2018 YKS Tercih İşlemleri ve Klavuzu

08.08.2018
A+
A-
2018 YKS Tercih İşlemleri ve Klavuzu

Ülkemizde milyonlarca gencimiz gelecek yaşamında daha iyi yerlere gelmek , iyi bir eğitim alamak ve istediği mesleği icra etmek  için her yıl üniversite sınavına girmektedirler.Bu sınav gençlerimizin geleceğini belirlemekte önemli bir rol oynar ve neredeyse  sonraki hayatının tümünü etkilemektedir.

Aslında üniversite sınavı denince akılda tek bir sınav olarak belirsede işin aslı öyle değildir.Bu güne kadar üç kez değişen üniversite sınav sistemi en son TYT ve AYT şeklini almıştır. Sınav marotunun bitmesiyle , sonuçlarının açıklanmasıyla ve tercih işlemlerinin başlamasıyla  adayları bu sefer tercih heyecanı sarmıştır.Bizler de geleceği için doğru adımlar atmak isteyen Üniversite Adayları için bir hayli önemli olan tercih işlemleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Doğru Tercih Çok Önemli

Her yıl milyonlarca gencimizin girdiği üniversite sınavından sonra başka bir heyecan olan tercih işlemleri başlar. Adaylar aldıkları puan ve sıralamaya göre istedikleri bir lisans veya önlisans programını tercih ederler. Burada dikkat edlmesi gereken yukarıda bahsettiğimiz puan ve sıralama kısmıdır.Evet adayların sınavda aldıklara puana göre bir sıralama oluşur . O sıralama adayın o puan türünden türkiyede kaçıncı sıralamada olduğunu göstermektedir.Adaylar tercihlerini yaparken bu sıralamaya dikkat etmek zorundadırlar.

Bir başka önemli husus ise tercih sırasıdır . OSYM adaylara 24 tercih hakkı tanımıştır . Adaylar isterlerse bu 24 tercihin hepsini doldurabilirler isterlerse de tek bir tercih bile yapabilirler.Burada önemli olan tercih sıralamanızdır.Adaylar hangi bölüme  yerleşmeyi istiyolarsa o bölümü en başa koymaları gerekir . ÖSYM tercihleri bilgisayar sistemiyle yapar. Bilgisayar sistemi tercihleri yukardan aşağı doğru tarar ve ilk tutan tercihe sizi yerleştirir . Buda demek oluyor ki en çok istenilen bölüm veya üniversiteler en yukarılara yazılmalıdır.

2018 YKS Tercihleri Nasıl Yapılır ?

Tercihler  T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılmaktadır. Adaylar yaptıkları tercihlerini tercih süresi içersinde değiştirip güncelleyebilirler.Tercihler ÖSYM nin yayınlamış olduğu 2018-Yükseköğretim Programları ve  Kontenjanları Klavuzuna göre yapılmaktadır.

Tercihler İçin Son Gün Ne Zaman ?

Tercihler 7 ağustos da başlayıp 14 ağustos da son bulacaktır. Adaylar bu süre zarfı içersinde tercih yapabilecek ve isterlerse tercihlerini değiştirip güncelliyebileceklerdir.

Tercihler Hakkında Soru-Cevap Şeklinde Bazı Önemli Hususlar

 • Tercihler Ne Zaman Yapılacak ?
  • Tercihler, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacaktır
 • 2018 – YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu nasıl edinebilirim?
 • Tercihlerimi sisteme nasıl kaydedeceğim?
  • T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.
 • Yerleştirme sonuçları nasıl duyurulacaktır?
 • Tercihlerimi sisteme kaydettim. Tercih ve yerleştirme için bir ücret ödemeli miyim?
  • Hayır. Tercih ve yerleştirme için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
 • ÖSYM Başvuru Merkezinde tercih işlemi yapabilir miyim?
  • Hayır. ÖSYM Başvuru Merkezlerinde tercih işlemi yapılamaz


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar Türkan dedi ki:

  PMYO başvuruları ne zaman başlayacak?

 2. Avatar Yusuf dedi ki:

  Polislik hakkında tyt puanıyla iligli sorularim olucakti ham puan kaç baraji istiyor ve buna nasil basvuruda bulunabilirim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kılavuzu beklemeniz lazım.