2023 Bekçilik Sınav Aşamaları

28.04.2019
679
A+
A-
2023 Bekçilik Sınav Aşamaları

2023 bekçilik sınav aşamaları, bekçi olmak isteyen kişiler tarafından merak konusu olmuş durumdadır. Hangi aşamalardan geçeceğinizi, yazılı sınavda başarılı olduktan sonra ne yapacağınızı merak ediyorsanız bu bilgilendirici yazımızda detaylara ulaşabilirsiniz. Bekçilik için aşamalar yazılı ve sözlü olmak üzere ikiye ayrılır. Öncelikle adayların seviyesini tespit etmek için yazılı sınav uygulanır. Bekçilik için ilkokul ve lise mezunları alındığı için sınavda sorulan sorular yapılan alımlara göre değişiklik gösterir. Geçtiğimiz günlerde İşkur özel yerler için ilkokul mezunu bekçi alımı yapmıştı. Bu bekçilere yazılı sınavda ilkokul düzeyinde sorular soruldu. EGM bünyesinde hizmet verecek olan bekçilere ise lise düzeyi yazılı sınav yapılmıştı. Burayı başarılı ile geçen adayların mülakat aşamalarına girip yine mülakattan da yüksek derece yapmaları gerekir. Ne kadar çok yüksek puan toplarsanız o kadar çok kişinin önüne geçer ve bekçiliğe alınma şansınızı arttırırsınız. Toplamda 3 aşamadan geçecek olup bu aşamaları detaylı bir şekilde alt kısımda görebilirsiniz.

2023 Bekçilik Yazılı Sınavları

Bekçi ve Mahalle bekçisi adayı olur” onayını alan kişiler başvurularından sonra yazılı sınava girebilmektedirler. Yazılı sınava girecek arkadaşların başvuru aşamasında gerekli olan başvuru şartlarını karşılayabiliyor olması gerekir. Başvuru şartları onaylanan kişiler başarılı bir şekilde yazılı sınav için onay alabilirler. İlk paragrafta belirtmiş olduğumuz gibi iki farklı türde adayların alımı sağlanır. Bu adaylar ilkokul mezunu ise ilkokul düzeyinde sorular, lise mezunu ise lise düzeyinde sorular sorulur. İşkur yapmış olduğu bekçi alımları başvurularında ilkokul şartı aradığı için bu sınava giren tüm adaylar ilkokul soruları ile karşılaşacaklar. EGM bünyesine alınan bekçiler ise lise mezunu olma şartı ile alınmıştır. Onlara yapılan yazılı sınavda lise düzeyinde sorular sorulmuştur.

Yazılı sınav içeriği tamamen test olur. Açık uçlu sorulara yer verilmez. Adaylar kitapçıklarına işaretlediği şıkkı aynı zamanda optikte bulunan ilgili bölüme de işaretlemeleri gerekir. ÖSYM sınavları gibi olacak optiklerde yuvarlak kutucuklar bulunur. Hangi testi çözdüyseniz o testin cevabını ilgili alandaki kutucuğu işaretleyerek verebilirsiniz. Sınav sonunda hem kitapçık hem de optik salon başkanına kalacaktır. Sınav içeriğinde ise 7 adet farklı bölüm bulunuyor. Bu bölümler Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür olacak şekilde karşınıza çıkar. İlgili yazılı sınavda hangi başvuru şartı aranıyorsa o düzeyde sorular sorulur. Lise mezunları da ilkokul mezunlarının olduğu sınavlara girebilirler. 2023 bekçilik sınav aşamaları arasında ilk aşamamız budur.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Bekçilik sınav aşamaları 2023 arasında yazılı sınavda başarı gösteren adayları fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanırlar. Adayların öncelikle 167 cm boyundan kısa olmaması ve beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olmayan adaylar baştan elenmektedir. Fiziki yeterlilik sınavında ise bir parkur ortaya konur. Adayların bu parkur üzerinde başarı elde etmesi beklenir. Size verilen süre içerisinde engelli ve çeşitli aktiviteleri olan parkuru tamamlamaya çalışırsınız. Süre boyunca tutulacak sayaçlardaki süre de birçok yetkili tarafından izlenir. Komisyon önünde gireceğiniz fiziki yeterlilik sınavında haksızlığa uğrama gibi bir durumunuz olmayacak. Kendinizi parkur için ne kadar fazla geliştirirseniz o kadar fazla yüksek puan alma şansınız olur. Buradan aldığınız puan ve sözlü sınavdan alacağınız puan, yazılı sınavdaki puanınız ile birleştirilir ve ortaya genel bir başarı ortalaması konur.

Sözlü Sınav

2023 bekçilik sınav aşamaları içerisinde son aşamadır. Fiziki yeterlilik testinden de başarı elde eden adaylar sözlü sınava geçerler. Sözlü sınavda bir kart çekersiniz. Bu çekeceğiniz kartlar içerisinde genel kültür soruları bulunur. Bir aday konu hakkında konuşurken siz de gözetmen denetiminde konu hakkında konuşacağınız konuları düşünmeye başlarsınız. Sınav olan kişinin süresi sona erdiğinde sıra size geçer ve çektiğiniz genel kültür sorusu üzerine konuşmaya yapmaya başlarsınız. Komisyona karşı yapacağınız konuşmada özgüveniniz, konu hakkındaki bilgi düzeyiniz, ifade etme yeteneğiniz, beden diliniz, kağıtta çektiğiniz soruyu kavramanız çok önemlidir. Bu konular dikkate alınır ve 100 üzerinden puanlamanız yapılır.

İşkur İlkokul Mezunu Bekçi Alımı 2023
İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi ?
2023 Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?
2023 Bekçilik Sınav Giriş Belgesi ve Ön Sağlık Başvurusu
2023 – Bekçilik Sınavında Sorulacak Sorular ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.