2019 E-Pasaport Randevu Alma İşlemleri

02.08.2019
A+
A-
2019 E-Pasaport Randevu Alma İşlemleri

Pasaport için başvuru yapmak istiyor fakat tam olarak neler yapacağınızı bilemiyor musunuz? Buradaki yazımızı dikkatli bir şekilde okuduğunuz zaman 2019 E-Pasaport randevu alma işlemleri konusu hakkında detaylı bir bilgi edinmiş olacaksınız. 2018 yılından itibaren yapılan düzenlemeler sayesinde pasaport için randevunuzu internet üzerinden alıp tek kurum ile muhatap olarak basit bir şekilde pasaportunuza kavuşabileceksiniz. Konumuz içerisinde pasaport harç ücretleri ve pasaport tipleri olmak üzere birçok ayrıntıyı görebileceksiniz. E-pasaport randevu işlemine dair de ayrıntıları bulmak mümkün olacak.

E-Pasaport Nedir?

Halk arasında çipli pasaport olarak bilinen E-pasaport, eski pasaportların üzerinde yer alan uyruk, düzenleyen makam, geçerlilik tarihi gibi bilgileri çip sayesinde içerisinde barındırmaktadır. Alacak olduğumuz veya çoğu kişinin almış olduğu yeni kimlik mantığı ile aynı işlemektedir. Teknolojinin gelişmesi ile artık bu tür bilgiler daha güvenli ve daha sade bir şekilde kullanılabilir hale gelmiştir. Çipli kimliklerden sonra Türkiye Cumhuriyeti çipli pasaport devrine geçmiştir. Bu pasaportlar sayesinde pasaport üzerinde yer alan detaylı bilgileri başkaları göremeyecek. Sadece işlem yapacağınız gümrük kapıları ve elçiliklerin erişebileceği bilgilere başka kimse ulaşamayacak. Eğer siz ulaşmak iterseniz de e-devlet üzerinden pasaport bilgileri sorgulama hizmeti üzerinden bilgilerinize ulaşıp gerekli mercilere sunabileceksiniz.

E-Pasaport Randevu İşlemleri Uygulaması

Kimliklerde olduğu gibi pasaport işlemlerinde de yaşanabilecek karışıklıkların önlenmesi için e-pasaport randevu uygulaması başlatılmıştır. Bu sayede e-pasaport için kişiler önceden randevu alarak nüfus müdürlüklerindeki yaşanacak kargaşaya takılmayacaklar. Randevu günü ve saati gelen kişiler işlerini hızlı bir şekilde halledip pasaportlarını çıkarabilecekler. Randevu alma işlemi ise internet yardımı veya telefon yardımı ile yapılabilecek. Bağlı olduğunuz veya size yakın olan nüfus müdürlüğünden hızlı bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz.

E-Pasaport İçerisinde Yer Alan Bilgiler

E-pasaport mantığının sizlere kimlik mantığı gibi işlediğini belirtmiştik. Yeni kimliklerinizde bulunan çip sayesinde artık eski nüfus cüzdanlarında yer alan çoğu bilgi yer almayıp bunun yerine yeni kimlikteki çip içerisinde yer alıyordu. Elektronik pasaport da aynı şekilde olacak ve artık pasaport cüzdanı üzerinde gereksiz bilgiler olması yerine çip içerisinde sizin bilgileriniz olacak. Elektronik pasaportun çip içerisinde yer alan bilgilerin tümünü alt kısımda görebilirsiniz.

 • Pasaport numarası,
 • Ad,
 • Soyad,
 • Uyruk,
 • Doğum tarihi,
 • Kimlik numarası,
 • Düzenleyen makam,
 • Düzenleme tarihi,
 • Geçerlilik tarihi,
 • Fotoğraf,
 • Parmak izi,
 • İmza bulunmaktadır.

2019 E-Pasaport Türleri Nelerdir?

2019 e-pasaport türleri bir değişiklik yapılmadan elektronik olarak geçiş yapmıştır. Yani eski tip pasaportların mantığı aynı işlemektedir. Pasaport türleri olarak 4 tip pasaport aynı şekilde devam etmektedir. Bu pasaport türleri ise; Bordo pasaport, Yeşil pasaport, Gri pasaport, Diplomatik pasaport. 2019 E-Pasaport randevu alma işlemleri öncesinde bu türlere göz gezdirebilir ve bilgi edinebilirsiniz. Her kişinin alabileceği pasaport türü farklı olabilir.

 • Bordo pasaport normal vatandaşların alabileceği bir pasaport türüdür ve vizesiz olarak gidebileceğiniz ülke sayısı şu anlık azdır. Türkiye ile yapılan anlaşmalar sonucunda bu sayı artmaktadır.
 • Yeşil pasaport ise 1,2,3 kadro derecesine sahip devlet çalışanlarına verilir. Birçok ülkeye vizesiz olarak gitme şansı tanınır.
 • Gri pasaport, resmî bir kurum tarafından görevlendirilen kişilere verilir. İlgili ülkeye giriş yapması serbesttir.
 • Diplomatik pasaport, TBMM üyelerine,   bakanlara, orduda rütbe sahibi olanlara büyük şehirlerde belediye başkanlığı yapılan kişilere verilmektedir.

2019 E-Pasaport Randevu Nasıl Alınır?

2019 e-pasaport randevu nasıl alınır konusuna gelecek olursak yapacak işlemleriniz çok basittir. Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Şifresini unutanlar veya daha önce şifre almamış olanlar hızlı bir şekilde şifrelerini alıp giriş yapabilirler. 2019 E-Pasaport randevu alma işlemleri sadece sizin e-devlet hesabınızdan yapılabilen bir işlemdir. E-devlet uygulaması üzerinden “nüfus ve vatandaşlık işleri” yazarak ilgili kurumun hizmetlerine göz atmanız gerekecek. Burada pasaport için randevu adımlarını göreceksiniz. Elektronik pasaport randevusu almak için ilgili hizmete girdiğiniz zaman sizden nüfus müdürlüğü seçmeniz istenecek. Seçtiğiniz zaman pasaport türünü de seçmeniz istenecek.

Ardından başvuruyu nerede yapacağınızı seçerek ilgili nüfus müdürlüğünün randevu alınabilecek gün ve saatlerini görebileceksiniz. Burada size uygun olan saati ve günü seçebilirsiniz. Geç kalmayacağınız ve garanti olan bir saati seçmeniz olası karışıklıkları önleyecek ve sıranızın geçmesine engel olacaktır.

E-Pasaport Randevu Almak İçin Tıklayın

Yeni Kimlik Cilt No ve Seri No Nerede Yer Alıyor?
Aile Hekimi Doktoru Öğrenme 2019
E- Devlet İcra Doyası SorgulamaBİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.