2018 Yılında PÖH Alımı Yapılacak mı ?

25.07.2018
A+
A-
2018 Yılında PÖH Alımı Yapılacak mı ?

Polis Özel Harekat(PÖH) polis alımı 2018 yılı içinde yapılmadı. POMEM, PMYO ve PAEM alımları devam ederken bu yıl içinde PÖH için herhangi bir ilan gelmedi. On binlerce insan, PÖH olma hayali ile sürekli gündemi takip etmekte, 2018 pöh alımlarının ne zaman olabileceğini bize sormaktalar. Resmi olarak herhangi bir bilgi olmadığı için, bu konu üzerine gelişmelerden ve ipuculardan yola çıkarak varsayımda bulunabiliriz.

2018 Yılında PÖH Alımı Olacak mı ?

Geçtiğimiz günlerde içişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, 2018 yılı içinde 25500 polis alımı daha yapılacağını ifade etmişti. Bu konudaki açıklamayı daha önce sizlere duyurmuş ve videosunu yayınlamıştık. Bu sene yapılacak olan kesinlik kazanmış polis alımları aşağıdaki gibidir:

 • 2500 PMYO polis öğrencisi
 • 3000 PAEM komiser yardımcısı

Görüldüğü üzere 20 bin gibi büyük bir kadronun detayı henüz yok. Bu alımlar POMEM için ayrılmış gibi duruyor. Burada önemli olan POMEM polis alımı mı yoksa POMEM pöh şeklinde bir alım mı yapılacağı hususu. 23. Dönem POMEM için polis alımı yapıalcağı kesin gibi. 2018 KPSS sonrası ilanın gelmesini bekliyoruz. Bu alım için 10 bin kontenjan ayrılır gibi geliyor bana. Geri kalan 10 binlik alımın ise Polis Özel Harekat (PÖH) şeklinde olmasını bekliyorum. Çünkü neredeyse  bir yıl önce PÖH yapılmıştı ve bunun üzerine 2 defa POMEM alımı oldu. Artık PÖH alımı zamanı geldi diye düşünüyorum. Peki 2018 PÖH alımında hangi şartlar aranabilir?

2018 PÖH Başvuru Şartları

Bu konuda takdir tamamen bakanlığa bağlı. Polis Akademisi (PA) ihtiyaçlarını ve beklentilerini bakanlığa iletir, bakanlıkta kendi ajandasına göre ilan şartlarını netleştirir. Ben bu sene en az lise mezunu olmak üzere, puansız bir PÖH alımı olabileceği kanaatindeyim. Çünkü bu şekilde çok büyük bir kamuoyu beklentisi var.

Ayrıca PÖH alımlarında kadın adaylara da kontenjan ayrılacaktır. Geçen seneden beri bu hususta da önemli bir kamuoyu baskısı oluştu. Kadınlar da PÖH olmak ve başvurmak istiyorlar. Eşitlik babında ben bu isteğin de belli bir kontenjanı aşmayacak şekilde yerine getirileceğini düşünüyorum. Yaş konusuna gelirsek bu husus çok belirsiz, nasıl bir takdir uygulanır şimdilik belli değil.

Yukarıda belirttiğim hususlar tamamen öngörüye dayanmaktadır. Keisnliği bulunan huşular değildir. Kesin olan durum bu sene 25500 tane daha polis alınacağı. Yirmi binlik POMEM kontenjanının dağılımı, puan durumu ve diğer şartlar tamamen ilan kılavuzları ile netleşecektir. Şimdiden kesin bir durum belirtmek hem anlamsız hem de boşuna beklentiye neden olabilir. Bu süreçte Polis Noktası sitemizi gün gün takip etmeniz faydanıza olacaktır. 2018 PÖH polis alımı konusunda bilgi makaleleri ve güncel gelişmeleri sitemiz üzerinden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bildirim sistemimize üye olanlara da bilgi mesajlarını ücretsiz olarak gönderiyoruz. Mutlaka üye olmanızı tavsiye ederim.

PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Avatar Bayan polis dedi ki:

  Pmyo baraj puanı düşer mi admin

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kılavuzu bekleyin.

 2. Avatar Furkan dedi ki:

  1) Her yıl PMYO’dan PÖH alımı oluyormu?
  2) Ben PMYO Kazandım ve PÖH Olmak için 2. senenin sonunu bekliyorum. Alım olmassa ne yapacağım?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   1) Hayır. 2)Polis olacaksın

 3. Avatar PolisF dedi ki:

  Usta bu meslek içi pöh alımı için 3 sene Normal polis memurluğu yapmak şartmı 1 yıl polislik yapıp başvuramazmıyız? yada 8,9 ay polislik yapsak

 4. Avatar Tayyip dedi ki:

  Admin pöh alımı ilanı ne zaman gelir tahmini olarak.

  1. Admin Admin dedi ki:

   2019 başlarında bekleniyor…

   1. Avatar Tayyip dedi ki:

    Baslarinda derken ocağın ilk haftası gelirmi cunku uzun zamandir bekliyoruz .

    1. Admin Admin dedi ki:

     Bakanlık çalışma yapıyor…