2018 Yılı Jandarma Kadın-Erkek Subay ve Astsubay

07.03.2018
A+
A-
2018 Yılı Jandarma Kadın-Erkek Subay ve Astsubay

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Jandarma Genel Komutanlığı subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak için dönemsel olarak duyurular yayınlamaktadır. Söz konusu duyurularda istenilen şartlar ve aranan özellikler ayrıntılı olarak belirtilmekte ve insanlar bunlara göre başvuru yapmaktadır. Adayların bir bölümünün en az dört yıllık üniversite mezunu olması istenirken diğerleri için farklı şartlar aranmaktadır. Ayrıca adaylara yazılı ve sözlü sınavlar yapılmakta ve bunlarda başarı olan kişiler başarılı sayılarak başvuruları kabul edilmektedir. 2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay alımı ile ilgili ilana çıktıktan sonra söz konusu süreç ile ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmakta ve sürecin nasıl olacağını yayınladığı kılavuzda belirtmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler söz konusu kılavuzu detaylı olarak okuduklarında izlemesi gereken adımları daha net olarak anlamaktadır.

2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay alımı ile ilgili geçtiğimiz yılın son dönemlerinde bir açıklama yapılmış ve bu yıl içerisinde belli sayıda alım yapılacağı açıklanmıştır. Diğer komutanlıkların tamamı alımlar için duyuru yapmasına rağmen Jandarma Genel Komutanlığı henüz duyuru yapmamıştır. Bir önceki yıl gerekli olan duyuru ve başvuru süreci Mart ve Nisan aylarında olmuştu ve bundan dolayı bu yıl için de yine aynısı beklenmektedir. Yapılacak duyurunun ardından bütün bilgiler daha net olarak anlaşılacaktır. Fakat şuana kadar gelen bilgilere göre bu yıl hem erkek hem de kadın adayların kabul edileceği belirtilmektedir. Bazı komutanlıklar bu yıl astsubay kadrolarında kadınlara yer vermemiştir fakat Jandarma Genel Komutanlığının kadınlara yer vermesi beklenilmektedir.

2018 Yılı Jandarma Kadın-Erkek Subay ve Astsubay Olmak İçin Aranan Şartlar

2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay için bazı şartlar ve bunların sağlanması durumunda ise bazı sınavlar yapılmaktadır. Söz konusu sınavlardan başarılı olunması gerekmektedir. Daha sonra ise sağlık kontrolü ve güvenlik soruşturmaları yapılmaktadır. Söz konusu taramaların tamamından sorunsuz bir şekilde geçilmesi durumunda kişiler başarılı kabul edilmekte ve başvuruları kabul edilmektedir. İstenen şartlardan bazıları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Subay olmak için başvuru yapacak olan adayların en az dört yıllık bir üniversiteden ya da buna denk bir okuldan mezun olması gerekmektedir. Ayrıca son başvuru tarihine kadar mezun olacak kişilerde başvuru yapabilmektedir. Lisans mezunlarının 27 yaşını, lisansüstü mezunlarının ise 30 yaşını bitirmemiş olması aranan şartlar arasında yer almaktadır.
 • Astsubay olmak isteyen adayların ise yüksekokul, meslek yüksekokulu ve fakülteden mezun olması gerekmektedir. Bunlara denk olan yurt dışı okullarından mezun olan kişilerin başvuruları da kabul edilmektedir. Bu kişilerin 27 yaşını lisansüstü eğitimini tamamlamış olan kişilerin ise 30 yaşını bitirmemiş olması aranan şartlar arasında yer almaktadır.
 • 2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay için aranan en önemli şartlardan bir tanesi adli sicil kaydıdır. Adli sicil kaydı olan kişilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca söz konusu durum evli olan adayların eşlerinde de aranmaktadır. Adli sicil kaydı olan kişilerin başvuruları reddedilmektedir.
 • Başvuru yapacak olan adayların daha önce TSK görev almamış olması ve söz konusu kişilerin buradan ayrılmaması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

Bunların dışında da bazı şartlar yer almakta olup bunlar genel olarak askeri personel olmak istenen şartlar ile aynıdır. Fakat farklı bir madde olması durumunda bu durum kılavuzda yer almakta ve insanlar bu konuda bilgilendirilmektedir. 2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay alımı yapılırken de benzer şartların aranması beklenmektedir. Şartları sağlayan kişilerin başvuruları kabul edildikten sonra ilgili kişiler önce fiziki yeterlilik testine daha sonra ise mülakata alınmaktadır. Bunlardan başarılı olunması durumunda ise kişiler hem sağlık taramasına hem de güvenlik soruşturmasına alınmaktadır. Milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla irtibat ve iltisak durumu olan kişiler elenmektedir.

2018 Yılı Jandarma Kadın-Erkek Subay ve Astsubay Olmak için Girilecek Sınavlar

2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay alımı için yapılacak sınavlardan bir tanesi olan fiziki yeterlilik sınavı adayları oldukça zorlamaktadır. Söz konusu sınavda mekik, barfiks ve koşu gibi farklı dallar bulunmakta ve adayların bunların tamamında başarılı olması istenmektedir. Yapılan derecelere göre puanlar verilmekte ve adaylar buna göre değerlendirilmektedir. Ayrıca adayların bu sınavlara itiraz hakkı da bulunmakta olup böyle bir durumda adaylar yeniden sınava alınmakta ve komisyon tarafından değerlendirilmektedir. Buradan çıkan sonuç kesin olup buna karşı itiraz yolu kapalıdır. Dolayısıyla insanların burada başarılı olması ve yüksek puan alması gerekmektedir. 2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay adayları buradan sonra ise mülakata girmektedir. Mülakat aşamasında farklı sorular sorulmakta ve adayların farklı özellikleri ölçülmektedir. Buradan da başarılı olunması durumunda bir sonraki aşamaya geçilmekte ve oradaki değerlendirmelerin sonuçları beklenmektedir.

2018 yılı jandarma kadın-erkek subay ve astsubay alımı için son aşamada ise sağlık kontrolü ve güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Sağlık kontrolü belirlenen sağlık kuruluşlarında detaylı olarak yapılmakta ve buradan görev yapmasında herhangi bir sakınca yoktur raporunun alınması istenmektedir. Daha sonra ise adaylara güvenlik soruşturması yapılmakta ve aday hakkında devlet kurumlarından ayrıntılı bilgi istenmektedir. Bu bilgiler ışığında ayrıntılı bir değerlendirme yapılmakta ve göreve başlamasında engel bulunmayan kişiler kabul edilmekte ve eğitime alınmaktadır. Bu sene yapılacak olan alımdaki izlenecek yolun bu şekilde olması beklenmektedir.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. blank Eyüp dedi ki:

  Hocam burada göz içi halka ile girme ihtimali Nedir

 2. blank Kadir Dağdelen dedi ki:

  Admin bu yıl jandarma 31 aralık 91 ve sonrasını mı alacak yoksa 90 lıların daha şansı var mı ? Saygılar

  1. blank Admin dedi ki:

   Bilgim yok.

 3. blank CanardCoinCoin dedi ki:

  bu bolum sanki ingilterede zehirlenen ajanin muhabbetine benziyor gibi ?! nebileyim artik diziler sanki gunluk olaylara hazirlanmis gibi duruyor.

 4. blank Murat dedi ki:

  ç. Temini yapılacak branşlar için Tablo-2‟de belirtilen lisans veya Tablo-3‟de belirtilen ön lisans bölümlerine denk programlardan mezun olanlar için YÖK veya ilgili kurum tarafından verilen denklik belgesini almış olmak ve bunu başvuru sistemine yüklemek arkadaşlar jandarma astsubay alımında bu şart aöf mezunlarınımı kapsıyor yoksa yurtdışında okuyanlarımı kapsiyor ben yök aradım aöf ve örgün farkı yok diyor nasıl olacak?

 5. blank Ahmet dedi ki:

  Jandarma astsubay eğitim süresi ne kadar acaba bilginiz var mı?

 6. blank ALIII dedi ki:

  Mrb arkadaşlar fazla bi bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.seneye haziran lisans mezunu olacam yaş şubat 1992 liyim yaşdan dolayı seneye sorun çıkarmı teşekkürler..

 7. blank ALİ dedi ki:

  Mrb arkadaşlar fazla bi bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.seneye haziran lisans mezunu olacam yaş şubat 1992 liyim yaşdan dolayı seneye sorun çıkarmı teşekkürler..

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun çıkmaz.

 8. blank Selin dedi ki:

  Bayanlarda boy sınırı kaç?

 9. blank Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlalar bayan boy sınırı nedir sanki polislikten daha düşüktü.Bilgisi olan varsa yazsın.

 10. blank merve dedi ki:

  İyi günler ben astsubayliga başvurmak istiyorum ancak kolunda yara izi mevcut bu rapor alırken sorun olur mu

 11. blank Recep E. dedi ki:

  2019 Jandarma için subay alımı olacak mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   yıl sonuna doğru alım yapılması bekleniyor..

 12. blank Yasin şahin dedi ki:

  Merhaba admin liseden jandarma subayı olabiliyormuyuz olabiliyorsak hangi sınavlara girmemiz gerekiyor ,teşekkürler.