2018 POMEM KPSS Puanı Düşer mi ?

31.08.2018
7.205
A+
A-
2018 POMEM KPSS Puanı Düşer mi ?

30.08.2018 itibariyle 2018 KPSS Lisans sonuçlarının açıklanmasıyla polis olmak isteyen ve bu doğrultuda 2018 KPSS Lisans sonuçlarını sabırsızlıkla bekleyen adaylar için bu gergin bekleyiş son buldu.

2018 KPSS sonuçları açıklandı. Polis olmak için gerekli olan puanı almak isteyen adaylar 2018 KPSS sınavına girdi ve sınavdaki başarılarına göre belirli bir puan aldılar . Kimi aday isteği puana ulaşırken kimi aday ise beklenenin çok altında aldı. Hal böyle olunca da Polis olma hayali kuran ve 2018 KPSS Lisans sınavından umduğunu bulamayan bazı adayların kafasında tek bir soru oluştu 2018 POMEM baraj puanı düşer mi ? Yazımızın devamında 2018 POMEM baraj puanının düşme olasılığı hakkında birkaç değerlendirme yapmaya çalışacağız.

2018 POMEM KPSS Puanı Düşme İhtimali

Bilindiği üzere Lisans mezunları için KPSS POMEM baraj puanı 60 , ön lisans mezunları içinse 70 olarak belirlenmektedir. Bu yüzden 60 puan altında kalan LİSANS mezunu adaylar umutsuzluğa düşmektedirler. Önceki alımları da göz önünde bulundurursak büyük bir ihtimal 23 Dönem POMEM için LİSANS mezunlarından istenecek olan puan yine 60 olacaktır.

2018 KPSS POMEM baraj puanının  düşme olasılığına gelecek olursak bu çok düşük bir ihtimaldir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da kesin konuşmak yanlış olur. Çünkü bu konuda inisiyatif tamamen Polis Akademisi Başkalığına aittir. Gerekli görüldüğü durumlarda Akademinin inisiyatifi doğrultusunda puan düşürülebilir. Düşme ihtimalinin düşük dememizin nedeni bundan önceki alımlarla da ilgilidir. Çünkü Polis Akademisi Başkanlığı başvuru sayısının yeterli bir düzeye gelmediği alımlarda bile puanı düşürmemiş , bunun yerine farklı önlemler almıştır. Bunların haricinde şunu da belirtmeliyiz ki imkansız diye bir şey yoktur. 2018 KPSS POMEM baraj puanı için öncelikle gelecek olan 23. Dönem POMEM İlanını beklemek gerekmektedir.

23. Dönem POMEM Başvuru Şartları

2018 POMEM – PAEM Adaylarının KPSS Sonuçları Açıklandı

POMEM KPSS Puanı Hesaplama

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 90 YORUM
 1. HALİL dedi ki:

  Merhaba ,
  Lütfen insiyatif kullanılsın bu sefer 19. Dönem PÖh alımında KPSS bile istememişlerdi lütfen Lisans KPSS p3 55 ,
  Önlisans KPSS 65 olsun ufak bir nesnekliik olsun lütfen yoksa bütün hayllerimiz suya düşecek.

 2. Saray dedi ki:

  Merhaba biliyorsunuz ki pöh alımlarında bu yıl bayanlarda olacak sizin bu konu hakkında herhangi bir bilginiz var mı gerekse Parkur gerekse aranacak olan şartlar bayanlar için değişiklik gösterecek mi?

 3. Yavuz dedi ki:

  Admin öncelikle iyi günler
  Benim sorum polislikten komiser yardımcılığana geçiş sınavın nasıl KPSS tarzımı yoksa daha mı zor ?

  1. Admin dedi ki:

   PAEM hizmet içi alıma başvuruyorsun

 4. Saray dedi ki:

  Pöh için lisans önlisans ve lise mezunları başvuru yapabilecek açıklamalardan bunu öğrendim ve her öğrencinin girdiği sınav değişik sınavlar bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor acaba. . .

  1. Admin dedi ki:

   PÖH için herhangi bir gelişme yok.

 5. Yunus dedi ki:

  Lise mezunu alımı da olur inşallah.

 6. Tugay dedi ki:

  Sayın admin lisans kpssp3 63,66 başvuru için yeterli gözüküyor parkur denemelerimde 85 parkue puanını yakalıyorum 23.dönemde şansım nedir.

  1. Admin dedi ki:

   Sözlü puanına bağlı

 7. Kamuran dedi ki:

  İnsiyatif kullanılsın lütfen. Polis olmak isteyipte 1 – 2 puanla kaçıranlar için fırsat verilsin. Çoğumuz başka işlerde calistigimizdan sınava hazirlanamiyoruz.

 8. fatoş dedi ki:

  2018 lisans kpss 82 şimdiden parkur için çalışmalara başlayımmı birde burunda hızma olması sorun çıkarırmı

  1. Admin dedi ki:

   çalışmaya başlayın uygulamamızı da almanızı tavsiye ederiz

 9. Kudret dedi ki:

  Poh alimini lise duzeyine indirip puan bile istenmedi buna karsi degiliz lakin lisans kpss puanimiz59.50 gibi sinirda bizede insiyatif gosterilip #lisanskpss55 olsun istiyoruz..
  Arkadas twitterda etkinliklere katilalim lùtfen..

 10. Caner dedi ki:

  59.786 ile giremeyen arkadaşım var ve cimer’e mail atarak bu konuda 1-2 puan aşağı çekilme olasılığı varmış dedi. Böyle bir durum varmı mail atarak iç işleri bakanlığından bunu arz edebiliyor muyuz ?

  1. Osman dedi ki:

   Gerçekten mi kardeşim benmde 58 de kaldı

 11. Berrin dedi ki:

  59 da kalan adaylar ne yapsın.. Bu son şansım bu sene 1 puanla kaybetmek istemiyorum lütfen 55 puana çekilsin Lisans alımları için.

  1. Müge azak dedi ki:

   Malesef benim de 59,9☹️İnşallah bişeyler yapılır.

 12. Ali dedi ki:

  Paem erkeklerde kpss puan sıralaması olacak mi yoksa 70 alan herkes mulakata çağrılıyor mu ?

  1. Admin dedi ki:

   evet

 13. Tolga dedi ki:

  Arkadaşlar kimse kusura bakmasın üniversite bitirip de 60 alamayan Ada’m zaten polis olmasın ! Bana kalsa puanlar daha da yükselsin ki liyakat çerçevesinde ehil ve eğitimli insanlar alınsın. Millet yatıyor yatıyor sonra KPSS puanı düşsün diyor oldu Canım.

  1. Osman dedi ki:

   Yatıyor mu? Pöhte neden kpss şartı yok ? Pöhe girenler gerizekalımı?

 14. Trm dedi ki:

  Lisans mezunuyum p1 ve p2 puanlım 60 üzeri p3 puanım 58.9 herhangi bir puan türü ile tercih yapabilir miyim

  1. Zey dedi ki:

   P3le tercih yapiliyor digerleri isterse 100 olsun yani p3 önemli olan

 15. liyakat dedi ki:

  Bence kpss baraj puanı 75 olsun pomem için. Paem için 80 olsun. Kpss den 60 alan beyin göçu olsun. Mağdur olmuş ne mağduru beyin nerde .

  1. AHMET dedi ki:

   aynen kardesım

 16. Aykut dedi ki:

  Benimde. 58.5 inşaallah lisans barajı 55 olur

  1. Sessiz dedi ki:

   Imkansız kardeşim

 17. burak dedi ki:

  önlisans kpss puanı esneyecek mi daha önceki iki alımda da magdur olduk lütfen yeni alımlarda önlisans kpss puanını esnetin

 18. ahmet dedi ki:

  lütfen lisans başvurusu 55 olsun

 19. mahmut dedi ki:

  lütfen bu sefer lisans punaı 55 olsun ne olur bir hayallimizi cennete çevirin

 20. ahmet dedi ki:

  lütfen lisans başvurusu 55 olsun bir hayali cennete çeviri lütfen

 21. yusuf ziya dedi ki:

  admın kpss puanları acıklandı. pomem alımları ne zaman acıklanır. ve spor mulakatı ne zaman olur.

 22. yusuf ziya dedi ki:

  admın pomem alımları ne zaman olur. kpss lisans puanları acıklandı. alımlar ne zaman olur. spor mulakatı ne zaman olar.

 23. aysegul dedi ki:

  admın pomem alımları ne zaman olur. kpss lisans puanları acıklandı. alımlar ne zaman olur. spor mulakatı ne zaman olar. spor mulakatı ve sozlu mulakat ne zamanlar olur

  1. Admin dedi ki:

   bu yıl olacak yakında açıklanır

 24. aysegul dedi ki:

  pomem ne zaman basvurusu ne zaman olur

  1. Admin dedi ki:

   yakında açıklanır

 25. Mustafa dedi ki:

  Lisans puanı 55 olsun… polislige uygun olmayan 1.67 1.68 boyunda adamlar alınıyor 58 59 la sınırda kalan polisilige çok uygun ve çok isteyen insanlar harcanıyor

  1. mahsun dedi ki:

   ilk başta barajı geçemeyen arkadaşlar için üzülmüştüm halada üzüldüklerim var ama senin gibi boyu 1.67 ,1.68 olan ana evlatlarına laf atacağına kafanı kullanıp 60 al .ayrıca akademi kabul ediyorda adamlşarın boylarını ölçmek sana mı kaldı.

   1. Mustafa dedi ki:

    Benim 60 alamadıgımı nerden çıkardın dikkat edersen alamayan arkadaşlar için yazdım destek amaçlı lafını bilde konuş.

 26. Furkan dedi ki:

  Merhaba ben kpss den 62 puan aldım pomemden memur olarak başlasam ne zaman rütbe atlatabilirim ve nereye kadar yükselebilirim 4 yıllık üniversite mevzunuyum teşekkğrler

  1. Admin dedi ki:

   normal polis olabilirsin

  2. mahsun dedi ki:

   ilk başta barajı geçemeyen arkadaşlar için üzülmüştüm halada üzüldüklerim var ama senin gibi boyu 1.67 ,1.68 olan ana evlatlarına laf atacağına kafanı kullanıp 60 al .ayrıca akademi kabul ediyorda adamlşarın boylarını ölçmek sana mı kaldı.

 27. Gonca dedi ki:

  Yaa bu millete ne oluyo sanki lisans puani 55 e cekilse onların rızkını yicez ne ayıp bisey ya önce herkes icin iyi düşünün ki kendiniz icinde hayırlısı olsun. Ben 60tan 2 puan düşük aldım bu 1 veya 2 net yapiyo arada sanki daglar kadar fark varda 60tan asagi dusmesin diyolar sizler sanki cok yuksek puan aldiniz. İnşallah puanlar düşer

 28. mehmet dedi ki:

  POMEM ALIMLARI NE ZAMAN OLUR.

 29. berk dedi ki:

  Selamlar benim sizlere çok önemli ve merak ettiğim bir sorum olacak bu sene 22 temmuz 2018 kpss lisans sınavına girdim ve yeterli puanı alamadım . Şimdi 2019 da yapılacak olan kpss sınavı kpss a grubu – ögretmenlik sınavı olarak geçecek . POMEM, P3 puan türünden alıyor. Yani lisans mezunları için Genel Kültür ve Genel Yetenek yapmak yeterli. Peki ama bu P3 puan türü, sadece çift yıllarda ki Lisans KPSS B grubundan mı alınıyor? Yoksa tek yıllarda ki KPSS A grubunun öğleden önce ki oturumunda ki Genel Kültür ve Genel Yetenek kısmını da yaparak alınabiliyor mu? Eğer alınabiliyor ise, KPSS A grubunun GK-GY kısmını yaparak bir nevi POMEM için her sene alınabilecek potansiyel P3 puanı elde edilebilir diyebilir miyiz? Yani 2019’daki de a grubu – ögretmenlik olarak geçiyor fakat oturum olarak genel yetenek ve genel kültür var. POMEM sadece birini mi referans alıyor? Yoksa ikisinden de mi alıyor? Çoğu dershaneler ve bazı yerler b grubu diyor kpss lisans olarak

 30. Naz dedi ki:

  Benim puanım 59.5 polisliğe giremez miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   maalesef.

 31. Osman dedi ki:

  59.75 te kaldık umutlarımızı yıkmayın .. 55 olsa ne kaybedecek devletimiz elenen yine elenecek . Pöhte kpss şartı yok pomemde bari baraj puanı esnetilsin 60 alamadık tamam ama polis olmak için herşeyimizi veririz . Lütfen Polis Akademisi sesimizi duyun.

 32. Ayçe dedi ki:

  Polislik benim ve birçok arkadaşımın hayali 57 , 58 , 59 alanlar başvuru yapamıyor. birkaç puan hatta 1 puan için hayalimizden uzaklaşıyoruz ve bu isteğimiz hayal olarak kalmaya devam ediyor.Bize yardımcı olmak sizin elinizde ,imkanları esnetebilmek sizin elinizde lütfen baraj puanını düşürün ..Bu zmana kadar imza kampanyaları düzenlendi sesimizi bir türlü duyuramadik bu kadar millet aynı şey icin birşeyler yapmaya çalışıyor sizde elinizden geleni yapın.

 33. Sefa Caner dedi ki:

  Site yönetimi olarak Polis Akademisi Başkalığına bir şekilde ulaşıp bu isteğimizi dile getirebilirmiyiz.
  Lisans 55 olsun diye Twit kampanyası yapsak aklıma başka birşey gelmiyor.
  Lütfen sesimizi duymalarına yardımcı olun.

 34. arzu dedi ki:

  beyin nerede diyen arkadaşlar insanlar çalışmış olabilir fakat o günü güzel geçirememiş ve sağlık şartlarından dolayı o gün bir şanssızlık yaşamış olabilirler. sadece kendi açınızdan bakmayın duruma ve zaten tek belirleyici puan değil mülakatlar asıl belirleyici rolü oynamaktadır.eğitimli polis noktasına açıklık getirmişimdir umarım! evet 55 puana düşürülmesini istiyoruz.

 35. Fatih dedi ki:

  Beden eğitimi öğretmenligi mezunuyum ve okuduğum üniversitede de YGS puanı daha etkiliydi.amac bitirdikten sonra kolay atanma sağlamaktı.ancak bu kişiler sporla alakası olmayan kişilerdi ve öğrencilerine pratik bilgi dışında birşey veremiyorlar.ulkede kaliteli sporcu yetişmiyor sonuç olarak.polis akademisinden isteğimiz baraj puanının düşürülmesi ve daha çok sahada iş yapacak kişilerin barajın altında mahsur bırakılmamasıdir.sesimize ses olursanız duaciniz oluruz.tesekkurler…

 36. Hep Yedek dedi ki:

  lisans barajı 55 olsun zaten 10.000 kişilik tam kontenjana ulaşılmıyor

 37. beyza dedi ki:

  iyi günler kpss p3 puanım 71 komiser yardımcılığına başvuruda bulunacağım. Başvuruda bulunan adaylar yazılı sınava da giriyorlar mı yoksa o sınav emniyet mensubundan olan kişilere mi uygulanıyor?

  1. Admin dedi ki:

   Yazılı sınav yok.

 38. Bugra dedi ki:

  Evet belli Bi baraj puanını geçemedik kolay dır bazılarına göre 60 puanı çekmek ama çekemeyenler varsa da hor görmeyin calısıyorduk veya askerdeydik kolay olmuyo malesef , devlet büyüklerimize seslenıyoruz , vatan ıcın bızler burdayız HAZIRIZ , baraj puanını esnetilmesini ıstıyoruz lısans 55 önlisans 60 olsun , mülakatı zorlaştırabılınir ama baraj puanı esnetilmesini ıstıyoruz lütfen bu konuda esnek olmanızı ıstıyoruz , arz ederim

 39. Melike dedi ki:

  Paem bayanlarda 70 aldım şansım var mı sıra gelir mi

  1. Admin dedi ki:

   çok zor

 40. Trm dedi ki:

  Lisans mezunuyum p1 ve p2 puanlım 60 üzeri p3 puanım 58.9 herhangi bir puan türü ile tercih yapabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   p3

 41. Hamdi dedi ki:

  KPSSP3 59,73514 puan aldım polislik için başvuru yapabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 42. Tuğba dedi ki:

  admin pomemde de 2017 P3 puanı geçerli olur mu [paemde 2017 veya 2018] ? 2017 puanım p3 74 , 2018 63 bu puanlarla bayanlarda sıralamaya girip çağırılma şansım var mı ? yoksa yüksek mi kapatır.

  1. Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyebilirsiniz.

 43. Duygu dedi ki:

  Arkadslar ben cimere defalarca yazdım 55 çekilsin diye sizlerde yazın lütfen son şansımız blkide poh de giremiyoruz. 4 ay yüzünden onunda kacircaz madem öyle poh yaş şartı esnetilsin oda 30 olsun ya lise mezunları girerken lisans mezunu girebilmesi neden bu kadar zorlaştırıyor almış değilim unutmayın bu elin nesi var iki elin sesi var birlikte hareket edersek sesimizi duyurmak ağımıza inanıyorum inşallah 55 olur da hayalimiz gerceklesir

 44. ölümmm dedi ki:

  arkadaşlar LİSANS mezunuyum p3 puanı neye göre veriliyor anlamadım.. Ben sadece KPSS’de bir sınava girdim p1 62.03 p2 61.02 ama p3 59.88 nasıl birşey anlamadım başvuru yapabilir miyim. Nasıl birşey ??????????????????????

  1. Admin dedi ki:

   Başvuramazsın.

 45. Barış dedi ki:

  P3 puanım 59.97 bu 60 devrediyor mu 0.03 ile kaçırdım mı yoksa 59.50 üstü 60 devreder başvuruda bulunabilirsin dedi arkadaşım ama emin degilim net 60 mı olmasi gerekiyor lütfen acil cevap verirseniz sevinirim . Ona gore başvuru ücretini yatiricam.

  1. Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu aldığınız puan yetersiz şu an için…

 46. Enes dedi ki:

  Admin puanın 59’51026 sizce bu puanla başvuru yapıla bilirmi..teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu 60 taban puan başvuru kabul olmaz.

 47. Ozlem dedi ki:

  Pomem bayanlarda basvuran herkes mulakata cagrilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu
   Başvuru yapabilirsiniz kabul olacaktır.

 48. Hasan dedi ki:

  Lisans puanının düşme ihtimali var mı admin

  1. Admin dedi ki:

   Şuan bişey diyemiyoruz

 49. Esra.c dedi ki:

  69.41 de kaldım böyle bisey olamaz hayaller düştü önlisans bence 65 olsun standart sapma yüzünden bu haldeyim 71 olması gerekirken puanım … biran önce önlisans puanları düşürulsun eğer standart sapma varsa sınavlarda o zamn pomem puanıda 65 olabilir biraz insaf etsinler …

  1. ahmet dedi ki:

   Aynen ya sana katılıyorum

  2. Ayşe dedi ki:

   Çok haklısın bende 69.9 la kaldım lütfen 65 yapsınlar önlisans 2 senede bir yapılıyor lisans her yıll haksızlık var ayrıca lisans 7000 kişi alınıyor önlisans 1800 kişi gerçekten haksızlık bence önlisans in puanı lisanstan düşük olmalı soru tarzlari hemen hemen aynı lütfen hayallerim yıkıldı 3 sene bekliycem mi şimdi benn?

 50. Büsra dedi ki:

  Merhabalar, Önlisans Kpss taban puani 65 e esnetilsin, 1-2 puanla madur oluyoruz, bu konuyla ilgilenilirse çok memnun oluruz.

 51. Onur dedi ki:

  Kpss önlisans tan 69,971 puan aldim pomeme başvuru yapabilmem icin yeterli mi?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 52. Burak dedi ki:

  Allahım 5 er puan düşürsünler. Amin……….

 53. ömer dedi ki:

  ön lisans puanı 50 olsun lütfen

  1. mehmet dedi ki:

   oha bilader oha polislik angarya iş değildir akıl kabiliyet ve bilgi birikim ister kusura bakma ama ön lisans kpss den 50 almış birisi de bırak polis olmasın!!!

  2. Durmuş dedi ki:

   Tamam kardeşim polis olmasını istiyorsundur da. 50 puan her türlü alınan bir puan.Polislik o kadar da kolay olmamalı.

 54. Sümeyye dedi ki:

  Ya Kpss Önlisanstan 69.79 aldım bu sene de hayaller hayal oldu.O kadar üzüldüm ki. Şu baraj puan düşürülsün artık lütfen. Benim gibi mağdur olan bir çok kişi var. Lütfen sesimizi duysunlar

 55. Hacer dedi ki:

  Ya bnce bu puanlar düşürülmeli lisan 50 önlisans 60 Lise mezunları 70 olsun önlisans ile Lise mezunları bir tutulup 70 olmasi isteniyor çok saçma herkesin hakkı yeniyor böyle

 56. Mehtap dedi ki:

  Sesimizi sayın bakanımıza lütfen ulaştır editör…
  Aile geçindirmek zorunda olduğum için hel çalışıp hem ders çalıştım. Elinden geleni de yaptım fakat 69.85 de kaldım.sayın bakanım lütfen ben ve ben gibi sınırda kalan arkadaşlar için onlisans kpss puanini 60 a hiç olmazsada 65 e düşürün.hayallerimizi gerçekleştirelim.lutfen bur umut.hepimuzin gözü vereceğiniz mujdede …

 57. Bilal dedi ki:

  Ön lisans ım 69,953876 da kaldı puanım lütfen bu 69 küsüratta kalan polislik hayali kuranlara da bi esnetilme yapılsın küfür gibi geliyo bana 2 sene daha sabrım kalmadı polis olmak istiyorum artık ya da ön lisans puanı az esnetilsin lisans dan farklı sorular sormuyolar bize de..