Bekçi Alımı

2023 1. Dönem Bekçi Yazılı Sınavı

2023 1. Dönem bekçi yazılı sınavı bekleyen adaylar için Polis Akademisi tarafından duyuru yayınlandı. Bildiğiniz üzere 15 Nisan 2023 ve 29 Nisan 2023 tarihleri arasında adayların şahsen müracaatları ile beraber ön sağlık kontrolleri yapılmıştı. Burada bekçilik sınavı için giriş hakkı kazanan adaylar nihayet yazılı sınava girebilecekler. Kontrollerden başarılı bir şekilde geçen adaylar yazılı sınavlardan da geçtiği taktide bekçi olmaya hak kazanacaklar. Yazımızın devamında duyuruya ve sınava ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.

2023 1. Dönem Bekçi Yazılı Sınavı Ne Zaman?

2023 1. Dönem bekçi yazılı sınavı tarihi tam olarak belirlenmiş durumdadır. Ön kontrolleri geçen adaylar 13 Temmuz 2023 Cumartesi günü yazılı sınava girecekler. Sınav saati ise 09.00 olarak belirlenmiştir. Adayların sınav yerine yarım saat önceden gitmeleri oluşacak karışıklıkların önüne geçecektir. Sınav saatini geçiren adaylar ise maalesef sınava alınmayacaklar.

Polis Akademisi Tarafından Yayınlanan Resmî Duyuru

“2023/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı kapsamında 15-29 Nisan 2023 tarihleri arasında şahsen müracaatları alınan ve ön sağlık kontrollerini başarıyla geçerek yazılı sınava girmeye hak kazanan adaylara 13 Temmuz 2023 Cumartesi günü saat 09.00’da “2023/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı” yapılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

2023 1. Dönem Bekçi Yazılı Sınavı Nerede Yapılacak?

2023 1. Dönem bekçi yazılı sınavı nerede yapılacak sorusuna net bir cevap vermek mümkündür. Sınav adresleri olarak 8 il belirlenmiştir. Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas illerinde adaylar sınava girebilecekler. Sınava girmek için gerekli giriş belgenizi ise 05 Temmuz 2023 tarihinde alabileceksiniz.

Bekçi Yazılı Sınavı Giriş Belgeleri Nereden Alınacak?

Bekçi yazılı sınav giriş belgesi alacağınız adres meb.gov.tr olacak. Sadece internet üzerinden alınabilecek belge ile yukarıda belirtilen sınav merkezlerine gidebileceksiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi sınava giriş belgesi 5 Temmuz 2023 tarihinde alınabilir olacak. Sınav belgesi yayınlandığında sitemizden de takip edebileceksiniz. Böylece giriş belgenizi daha kolay elde edebilirsiniz.

2023 1. Dönem Bekçilik Sınavı Hakkında

Adayların kafasını en çok karıştıran konu ise sınav içeriğidir. Girecek olduğunuz sınavda      toplamda 100 soru bulunacak. Bu 100 sorunun da 5’er adet şıkkı olacak. 100 soru için size verilen süre ise toplamda 120 dakikadır. Soru kitapçıkları A ve B şeklinde olacak. Yani yakınınızda oturan kişinin kitapçığı sizden farklı olacak. Kopya çekme durumlarında yanlış geçirme yapabilirsiniz. O yüzden sınava iyi çalışmalı ve hakkınızla başarı elde etmelisiniz.

2023 1. Dönem Bekçilik Sınavı Kuralları

  • Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, kan şekeri ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava gelirken yanlarında; çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, databank, sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not defteri vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri bulunan adaylar sınav binasına alınmayacaktır,
  • Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar sınava şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir.
  • Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçerlik süresi devam eden pasaport veya sürücü belgesi) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
  • Nüfus cüzdanlarını değiştirmek için nüfus müdürlüklerine başvuru yapan, nüfus cüzdanları nüfus müdürlüklerince alınan adaylar, nüfus müdürlüklerince kendilerine verilen fotoğraflı ve imzalı veya mühürlü geçici kimlik belgesi/ kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecektir.
  • Sınav soruları ve cevap anahtarları 16 Temmuz 2023 tarihinde https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.
  • Sınav sonuç bilgileri 07 Ağustos 2023 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

Diğer tüm detayları görmek için buradaki kılavuza göz atın.

2023 Bekçilik Sınav Aşamaları
2023 Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru
Başarılı Bekçiler Polisliğe Geçiş Yaparak Polis Olabilir mi?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu