POMEM

2023 – POMEM Maaşları Ne Kadar ?

Adaylar tarafından POMEM olarak bilinen Polis Meslek Eğitim Merkezleri, Emniyet Genele Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve lisans mezunlarına yatılı şekilde polislik eğitimi veren kurumdur. Genellikle PAEM ile POMEM birbirine karıştırılabilmektdir. Bunu ana nedeni hem PAEM alımlarının hem de POEM alımlarının lisans mezunu adaylara yönelik yapılıyor olmasıdır. Yani PMYO bünyesine lise mezunu ve lise son sınıfta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirken, POMEM için ve PAEM için yalnızca lisans mezunu adaylar tarafından başvuru yapılabilmektedir.

POMEM için başvuruda bulunacak adayların öncelikli olarak PAEM , POMEM ve PMYO arasındaki farkları bilip ona göre hareket etmesi lazım. Polislik hedefiniz doğrultusunda polisliğe yönelik eğitim veren kurumlardan hangisinde eğitim görmek istiyorsanız bunu net şekilde kararlaştırıp ona göre hazırlık yapmanız ve başvurunuzu da bu doğrultuda yapmanız gerekmektedir.Genel hatlarıyla baktığımız zaman polislik eğitimi veren POMEM, PAEM ve PMYO bazı şartlar dışında adaylardan hemen hemen aynı doğrultuda yeterlilikler istemektedir. Elbette böyle dediğimiz zaman hepsinin aday alım şartları aynıdır gibi bir anlam çıkarmamanız gerekiyor.

Halk arasında POMEM adıyla bilinen, açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezi olan bir kurumdur. Emniyet Teşkilatı adı altında hizmet vermektedir. Burada kişiler halkın huzurunu ve refahını koruyabilmeleri için sıkı eğitimlerden geçmektedir. Devlet tarafından her sene düzenli olarak polis açığını kapatmak için ve rütbe açıklarını gidermek için POMEM için kayıt almaktadır. POMEM için siviller ve hali hazırda polis olanlar da başvuru yapabiliyor. Sivillerin eğitimleri daha uzun sürdüğü gibi, polislerin rütbe yükseltmek için istedikleri rütbeye göre eğitim süresi değişebilmektedir. Bu yazımızda kapsamlı olarak POMEM nedir, ne iş yapar, POMEM şartları nelerdir, 2023 – POMEM maaşları ne kadar gibi konulara değineceğiz.

POMEM Ne İş Yapar?

Bu başlığın cevabı değişiklik göstermektedir. Eğer hali hazırda bir polis memuru komiser yardımcılığı için başvuru yaptıysa 6 aylık bir eğitim sonucunda komiser yardımcılığı görevine başlar. Tabi bunun için öncelikle eğitimden sonra sınavları başarı ile geçmesi gerekmektedir. Eğitim merkezine giren siviller ise meslek hayatlarına polis memuru olarak başlamaktadırlar. Sıradan bir POMEM öğrencisi iseniz bu demek oluyor ki polis memuru olarak hayatınıza başlayacaksınız. Burada gösterdiğiniz başarılar ve aldığınız eğitimler sonucunda rütbenizi yükseltmek mümkün olabilecek. Böylece POMEM maaşı ile geçiminizi sağlayabileceksiniz.

 

Hepsinin aday alım şartları birbirine hayli benzer olsa da alım şartları arasında ciddi farklar da mevcuttur. Adayların hangi polis eğitim kurumunda eğitim alıp polislik mesleğine adım atacağına karar vermesi için bunlar arasındaki farklarla beraber POMEM maaşları hakkında da sizlere detaylı şekilde bilgi vermeye çalışacağız. Hayalinde polislik mesleği olan ancak Polis Akademisi bünyesinde bulunan hangi eğitim birimine gideceğine karar veremeyen adayların kafasındaki karışıklığı gidermeye gayret edeceğiz. Öncelikle sizlere POMEM , PAEM ve PMYO arasındaki farklardan bahsetmek istiyoruz. Bu konuda daha detaylı şekilde bilgi aktarmak gerekirse;

POMEM Maaşları 2023 Yılında Kaç TL ?

POMEM’den mezun olan bir öğrenci polis memuru olarak göreve başlayacağı için maaşı da polis memurlarına denk olacaktır. 2023 ayında gelen zamlar ile beraber polis maaşları 5155 TL olmuştur. Önceki maaşlar ise 4823 TL gibi bir rakamdı. Yaklaşık 337 TL gibi bir zamla polis mesleğinde görev yapan kişiler maaş almaya devam edeceklerdir.  2023 – POMEM maaşları ne kadar sorusunun cevabını bu şekilde bulabilirsiniz.

POMEM, PAEM VE PMYO Arasında Ne Gibi Farklar Bulunmaktadır ?

Lisans mezunuysanız ve polis olmak istiyorsanız doğal olarak yalnızca lisans mezunlarından öğrenci alımı yapan POMEM ve PAEM arasındaki farkları merak ediyorsunuzdur. Lisans mezunu adayların ikisine de giriş hakkı olduğu için bu Polis Akademisi eğitim birimlerinden hangisine gireceğiniz konusunda aklınızda soru işaretleri olabilir. Öncelikle şunu belirtelim ki PAEM ve POMEM arasında ciddi farklar mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak;

 • POMEM ve PAEM yalnızca lisans mezunu öğrencileri kabul etmektedir. Yani lise mezunu adaylar bu Polis Akademisi eğitim birimleri için başvuruda bulunamazlar. PMYO ise hem lise mezunu olan adayların hem de lise sonda halihazırda eğitimine devam eden adayların başvuruda bulunabileceği Polis Akademisi eğitim birimlerinden biridir. Eğer lise mezunu ve lise son sınıfta eğitimine devam eden bir polis adayıysanız yalnızca PMYO için başvuruda bulunabileceğinizi unutmayın.
 • PAEM bünyesinde eğitim alan adaylar direkt olarak komiser yardımcısı olarak göreve başlayabilir. Ancak POMEM bünyesinde eğitim gören adaylar mezun olduklarında polis olarak göreve başlarlar.
 • PAEM ve POMEM eğitim süreli birbirinden çok farklıdır. PAEM eğitimi neredeyse POMEM eğitimine göre 2 katdan daha fazla uzundur. 2023 PAEM adayları Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde 11 ay civarı ( daha uzun da sürebilir ) eğitim görürken, POMEM ‘de eğitim görecek adaylar, Polis Meslek Eğitim Merkezi bünyesinde 4 aylık bir eğitime tabi tutulurlar. Yani PAEM eğitimi POMEM ‘e oranla çok daha uzun bir süreci kapsamaktadır.
 • POMEM eğitimi almak isteyen adaylar için farklı şehir seçenekleri mevcuttur. İzmir, İstanbul, Çankırı, Bilecik, Mersin, Amasya ve Karabük şehirlerinde eğitim görebilmektedirler. Ancak PAEM eğitimi görecek adaylar yalnızca Ankara’da eğitim görür. Yani PAEM adayları 1 seneye yakın bir süre boyunca Ankara’da ikamet etmeye hazır olmalılar.
 • Hem PAEM adayları hem de POMEM adayları için yaş sınırları aynıdır. İçinde bulunulan yıl itibariyle hem PAEM hem de POMEM adayları 30 yaşından gün almamış olmalıdır. Yani 30 yaşından gün almış adaylar lisans mezunu olsalar dahi PAEM veya POMEM eğitimi alamazlar.

PAEM POMEM VE PMYO Arasındaki Benzerlikler Nelerdir ?

 • PAEM ve POMEM lisans mezunu öğrencilerden alım yapar. Yani 4 yıllık bir üniversite bitirme şartı aranmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, PMYO ise lise mezunu öğrencilerden ve lise son sınıf öğrencilernden alım yapar. Yani PAEM ve POMEM arasında bu konuda bir benzerlik olsa da PMYO açısından durum farklıdır.
 • POMEM ve PAEM öğrencileri yazılı sınav olarak KPSS puanı ile değerlendirmeye tabi tutulur. PMYO alımları için ise TYT puanı baz alınarak öğrenci kabulu sağlanır. Önceki yıllarda YGS adı altında yapılan sınav türünün bu sene TYT olarak yapılacağını aklınızda bulundurmanızda fayda var. Ayrıca POMEM ve PAEM için aday öğrencilerin yalnızca son 2 yılda aldıkları KPSS puanı kabul edilir. Bu yıl için örnek verecek olursak eğer eğer PAEM alım ilanı 2022 KPSS sonrası çıkarsa PAEM için 2021 ve 2022 KPSS puanları değerlendirilecektir. Ancak PAEM üzerinden örnek verecek olursak, PAEM alım ilanı 2023 KPSS öncesi çıkarsa ki zor bir ihtimal olduğunu belirtelim, 2021 ve 2022 yılında alınmış KPSS puanları baz alınır. Yani PAEM alım ilanı öncesi son 2 KPSS puanına göre başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Sağlık yeterliliği şartları POMEM, PAEM VE PMYO açısından aynıdır. Yani polislik mesleğini icra etmek isteyen adayların tamamı sağlık açısından istenilen yeterliliklere sahip olmalıdır.

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Önlisans mezunuyum ve POMEM e girebiliyor muyum?Yoksa sadece PMYO ya başvuru yapmalıyım?

 2. MERHABALAR POMEM MEZUNU BİRİSİNİN İLK MAAŞI PAEM MEZUNU BİRİSİNDEN DAHA MI FAZLA? YAZDIĞINIZ YAZILARDA :
  POMEM DEN YENİ MEZUN OLAN BİRİSİNİN İLK AYLIĞI : 4.369 TL
  PAEM DEN YENİ MEZUN OLMUŞ BİRİSİNİN İLK AYLIĞI : 4300 TL DEMİŞSSİNİZ. BENİM SORUM PAEM DEN YENİ MEZUN OLMUŞ KOMİSER YARDIMCISININ İLK AYLIĞI NE KADARDIR ?

 3. 07.08.1989 Doğumluyum Ön Lisans mezunuyum 75.5 kpss ön lisans puanım var. Bu yıl Ağustos ayı itibari ile lisans mezunuyum ve 22 temmuzdaki kpss lisans sınavına da gireceğim… Polis olabilmek için ne yapmalıyım…

 4. 16.10.1991 doğumluyum. Lisans mezunuyum ve kpss 75 puanim var. Basvuru yapabilir miyim ? Yas siniri dusuk diye biliyorum. Su anda 30 mu ?

 5. Merhaba
  Paem in öğrenci alımına 2020 de son bulacağı söylentileri var
  Bu doğru mu
  Doğruysa komiser yardımcısı alımı artık nasıl olacak

 6. POMEM alımlarında KPSS puaninda bir insiyatif olunması bekleniyor diye bir haber okudum acaba KPSS puaninda bir değişiklik yapılacak mi ?

 7. Meraba önlisans mezunuyum ama 2016 ortaöğretim kpssden 72 aldım pomeme başvuru yapabilirmiyim ?

 8. Merhaba 96 doğumluyum önlisans kpss 69.76 pomeme başvuru yapma şansım var mı insiyatif sağlanır mı?

 9. Merhaba, ben pomem için hazırlanıyorum 2019 kpss puanını 25.dönem ilanı için kullanabilir miyim

    1. Merhabalar Önlisans mezunuyum polis olmak için hangi pomem e mi pmyo mi başvurmam gerek ve kpps ye mi TYT den mi sınava girmem gerek admin teşekkür ederim şimdiden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu