden başvurular kısmından da izleyebiliriz. Başvurularını yapan adaylar sınav ücretini de yatırdıktan sonra başarılı bir şekilde sınava girebilirler. Sınavdan önce yapacak olduğunuz başvuruda, başvuru şartlarınızın incelenmesi süreci işlemektedir. Burada olumlu yanıt alan adaylar sınava girer ve sınavda başarı gösterenler seçim faaliyetleri aşamasına çağırılırlar.

Seçim faaliyetleri aşamasında sözlü mülakat ve FYT yani fizik yeterlilik testi gibi alanlardan da puan toplarsınız. Burada toplayacak olduğunuz puanlar ÖSYM tarafından düzenlenen sınavın puanıyla beraber sizin başarı puanınızı oluşturacaktır. İlgili yılın başvuruları arasında puanları toplayan adayların başarı puanları en başarılı kişiden itibaren sıraya konulur. Alınacak personel sayısına kadar ilerleyen asil listedekiler kadroya kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Yedek listede olan kişiler ise kayıt yaptırmayan kişilerin yerine alınacaklardır. 2023 – JANA sınav başvuruları için yazılmış konumuzda bu şekilde bilgiler edinebilirsiniz. JANA ile ilgili daha fazla haber için sitemizi inceleyebilir ve yeni haberleri bekleyebilirsiniz. Sitemiz üzerinde bulunan bildirimleri al butonu ile bizi takip etmek çok daha kolay olacaktır.

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu