2023 İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

12.06.2019
957
A+
A-
2023 İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Günümüzdeki iş bulma zorluğu ve çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalanların başvuracağı adres işsizlik maaşı olmaktadır. 2023 işsizlik maaşı nasıl alınır konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilir ve yorum alanında kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. İşsizlik maaşı, tam olarak işte çalışıyormuş gibi sizi geçindirmede de bir nebze olsun ev ekonomisine katkı sağlamaktadır. Kişilerin kendisine iş bulma sürecinde kısa süre için sağlanan bu destekten belirli şartlara sahip olan kişiler yararlanabilmektedir. İşsizlik maaşı şartları ve diğer bilgiler yazımız içerisinde yer alacaktır.

İşsizlik Maaşı Almanın En Önemli Şartı

Eğer işsizlik maaşı almak istiyorsanız bunun için en önemli şartı karşılıyor olmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşı herkesin ve her durumda alabileceği bir şey değildir. İşsizlik maaşını sadece işten çıkarılan kişiler alabilmektedir. Yani işi kendi rızanız ile bıraktıysanız ve istifanızı verdiyseniz işsizlik maaşından hiçbir şekilde yararlanamamaktasınız. İş yeri sahibinin sizinle çalışmak istemiyor olması, iş yerinin iflasa gidip kepenk indirmesi gibi durumlar işsizlik maaşı almanız için gerekli adımlardandır. Ve bu iflastan önce veya işten çıkarılma olayından 120 gün öncesine kadar aralıksız olarak sigorta priminin yatırılmış olması gerekiyor. Bu kapsamda son 3 yıl içerisinde en az olacak şekilde 600 gün süreli işsizlik sigortası primi ödeyenler, iş sözleşmesi bitiminden 30 gün içerisinde başvuru yaparsalar işsizlik maaşını alabilirler.

2023 İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereden Yapılır?

2023 işsizlik maaşı nasıl alınır sorusuna da yanıt olacak bu sorunun cevabı çok basittir. Başvurularınızı iki türde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan ilk seçeneğiniz İŞKUR’a başvuru yapmak olacaktır. Size en yakın olan İŞKUR’a gittiğinizde başvurunuzu gerçekleştirecekler. Size yakın bir İŞKUR şubesi bulunmuyorsa da iskur.gov.tr üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Daha güvenli başvuru yapmak isteyenler ise e-devlet üzerinden İŞKUR kurumunu seçerek başvurularını iletebilirler. Tüm bu başvuruları 30 gün geçmeden yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde 30 günü geçirdiğinizde başvurunuz kabul edilmeyecek ve işsizlik maaşını alamayacaksınız.

2023 İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

2023 işsizlik maaşı kaç ay ödenir konusunda sorularınızın cevabı da basit bir hesaplama ile ortaya çıkmaktadır. İşsizlik maaşınızı alacağınız süreyi, işten çıkmadan önceki son 3 yılda ödenen sigorta primi belirlemektedir. Prim günü ne kadar fazlaysa, maaşı aldığınız süre de o kadar fazla olacaktır.

  • 600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödenen kişiler 180 gün maaş almaktadır.
  • 900 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödenen kişiler 240 gün maaş alırlar.
  • 1080 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödenen kişiler 300 gün maaş alırlar.

2023 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

2023 işsizlik maaşı ne kadar için yine hesaplama yapmak gerekmektedir ve herkes için farklı maaş ödenmektedir. Burada süre hesaplarken olduğu gibi yine sigorta primleri belirleyici unsur olacak. Sigortalı olan çalışanın son 4 aylık prime esas kazançları baz alınarak hesaplama yapılıyor. Günlük ortalama brüt kazancınızın %40’ı olacak şekilde kendi maaşınız üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplanacak olan tutar, aylık ödenen asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçmeyecek şekilde olması gerekir. 2023 işsizlik maaşı nasıl alınır konusunda böylece tüm bilgileri detaylı olarak edinmiş oldunuz. Aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?
2023 – Doğum Parası Ne Kadar?
2023 Yurt Dışında Yeni Kimlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.