POMEM

2018 – POMEM KPSS Puanı Hesaplama

Birçok aday polis olabilmek için çeşitli polis eğitim birimlerinde eğitim alma hayalini kurmaktadır. Bu eğitim birimleri kendi aralarında bazı farklarına göre ayrılmaktadır. Hepsinin sonucunda polis olunsa da rütbe ve eğitim süreleri gibi bazı farklarla birlikte başvuru şartlarında aranılan kriterler arasında da birtakım farklar bulunabilmektedir. Polis eğitim birimlerinin tamamı Polis Akademisi çatısı altında yer alır. Pomem, Paem ve Pmyo polis eğitim birimlerini oluşturan ve polis mezun eden kurumlardır. Polis Akademisi geçmiş yıllarda kapanmış olsa da bir kurum olarak varlığını sürdürüp tüm polis eğitim birimlerinin çatısı altında toplandığı kurum haline gelmiştir.

Polis olma hedefine sahip olan adaylar, hangi eğitim biriminde eğitim görmek istediklerini belirlemek zorundadır. Burada temel etken bu eğitim birimlerinin adaylarda aradığı şartlar ve istediği yeterliliklerdir. Bu birimlerin tamamı polis mezun etse de örneğin Paem çatısı altında eğitim görmüş bir aday mezun olduğunda komiser yardımcısı rütbesi alırken, Pmyo ve Pomem bünyesinde eğitim görmüş olan adaylar rütbesiz polis olarak görevlerine başlayabilmektedir. Ayrıca Paem, Pomem ve Pmyo arasında aranılan eğitim şartları da farklılık göstermektedir. Örneğin Pmyo bünyesinde lise mezunları ya da lise son sınıfta okuyup yaşı tutan adaylar başvurabilirken, Paem eğitim almak isteyen adaylardan sadece lisans mezunu adayların başvuru yapması mümkündür.

Pomem için ise hem lisans hem de ön lisans mezunu adaylar başvuruda bulunabilir. Elbette burada ön lisans mezunu aday alım kontenjanının lisans mezunu aday kontenjanına oranla hayli az olduğudur. Pomem bünyesinde eğitim görüp polis olmak isteyen adayları bekleyen bazı şartlar mevcuttur. Adayların sıkça sorduğu soru kategorilerinden biri de Pomem için gerekli olan yazılı sınav niteliğindeki Kpss sınavı ile ilgili sorulardır. Öncelikle adaylar Pomem girişi için gerekli olan yazılı sınavın sadece Kpss olduğunu bilmelidirler. Yani Pomem başvurusunda bulunacak adaylar için emniyet çatısı altında ya da polis akademisi çatısı altında herhangi bir ayrı yazılı sınav düzenlenmez. Bazı mülakatlar vardır ancak, yazılı sınav statüsü yalnızca Kpss ‘den alınacak puan içindir. Bu sebeple adayların aklında bulunan sorulardan biri olan 2018 – Pomem Kpss puan hesaplama hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

2018 – POMEM Adayları İçin KPSS Puan Hesabı Nasıl Yapılır ?

Pomem başvurusunda bulunup polis olmak isteyen adaylar her yıl bu polis eğitim birimine giriş için bazı aşamalardan geçmektedirler. Hem lisans mezunu adayların hem de ön lisans mezunu adayların başvurabileceği bir sınav olan Pomem, yazıılı sınav olarakta KPSS ile öğrenci almaktadır. Bu sebeple de adaylar tarafından Pomem Kpss puan hesabı nasıl yapılır sorusu sıkça sorulmaktadır. Öncelikle adayların yapması gereken şey Pomem için belirlenen Kpss baraj puanı geçmek olmalıdır. Geçmiş yıllardaki deneyimlerimize göre bu yıl için Pomem Kpss baraj puanının 60.000 civarında olacağını söyleyebiliriz. Pomem’e girecek olan lisans mezunları Kpss p3 puan türünden 60.000 aldıkları taktirde belirlenen baraj puanı geçmiş olurlar. Elbette bunlar resmi bilgi olmamakla birlikte, geçmiş yıllardaki Pomem alımlarıyla kıyaslyarak sizlere aktardığımız bilgiler. Şimdi adayların sıkça sorduğu sorulardan olan Pomem Kpss puan hesabı formülünü sizlere detaylı şekilde aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bu Pomem adayları Kpss p3 puan türü için;

 • Genel Yetenek %50
 • Genel Kültür %50

Oranında bir değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. Yani Kpss puanınız bu iki sınav türünde elde edeceğiniz net sayısıyla hesaplanır. Eğer sizler de Kpss p3 puan türü için hesabınızı yapmak isterseniz aşağıda sizlere vereceğimiz formüle göre hesaplamanız mümkün olacaktır. KPSS P3 puan türü hesaplama formülü için detayları aktarmak gerekirse;

(0.5 X GK-GY netiniz) + 40

Bu formül ile hesaplamanız mümkündür. Daha da detaylı şekilde sizlere bilgi aktaracak olursak, örneğin bir aday genel yetenek sınavından 44, genel kültür sınavından da 48 net yaptı diyelim. Öncelikle netleri toplamamız gerekiyor.

44 + 48 = 92

Bu işlemden sonra da net başı değer ile toplam netlerin sayısı çarpılır. Çarpılan sonuca 40 eklenir. Bu şekilde de KPSS P3 puan türünden puanınızı hesaplayabilirsiniz.

(92 x 0.5 ) + 40 = 86

2018 – POMEM Adayları İçin Önemli Bilgiler

Polis olabilmek için sizden istenilen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlarla ilgili detaylı bilgiyi aday kitapçığı açıklandıktan sonra oradan elde edebilirsiniz. Şimdi sizler için bazı önemli bilgileri aktarmaya çalışalım. Bu bilgiler Pomem adayları tarafından dikkate alınması gereken önemli bilgilerdir.

 • Pomem başvurusunda bulunacak adaylardan istenilen yazılı sınav puan KPSS P3 puan türündeki puandır. Yukarıda verdiğimiz formüle göre KPSS P3 puanınızı hesaplamanız mümkündür. Elbette adaylar en doğru sonuç için sınava girdikten sonra KPSS sınavının açıklanmasını beklemelidir.

 

 • Pomem için baraj puan 60.000 olacak diye tahmin ediyoruz. Bu adayların alması gereken en düşük KPSS puanıdır. Ön lisans mezunları ise girecekleri KPSS sınavından 70.000 puan almalıdır.

 

 • Pomem başvurusunda bulunacak adayların 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

 

 • Pomem için başvuran adayların silah taşımaya yönelik herhngi bir engeli bulunmamalıdır. Hem hukuken hem de fiziken silah taşımaya engeli olmayan adaylar Pomem başvurusunda bulunabilirler.

 

 • Erkek adaylar için Pomem başvurusunda bulunabilecekleri minimum boy şartı 167 cm bayan adaylar için ise pomem başvurusu minimum boy şartı 162 cm dir.

 

 • Adaylar kasten işlenen suçlardan dolayı bir yıl ya da daha uzun bir süre ceza almamış olmalıdırlar. Bu şekilde ceza almış adaylar başvuru yapamazlar.

 

 • Devlet güvenliğine karşı işlenen suçlar, dolandırıcılık, terör gruplarıyla ilişki, anayasal düzene karşı işlenen suçlar vs. gibi suçlardan ceza almamış olmaları gerekmektedir. Daha detaylı bilgileri aday kitapçığından elde edebilirsiniz.

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – POMEM Maaşları Ne Kadar ?

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. merhaba ben 23. dönem pomeme başvurcam 2018 kpps ye giricem sınırda bi puan alsam örneğin 60 alsam benim çağırılmama gibi bi durumum var mı yani puanın yüksek olması önemli mi? bilgilenidirirseniz sevinirim 🙂

 2. Merhaba 2018 kpssye girip ardından pomeme başvurcam fakat son iki yıldaki kpss puanınız hesaplancak gibi bir bilgi okudum yani ben ilk kez girceğim için kpssye başvuru yapamıycak mıyım bununla alakalı yardmcı olur musunuz ?

 3. Merhaba admin şuan önlisans öğrencisiyim 1. sınıf bitti 2. sınıfa geçtim bu yıl yapılacak kpss ye girsem üniversiteden mezun olduktan sonra bu yılki kpss puanım ile başvuru yapabilir miyim yoksa üniversite bittikten sonra mı kpss ye girmem lazım?

 4. Iyi aksamlar. Ben suan astsubayim ve 23. Doneme basvurmak istiyorum. Pomem sartlarinda silah altinda bulunmamak sarti var. Astsubay iken basvurabilirmiyim yoksa istifa edip oyle mi basvurmam lazim.

 5. Ben mezun asamasindayim iki dersim kaldı yazokulu yapiyorum ve iki dersimi verince mezun olacagim pomeme bu sene basvurabilirmiyim 2018 kpssye girecegim

   1. Admin Yazokulundaki derslerin onaylanma tarihi kendi okulumuzda eylülde olur. Yinede e devletten başvurdugumda basvurum gecerli olurmu .

 6. Ben önlisans mezunuym Çok az miktarda kız alıyolarlar benim pomeme kesin girmem için kpssden ne kadar almam gerek

 7. Kpss puanı 75-80 spor 80 sözlü minumum 70 olarak baz alırsak asil olarak girme olasılığımız var mı? Tecrübelerinize dayanarak soruyorum

 8. Ben ön lisans mezunuyum ön lisanslılar icin kpss kasımda bu sınavı gecersek ne zaman başvurabilecegiz

 9. Merhabalar pomeme hazırlanıyorum. On lisans mezunuyum. Taban puanı 70. Hesaplama yaptığımda min. 35 net ile 70 geliyor. Fakat sizin yaptığınız açıklama da p3 puan türünde 70 elde etmek için en az 60 net çıkarmak gerektiyor. (60×0.5)+40= 70 elde ediliyor. Bazı sitelerde ise yüzdelik dilimlere göre puan hesaplaması yapılmış. (Kpss,Spor, sözlü mülakat). Yardımcı olur musunuz?

 10. lise son sınıfa gectim bu yıl mezun olduktan sonra yanlız kpss sınavı mı? geçerlidir veya direk kpss başvurmak mı?

 11. 2018 önlisans kpss den 69,972 puanımla pomeme basvuru yapabilme şansım var mı bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Merhaba önümüzde 2019 polis alımları için lisans mezunu olarak başvuru yapmak istiyorum. Fakat 2019 kpss ye giricem daha önce hiç girmedim. Çift yıllarda girilen puanlar mı geçerli oluyor yoksa bunun bir önemi yok mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu