2023 E-Pasaport Randevu Alma İşlemleri

18.12.2019
598
A+
A-
2023 E-Pasaport Randevu Alma İşlemleri

2023 E-Pasaport randevu alma işlemleri son zamanlarda yurt dışına çıkacak kişiler tarafından sıkça incelenen konular arasında yerini almaktadır. Bildiğiniz üzere kısa zaman önce sahte pasaport kullanımını önlemek adına e-pasaport adımına geçiş yapıldı. Çipli pasaport olarak da anılan bu pasaportlarda artık çip sayesinde tüm kişisel bilgileriniz içerisinde yer alacak. Böylece kimse bilgilerinizi çalamayacak, kopyalayamayacak ve sizin yerinize pasaportunuz ile işlem yapamayacak. Ancak bu konuda sizin de üzerinize düşeni yapmanız gerekmektedir. Çipli kimliklerdeki geçişler olduğu gibi pasaportunuzu da güncellemek için sıranızı almalı, çipli pasaporta yani e-pasaporta geçiş yapmalısınız. Bu yazımızda sizlere pasaport randevuları nasıl alınır hakkında bilgi verecek ve başvuru aşamasında gerekli olan evrakları sunacağız.

E-Pasaport Ne Anlama Geliyor?

E-Pasaport halk arasında daha çok çipli pasaport adıyla bilinmektedir. Önceden cüzdan şeklinde sahip olduğunuz pasaport üzerinde uyruk, makam, düzenleyen kişi ve hakkınızdaki bilgiler detaylı olarak gözüküyordu. Artık e-pasaport ile tüm bu önemli bilgiler elektronik pasaportun içerisindeki çipte yer alacak ve kopyalanması imkansız olacak. İlk paragrafta bahsettiğimiz üzere birçok kopyalanma ve pasaport çalınma gibi durumlar meydana gelebiliyordu. Bu da sizi zor duruma sokabiliyor. Geçecek olduğunuz e-pasaport ile bu tür problemleri artık yaşamayacaksınız. Çipinizde bulunan bilgilere sadece gümrük kapılarında görevli olan elçiler ve diğer memurlar erişebilecek. Böylece bilgilerinizi de çaldırmanız mümkün olmayacak. Bir alt başlıkta sizlere detaylı olarak e-pasaport çipinin içerisinde yer alan bilgileri detaylı bir şekilde sunacağız.

E-Pasaport İçerisindeki Bilgiler Hangileri?

Belirttiğimiz üzere artık cüzdan üzerindeki gereksiz bilgiler çipli pasaport ile daha kolay gümrükte işlem görebilecek. İşte yeni pasaportunuz içerisinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • Pasaport numarası,
 • Ad,
 • Soyad,
 • Uyruk,
 • Doğum tarihi,
 • Kimlik numarası,
 • Düzenleyen makam,
 • Düzenleme tarihi,
 • Geçerlilik tarihi,
 • Fotoğraf,
 • Parmak izi,
 • İmza.

Pasaport Türleri Hâlâ Geçerli Mi?

Bir diğer merak edilen konu ise pasaport türlerinin hâlâ geçerli olup olmadığıdır. Her ne kadar pasaport görünümü ve sistemi değişse de pasaport türleri geçerliliğini yitirmemiş durumdadır. Eskiden olduğu gibi yeşil pasaport, gri pasaport gibi türler devam etmektedir. Alt kısımdan bu türlere ait kısa bilgileri bulabilirsiniz.

 • Bordo pasaport halk arasında en yaygın olan pasaport türüdür. Normal vatandaşların kullanabildiği pasaport olarak geçer. Vizeniz olmadan bu pasaport ile anlaşmalı ülkelere gidebilirsiniz ancak anlaşması olmayan ülkeler için ayrıca vize almanız gerekir.
 • Yeşil pasaport ise devlet memurlarının 1., 2., ve 3. derece kadroya sahip olan kişilere verilir. Yeşil pasaport ile vize gerektiren birçok ülkeye vizesiz giriş şansına sahip olabilirsiniz.
 • Üçüncü pasaport türü ise gri pasaporttur. Gri pasaport resmî devlet kurumu tarafından görevlendirilip yurt dışına çıkan kişilere verilir.
 • Son pasaport türü ise diplomatik pasaport. TBMM üyeleri, bakanlar, orduda rütbe sahibi kişiler bu pasaporta sahip olabilirler.

E-Pasaport Neden Randevu İle Alınıyor?

E-Pasaport randevu ile alınma sebebi tamamen oluşabilecek karışıklıkları önlemektir. Ülkemizde aktif kullansın veya kullanmasın birçok kişide pasaport mevcut. Tüm bu pasaportların da belirli bir süreye kadar yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca başa bir şey gelsin istemeyen, pasaportunun kopyalanmasını istemeyen kişiler hızlı bir şekilde pasaport yenileme işlemi yapmak istemektedirler. Oluşacak bu yoğun başvurulara istinaden her şeyin usulüne uygun ilerlemesi için randevu sistemi konulmuştur. Böylece randevu aldığınız gün ve saatte belirtilen yerde olduğunuz takdire işlemlerinizi karışıklık olmadan hızlıca halledebilirsiniz.

2023 E-Pasaport Randevu Nasıl Alınır?

Gerekli ve temel bilgileri verdikten sonra 2023 E-Pasaport randevu alma işlemleri konusuna geri dönüş yapabiliriz. Buraya kadar edindiğiniz bilgilere göre e-pasaportun daha güvenliği olduğunu anladınız. Peki e-pasaport randevusu nasıl alacaksınız? E-pasaport randevu e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet şifreniz yoksa oluşturabilir, giriş yaptıktan sonra “nüfus ve vatandaşlık işleri” aramasını yaparak randevu alanına ilerleyebilirsiniz. Kurumun hizmetlerinde pasaport randevusu gözükmektedir.

Size uygun olan tarih ve saati seçip işleminize devam edin. Randevu alırken sizden mevcut olan pasaport türü gibi bilgiler de istenecek. Randevu saatinizi belirlerken mutlaka geç kalmayacağınız ve işinizin olmadığı bir saati seçin.

E-Pasaport Randevu Almak İçin Tıklayın

Yeni Kimlik Cilt No ve Seri No Nerede Yer Alıyor?
Aile Hekimi Doktoru Öğrenme 202
3
E- Devlet İcra Doyası Sorgulama

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.