2018 – Ptt Memur Alımı ve Başvuru Şartları

01.12.2017
3.643
A+
A-
2018 – Ptt Memur Alımı ve Başvuru Şartları

PTT görev almak isteyen kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlarından ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu şartı sağlamayan kişiler PTT’de görev yapamamaktadır. Başvuru yapacak kişilerin 18 ile 35 yaş arasında olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmak ve 35 yaşından gün almamış olmak aranan şartlar arasındadır. Bu aralığın dışında yaşa sahip olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. 2018 – PTTmemur alımı ve başvuru şartları arasında kumadan yasaklı olmamak da bulunmaktadır. Bunların dışında taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan dolayı 6 ay ya da ceza alınması durumunda PTT’de görev yapılamamaktadır. Yüz kızartıcı suç olarak kabul edilen ihaleye fesat karıştırmak, kaçakçılık yapmak, hırsızlık, rüşvet, hileli iflas gibi suçlardan ceza alınmaması gerekmektedir. Ayrıca devletin güvenliği ile ilgili suçlar ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar da PTT’de görev yapmaya engeldir.

2018 – PTT Memur Alımı ve Başvuru Şartları

2018 – PTTmemur alımı ve başvuru şartları arasında askerlikte bulunmaktadır. Askerlik süresinin gelmemesi ya da askerliğin yapılmış olması gerekmektedir. Askerlik süresi gelenlerden askerliklerini erteleten kişilerin başvuru hakkı bulunmaktadır. Askerlik dışındaki bir başka konu ise başka kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğünün bulunmamasıdır. PTT’de görev almak için başvuru şartlarının sağlanması durumunda bir de sözlü sınav yapılacaktır. Bu sınavdan başarılı olanlar PTT’de görev alabilecekken, burada elenenler bu şansı kaybetmiş olacaktır. Sözlü sınavla ilgili ayrıntılı bilgi ilgili kurumlardan alınabilmektedir. Ayrıca PTT içerisinde hangi bölüm için tercihte bulunulacaksa o bölüm için ekstradan şartların da sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru kabul edilmeyecektir. KPSS puanına sahip olmak ve daha önce herhangi bir disiplin cezası almamak gerekmektedir. 2018 – PTT memur alımı ve başvuru şartları genel olarak bu şekildedir. Fakat görev yapılmak istenen bölümler için istenen farklı şartlar bulunmaktadır.

2018 – PTT memur alımı ve başvuru şartları konusu genel ve özel olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Genel şartlar herkeste aranacak şartlardır. PTT’de görev yapmak isteyen herkesin bu şartları sağlaması gerekmektedir. Özel şartlar ise PTT içinde bulunan bölümler için istenen şartlardır. PTT için görev yapılabilecek iki farklı bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki gişe ya da büro görevlisi olarak çalışmaktır. Diğeri ise dağıtıcı pozisyonudur. Bu bölümler için aranan şartlar birbirinden farklıdır. Çünkü ofiste görev yapmak ve dağıtım yapmak birbirinden tamamen farklı işlerdir. Dolayısıyla bu işlerin tam olarak yapılabilmesi için gerekli olan özelliklerde birbirinden farklı olmaktadır. Bundan dolayı adaylardan istenen şartlar bu bölümlere göre farklılık göstermektedir. 2018 – PTT memur alımı ve başvuru şartları konusundaki farklı çalışma bölümleri için istenen özel şartlar olarak dikkat çekmektedir.

2018 – PTT Memur Alımı ve Başvuru Şartları, Pozisyona Özel Şartlar

018 – PTT memur alımı ve başvuru şartları adayların görev yapmak istedikleri bölüme göre farklılık göstermektedir. Gişe ya da büro görevlisi olmak için başvuruda bulunan kişilerden istenen ilk şart en az dört yıllık bir fakülteden mezun olmuş olmaktır. Bunun için yurt içindeki fakültelerden mezun olmak yeterli olduğu gibi YÖK tarafından denkliği kabul edilen ve yurt dışında bulunan fakültelerden mezun olmak da yeterlidir. Bunun dışında istenen bir diğer şart ise sağlık raporudur. Başvuruda bulunan personelin yurt içinde ve yurt dışında çalışmasına engel olacak beden ya da akıl sağlığı sorunun bulunmadığını gösteren sağlık raporunun olması gerekmektedir. Bu şekilde bir sağlık raporunun alınamaması durumunda yapılacak olan başvuru reddedilecektir. Bu pozisyonda görev yapmak isteyenlerden son olarak KPSS P3 puanının en az 70 olması gerekmektedir.

2018 – PTT memur alımı ve başvuru şartları dağıtıcı pozisyonunda görev yapmak isteyenler için daha farklıdır. Burada görev almak isteyen kişilerden isteyen kişilerin en az iki yıllık bir yükseköğretim kurumundan mezun olmuş olması gerekmektedir. Bu mezuniyet yurt içindeki üniversitelerden olabildiği gibi yurt dışında bulunan ve YÖK tarafından denkliği kabul edilen üniversitelerden de olabilir. Bu pozisyonda görev alan personel dağıtım yaparken araç kullanması gerekebilmektedir. Bundan dolayı bu pozisyonda görev almak isteyen personellerden en az B sınıfı ehliyete sahip olmaları istenmektedir. Bu ehliyet ile otomobil tarzı araçlar kullanılabilmektedir. Bunun dışında dağıtım yapacak olan personelin motor kullanması da gerekebileceğinden motor için gerekli olan A2 ehliyeti de istenmektedir. Ayrıca bu pozisyon için başvuruda bulunan erkek adayların en az 168 cm ve bayan adayların en az 160 cm boyunda olması gerekmektedir. Ayrıca boy ve kilo arasındaki farkın 15’den fazla olmaması, bunun da doktor raporuyla belgelenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu pozisyonda görev alınabilmesi için KPSS puanının en az 60 olması gerekmektedir.

2018 – PTT memur alımı ve başvuru şartları genel olarak bu şekildedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra başvuru yapılabilmektedir. Başvurular yapıldıktan sonra KPSS puanına göre sıralama yapılmakta ve alınması planlanan personelin üç katı kadar kişi sözlü sınava davet edilmektedir. Sözlü sınava davet edilen kişilere sınavların nerede yapılacağı iletişim kanalları kullanılarak bildirilmektedir. Sözlü sınava girerken nüfus cüzdanının adayların yanında olması gerekmektedir. Ayrıca dağıtıcı pozisyonu için başvuran kişilerden istenen B ve A2 sınıfı ehliyetleri yanlarında getirmeleri istenmektedir. Daha sonra sözlü sınav yapılacak ve adaylara puanları bildirilecektir. KPSS ile sözlü puanın ortalaması alınıp ona göre işe alım gerçekleştirilmektedir.

PTT Memur İlanları İçin TIKLAYINIZ

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Başvuru nerden yapılır

  1. admin dedi ki:

   Mehmet Bey,

   Yazının altına PTT Memur İlanları linki eklenmiştir.

 2. Ismail kemal seckin dedi ki:

  Öğretmen im atanamadim basvurabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet ilan gelince başvurabilirsiniz.

 3. Emine dedi ki:

  4 yılık maliye mezunuyum kps den 65 aldim basvurabilir miyim başvurular ne zaman balicak

 4. Ismail kemal seckin dedi ki:

  P3 puanı ile( lisans mezunuyum.)Atanmak için en 70 almak gereklidir deniliyor; ancak puan o kadar düşmüyor.O nedenle atanmak için en az 80- 85 bandının üstüne mi çıkmamız gereklidir.Ilginiz için teşekkürlerimi arz ederim.

 5. Şeyma dedi ki:

  4 yıllık fakülte değilde, 4 yıllık olan uygulamalı bilimler yüksek okulundan mezun olunsa yine olurmu?

 6. yakup dedi ki:

  gönderdiğiniz linkte başvuru yapacak bir yer bulamadım. henüz başvurular yapılmıyor mu yoksa bende mi bir sıkıntı var

  1. Admin dedi ki:

   2018 de ilan gelince başvurulacak.

 7. yakup dedi ki:

  gönderdiğiniz linkte başvuru yapacak bir yer bulamadım

  1. Admin dedi ki:

   Şu an ilan yok, gelince başvuracaksınız.

 8. MELEK_34 dedi ki:

  P3 PUANI İLE LİSANS DÜZEYİNDE BAŞVURMAK İSTİYORUM:

  1- AMA BUNUN İÇİN 2018 KPSS YE GİRMEK ZORUNLU MU OLACAK YOKSA 2017 DEKİ KPSS PUANI GEÇERLİ OLUR MU?
  2- 2018 ALIMLARI HANGİ AYDA TAHMİNİ OLABİLİR?
  3- MÜLAKAT + KPSS İLE ALIM OLACAK DEĞİL Mİ?
  4- LİSANS DÜZEYİNDE EN AZ 4 YILLIK LİSANS MEZUNU OLMAK GEREKİYOR. FAKÜLTE – BÖLÜM FARK ETMEKSİZİN DEĞİL Mİ?

  TEŞEKKÜRLERİMİ ARZ EDERİM .

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, henüz ilan gelmedi, 2018 de erken aylarda bir ilan gelebilir. şartlar o zaman netleşir. takip etmek gerekiyor.

 9. Zeynep dedi ki:

  Allah için şu A2 ehliyetini istemeyinde bizlerde başvuru yapalım 26 yaşındayım.B ehliyetim var A 2 ehliyetim yok KPSS puanım 64… A2 ehliyeti sonradan alınsa olmuyor mu neden böyle oluyor hep

 10. Abdurrahman dedi ki:

  Askerde iken başvuru yapabilirmiyiz askerden sonra başlamak için.Kazanirsak sonrasında çalışmak icin

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince detayları belli olacak.

 11. mehmet dedi ki:

  Askerlik şartı kesin mi acaba ?
  herhangi bir açıklama varmı kesin olduğuna dair ?

 12. Onur dedi ki:

  Adam öğretmenim aranamadım başvurabilir miyim diyor. Lojistik okuduk kpss 70 aldım hep bu tarz kişiler yüzünden kpss sıralamasında takılıyorum kardeşim öğretmensen git öğretmen olmaya çalış bölümüne git neden geliyon pttye Allah Allah

 13. Şuayip dedi ki:

  KPSS den mi alio

 14. kpss70 dedi ki:

  Verilen linkten basvuru ya dair bir yazi bulamadim yardimci olur musunuz

 15. Mualla dedi ki:

  boy ve motosiklet ehlıyetının cok önemi varmı acaba boy 1-2 cm asagıda olsa sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Boy elenme sebebi

 16. Esra dedi ki:

  Merhaba basvurular tahmini olarak ne zaman başlar ?
  Ben 4 yıllık bankacilik mezunuyum 2016 yilinda kpss den 72 puan aldim basvuru icin sartlari sagliyor muyum?Yardımci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler.

 17. Erkan dedi ki:

  22.02.1983 doğumluyum B sınıfı ve A2 ehliyetim var boy 1.83 kilo 115 KPSS puanım 69 lise mezunuyum dağıtım personeli için başvuru yapabilirmiyim cevabınız şimdiden teşekkürler

 18. Sinem dedi ki:

  Şuanda da başvuru yapılıyor mu? Ben sisteme giremiyorum

 19. Enver arslan dedi ki:

  İki yıllık muhasebe mezunuyum başvurabilir miyim bayanlar başvurabilir mi iki yıllık mezunu başvurabiliyorsa KPSS den kaç puan almış olmak gerekir şimdiden teşekkürler

 20. Hatice dedi ki:

  Ya bi açıklama yazın ne bu saçmalık link var her yerde ilan var ama başvuru sayfası yok

 21. Abdurrahman dedi ki:

  Ben hala üniversite okuyorum son siniftayim basvurabilme hakkımız var mı?

 22. Ali dedi ki:

  Lise mezunuyum 24 yaşımdayım dağıtım elemanı için başvuru yapabilir miyim ve nereden başvuru yapacağız ehliyetini de var cevap verirseniz sevinirim

 23. veysel dedi ki:

  arkadaşlar ben bizzat alan bölümünü okumuş biri olarak şunları söyliyim
  dağıtıcı olmak için 2 yıllık bölüm yani posta hizmetleri veya lojistik vb bölümlerden mezun olmanız gerekir birde a2 b ehliyetinizin olması lazım bu önümüzdeki alımlarda aldığınız kpss puanının geçerli olacağını sanmıyorum aslında kpss hiç etkilemiyecek bazı söylentiler kpssnin kalkmasından yana ön lisans kpss puanı 60 lisans ise 70 olarak bilinmekte zaten alımlarında durdurulması alan dışı başvurularından kaynaklanmış olarak düşünüyorum diyeceklerim bu kadar yardımcı olduysam ne mutlu bana

 24. Enes dedi ki:

  Posta hizmetli lojistik için en az aç almam lazım inşallah

 25. Faruk dedi ki:

  Arkadaşlar eğitim fakültesi mezunları ptt gişe görevlisi pozisyonuna başvuru yapabiliyor mu ?

 26. Mücahit ünlü dedi ki:

  B ehliyet var yanlız a2 yok. Problem çıkarmı bilgisi olan varmı?

 27. meryem dedi ki:

  Merhaba ben 2018 kpss lisans sınavına giricem daha önce almış olduğum geçerli bir kpss sınavım yok.bu alımlara başvuru yapabiliyor muyum

 28. Nese dedi ki:

  2017 B ehliyetim bulunmakta ama a2 yok 2018 olarak alırsam elenir miyim ?

 29. Yunus dedi ki:

  Askerlik şartmı ?

 30. Yunus dedi ki:

  Askerlik şartmı ben 2023 yılına kadar tecilliyim sıkıntı olurmu ?

 31. Nese dedi ki:

  B ehliyeti olanların hiç şansı yok mu ?

 32. cansu dedi ki:

  engelli raporu olan kişi baş vurabilir mi

 33. Fatma dedi ki:

  mrb ben önlisans mubasebe mezunuyum basvurabiliyor muyum..bir de 2 yilliklar sadece posta dagitimi mi olabiliyor..

 34. Pınar dedi ki:

  Merhaba açıköğretimden mezun olunsa oluyor mu 4 yıllık