2018 POMEM KPSS Puanı Düşer mi ?

31.08.2018
A+
A-
2018 POMEM KPSS Puanı Düşer mi ?

30.08.2018 itibariyle 2018 KPSS Lisans sonuçlarının açıklanmasıyla polis olmak isteyen ve bu doğrultuda 2018 KPSS Lisans sonuçlarını sabırsızlıkla bekleyen adaylar için bu gergin bekleyiş son buldu.

2018 KPSS sonuçları açıklandı. Polis olmak için gerekli olan puanı almak isteyen adaylar 2018 KPSS sınavına girdi ve sınavdaki başarılarına göre belirli bir puan aldılar . Kimi aday isteği puana ulaşırken kimi aday ise beklenenin çok altında aldı. Hal böyle olunca da Polis olma hayali kuran ve 2018 KPSS Lisans sınavından umduğunu bulamayan bazı adayların kafasında tek bir soru oluştu 2018 POMEM baraj puanı düşer mi ? Yazımızın devamında 2018 POMEM baraj puanının düşme olasılığı hakkında birkaç değerlendirme yapmaya çalışacağız.

2018 POMEM KPSS Puanı Düşme İhtimali

Bilindiği üzere Lisans mezunları için KPSS POMEM baraj puanı 60 , ön lisans mezunları içinse 70 olarak belirlenmektedir. Bu yüzden 60 puan altında kalan LİSANS mezunu adaylar umutsuzluğa düşmektedirler. Önceki alımları da göz önünde bulundurursak büyük bir ihtimal 23 Dönem POMEM için LİSANS mezunlarından istenecek olan puan yine 60 olacaktır.

2018 KPSS POMEM baraj puanının  düşme olasılığına gelecek olursak bu çok düşük bir ihtimaldir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da kesin konuşmak yanlış olur. Çünkü bu konuda inisiyatif tamamen Polis Akademisi Başkalığına aittir. Gerekli görüldüğü durumlarda Akademinin inisiyatifi doğrultusunda puan düşürülebilir. Düşme ihtimalinin düşük dememizin nedeni bundan önceki alımlarla da ilgilidir. Çünkü Polis Akademisi Başkanlığı başvuru sayısının yeterli bir düzeye gelmediği alımlarda bile puanı düşürmemiş , bunun yerine farklı önlemler almıştır. Bunların haricinde şunu da belirtmeliyiz ki imkansız diye bir şey yoktur. 2018 KPSS POMEM baraj puanı için öncelikle gelecek olan 23. Dönem POMEM İlanını beklemek gerekmektedir.

23. Dönem POMEM Başvuru Şartları

2018 POMEM – PAEM Adaylarının KPSS Sonuçları Açıklandı

POMEM KPSS Puanı Hesaplama


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 90 YORUM
 1. Avatar HALİL dedi ki:

  Merhaba ,
  Lütfen insiyatif kullanılsın bu sefer 19. Dönem PÖh alımında KPSS bile istememişlerdi lütfen Lisans KPSS p3 55 ,
  Önlisans KPSS 65 olsun ufak bir nesnekliik olsun lütfen yoksa bütün hayllerimiz suya düşecek.

 2. Avatar Saray dedi ki:

  Merhaba biliyorsunuz ki pöh alımlarında bu yıl bayanlarda olacak sizin bu konu hakkında herhangi bir bilginiz var mı gerekse Parkur gerekse aranacak olan şartlar bayanlar için değişiklik gösterecek mi?

 3. Avatar Yavuz dedi ki:

  Admin öncelikle iyi günler
  Benim sorum polislikten komiser yardımcılığana geçiş sınavın nasıl KPSS tarzımı yoksa daha mı zor ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   PAEM hizmet içi alıma başvuruyorsun

 4. Avatar Saray dedi ki:

  Pöh için lisans önlisans ve lise mezunları başvuru yapabilecek açıklamalardan bunu öğrendim ve her öğrencinin girdiği sınav değişik sınavlar bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor acaba. . .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   PÖH için herhangi bir gelişme yok.

 5. Avatar Yunus dedi ki:

  Lise mezunu alımı da olur inşallah.

 6. Avatar Tugay dedi ki:

  Sayın admin lisans kpssp3 63,66 başvuru için yeterli gözüküyor parkur denemelerimde 85 parkue puanını yakalıyorum 23.dönemde şansım nedir.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sözlü puanına bağlı

 7. Avatar Kamuran dedi ki:

  İnsiyatif kullanılsın lütfen. Polis olmak isteyipte 1 – 2 puanla kaçıranlar için fırsat verilsin. Çoğumuz başka işlerde calistigimizdan sınava hazirlanamiyoruz.

 8. Avatar fatoş dedi ki:

  2018 lisans kpss 82 şimdiden parkur için çalışmalara başlayımmı birde burunda hızma olması sorun çıkarırmı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   çalışmaya başlayın uygulamamızı da almanızı tavsiye ederiz

 9. Avatar Kudret dedi ki:

  Poh alimini lise duzeyine indirip puan bile istenmedi buna karsi degiliz lakin lisans kpss puanimiz59.50 gibi sinirda bizede insiyatif gosterilip #lisanskpss55 olsun istiyoruz..
  Arkadas twitterda etkinliklere katilalim lùtfen..

 10. Avatar Caner dedi ki:

  59.786 ile giremeyen arkadaşım var ve cimer’e mail atarak bu konuda 1-2 puan aşağı çekilme olasılığı varmış dedi. Böyle bir durum varmı mail atarak iç işleri bakanlığından bunu arz edebiliyor muyuz ?

  1. Avatar Osman dedi ki:

   Gerçekten mi kardeşim benmde 58 de kaldı

 11. Avatar Berrin dedi ki:

  59 da kalan adaylar ne yapsın.. Bu son şansım bu sene 1 puanla kaybetmek istemiyorum lütfen 55 puana çekilsin Lisans alımları için.

  1. Avatar Müge azak dedi ki:

   Malesef benim de 59,9☹️İnşallah bişeyler yapılır.

 12. Avatar Ali dedi ki:

  Paem erkeklerde kpss puan sıralaması olacak mi yoksa 70 alan herkes mulakata çağrılıyor mu ?

 13. Avatar Tolga dedi ki:

  Arkadaşlar kimse kusura bakmasın üniversite bitirip de 60 alamayan Ada’m zaten polis olmasın ! Bana kalsa puanlar daha da yükselsin ki liyakat çerçevesinde ehil ve eğitimli insanlar alınsın. Millet yatıyor yatıyor sonra KPSS puanı düşsün diyor oldu Canım.

  1. Avatar Osman dedi ki:

   Yatıyor mu? Pöhte neden kpss şartı yok ? Pöhe girenler gerizekalımı?

 14. Avatar Trm dedi ki:

  Lisans mezunuyum p1 ve p2 puanlım 60 üzeri p3 puanım 58.9 herhangi bir puan türü ile tercih yapabilir miyim

  1. Avatar Zey dedi ki:

   P3le tercih yapiliyor digerleri isterse 100 olsun yani p3 önemli olan

 15. Avatar liyakat dedi ki:

  Bence kpss baraj puanı 75 olsun pomem için. Paem için 80 olsun. Kpss den 60 alan beyin göçu olsun. Mağdur olmuş ne mağduru beyin nerde .

  1. Avatar AHMET dedi ki:

   aynen kardesım

 16. Avatar Aykut dedi ki:

  Benimde. 58.5 inşaallah lisans barajı 55 olur

  1. Avatar Sessiz dedi ki:

   Imkansız kardeşim

 17. Avatar burak dedi ki:

  önlisans kpss puanı esneyecek mi daha önceki iki alımda da magdur olduk lütfen yeni alımlarda önlisans kpss puanını esnetin

 18. Avatar ahmet dedi ki:

  lütfen lisans başvurusu 55 olsun

 19. Avatar mahmut dedi ki:

  lütfen bu sefer lisans punaı 55 olsun ne olur bir hayallimizi cennete çevirin

 20. Avatar ahmet dedi ki:

  lütfen lisans başvurusu 55 olsun bir hayali cennete çeviri lütfen

 21. Avatar yusuf ziya dedi ki:

  admın kpss puanları acıklandı. pomem alımları ne zaman acıklanır. ve spor mulakatı ne zaman olur.

 22. Avatar yusuf ziya dedi ki:

  admın pomem alımları ne zaman olur. kpss lisans puanları acıklandı. alımlar ne zaman olur. spor mulakatı ne zaman olar.

 23. Avatar aysegul dedi ki:

  admın pomem alımları ne zaman olur. kpss lisans puanları acıklandı. alımlar ne zaman olur. spor mulakatı ne zaman olar. spor mulakatı ve sozlu mulakat ne zamanlar olur

  1. Avatar Admin dedi ki:

   bu yıl olacak yakında açıklanır

 24. Avatar aysegul dedi ki:

  pomem ne zaman basvurusu ne zaman olur

  1. Avatar Admin dedi ki:

   yakında açıklanır

 25. Avatar Mustafa dedi ki:

  Lisans puanı 55 olsun… polislige uygun olmayan 1.67 1.68 boyunda adamlar alınıyor 58 59 la sınırda kalan polisilige çok uygun ve çok isteyen insanlar harcanıyor

  1. Avatar mahsun dedi ki:

   ilk başta barajı geçemeyen arkadaşlar için üzülmüştüm halada üzüldüklerim var ama senin gibi boyu 1.67 ,1.68 olan ana evlatlarına laf atacağına kafanı kullanıp 60 al .ayrıca akademi kabul ediyorda adamlşarın boylarını ölçmek sana mı kaldı.

   1. Avatar Mustafa dedi ki:

    Benim 60 alamadıgımı nerden çıkardın dikkat edersen alamayan arkadaşlar için yazdım destek amaçlı lafını bilde konuş.

 26. Avatar Furkan dedi ki:

  Merhaba ben kpss den 62 puan aldım pomemden memur olarak başlasam ne zaman rütbe atlatabilirim ve nereye kadar yükselebilirim 4 yıllık üniversite mevzunuyum teşekkğrler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   normal polis olabilirsin

  2. Avatar mahsun dedi ki:

   ilk başta barajı geçemeyen arkadaşlar için üzülmüştüm halada üzüldüklerim var ama senin gibi boyu 1.67 ,1.68 olan ana evlatlarına laf atacağına kafanı kullanıp 60 al .ayrıca akademi kabul ediyorda adamlşarın boylarını ölçmek sana mı kaldı.

 27. Avatar Gonca dedi ki:

  Yaa bu millete ne oluyo sanki lisans puani 55 e cekilse onların rızkını yicez ne ayıp bisey ya önce herkes icin iyi düşünün ki kendiniz icinde hayırlısı olsun. Ben 60tan 2 puan düşük aldım bu 1 veya 2 net yapiyo arada sanki daglar kadar fark varda 60tan asagi dusmesin diyolar sizler sanki cok yuksek puan aldiniz. İnşallah puanlar düşer

 28. Avatar mehmet dedi ki:

  POMEM ALIMLARI NE ZAMAN OLUR.

 29. Avatar berk dedi ki:

  Selamlar benim sizlere çok önemli ve merak ettiğim bir sorum olacak bu sene 22 temmuz 2018 kpss lisans sınavına girdim ve yeterli puanı alamadım . Şimdi 2019 da yapılacak olan kpss sınavı kpss a grubu – ögretmenlik sınavı olarak geçecek . POMEM, P3 puan türünden alıyor. Yani lisans mezunları için Genel Kültür ve Genel Yetenek yapmak yeterli. Peki ama bu P3 puan türü, sadece çift yıllarda ki Lisans KPSS B grubundan mı alınıyor? Yoksa tek yıllarda ki KPSS A grubunun öğleden önce ki oturumunda ki Genel Kültür ve Genel Yetenek kısmını da yaparak alınabiliyor mu? Eğer alınabiliyor ise, KPSS A grubunun GK-GY kısmını yaparak bir nevi POMEM için her sene alınabilecek potansiyel P3 puanı elde edilebilir diyebilir miyiz? Yani 2019’daki de a grubu – ögretmenlik olarak geçiyor fakat oturum olarak genel yetenek ve genel kültür var. POMEM sadece birini mi referans alıyor? Yoksa ikisinden de mi alıyor? Çoğu dershaneler ve bazı yerler b grubu diyor kpss lisans olarak

 30. Avatar Naz dedi ki:

  Benim puanım 59.5 polisliğe giremez miyim 😩

  1. Avatar Admin dedi ki:

   maalesef.

 31. Avatar Osman dedi ki:

  59.75 te kaldık umutlarımızı yıkmayın .. 55 olsa ne kaybedecek devletimiz elenen yine elenecek . Pöhte kpss şartı yok pomemde bari baraj puanı esnetilsin 60 alamadık tamam ama polis olmak için herşeyimizi veririz . Lütfen Polis Akademisi sesimizi duyun.

 32. Avatar Ayçe dedi ki:

  Polislik benim ve birçok arkadaşımın hayali 57 , 58 , 59 alanlar başvuru yapamıyor. birkaç puan hatta 1 puan için hayalimizden uzaklaşıyoruz ve bu isteğimiz hayal olarak kalmaya devam ediyor.Bize yardımcı olmak sizin elinizde ,imkanları esnetebilmek sizin elinizde lütfen baraj puanını düşürün ..Bu zmana kadar imza kampanyaları düzenlendi sesimizi bir türlü duyuramadik bu kadar millet aynı şey icin birşeyler yapmaya çalışıyor sizde elinizden geleni yapın.

 33. Avatar Sefa Caner dedi ki:

  Site yönetimi olarak Polis Akademisi Başkalığına bir şekilde ulaşıp bu isteğimizi dile getirebilirmiyiz.
  Lisans 55 olsun diye Twit kampanyası yapsak aklıma başka birşey gelmiyor.
  Lütfen sesimizi duymalarına yardımcı olun.

 34. Avatar arzu dedi ki:

  beyin nerede diyen arkadaşlar insanlar çalışmış olabilir fakat o günü güzel geçirememiş ve sağlık şartlarından dolayı o gün bir şanssızlık yaşamış olabilirler. sadece kendi açınızdan bakmayın duruma ve zaten tek belirleyici puan değil mülakatlar asıl belirleyici rolü oynamaktadır.eğitimli polis noktasına açıklık getirmişimdir umarım! evet 55 puana düşürülmesini istiyoruz.

 35. Avatar Fatih dedi ki:

  Beden eğitimi öğretmenligi mezunuyum ve okuduğum üniversitede de YGS puanı daha etkiliydi.amac bitirdikten sonra kolay atanma sağlamaktı.ancak bu kişiler sporla alakası olmayan kişilerdi ve öğrencilerine pratik bilgi dışında birşey veremiyorlar.ulkede kaliteli sporcu yetişmiyor sonuç olarak.polis akademisinden isteğimiz baraj puanının düşürülmesi ve daha çok sahada iş yapacak kişilerin barajın altında mahsur bırakılmamasıdir.sesimize ses olursanız duaciniz oluruz.tesekkurler…

 36. Avatar Hep Yedek dedi ki:

  lisans barajı 55 olsun zaten 10.000 kişilik tam kontenjana ulaşılmıyor

 37. Avatar beyza dedi ki:

  iyi günler kpss p3 puanım 71 komiser yardımcılığına başvuruda bulunacağım. Başvuruda bulunan adaylar yazılı sınava da giriyorlar mı yoksa o sınav emniyet mensubundan olan kişilere mi uygulanıyor?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yazılı sınav yok.

 38. Avatar Bugra dedi ki:

  Evet belli Bi baraj puanını geçemedik kolay dır bazılarına göre 60 puanı çekmek ama çekemeyenler varsa da hor görmeyin calısıyorduk veya askerdeydik kolay olmuyo malesef , devlet büyüklerimize seslenıyoruz , vatan ıcın bızler burdayız HAZIRIZ , baraj puanını esnetilmesini ıstıyoruz lısans 55 önlisans 60 olsun , mülakatı zorlaştırabılınir ama baraj puanı esnetilmesini ıstıyoruz lütfen bu konuda esnek olmanızı ıstıyoruz , arz ederim

 39. Avatar Melike dedi ki:

  Paem bayanlarda 70 aldım şansım var mı sıra gelir mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   çok zor

 40. Avatar Trm dedi ki:

  Lisans mezunuyum p1 ve p2 puanlım 60 üzeri p3 puanım 58.9 herhangi bir puan türü ile tercih yapabilir miyim?

 41. Avatar Hamdi dedi ki:

  KPSSP3 59,73514 puan aldım polislik için başvuru yapabilir miyim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır

 42. Avatar Tuğba dedi ki:

  admin pomemde de 2017 P3 puanı geçerli olur mu [paemde 2017 veya 2018] ? 2017 puanım p3 74 , 2018 63 bu puanlarla bayanlarda sıralamaya girip çağırılma şansım var mı ? yoksa yüksek mi kapatır.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyebilirsiniz.

 43. Avatar Duygu dedi ki:

  Arkadslar ben cimere defalarca yazdım 55 çekilsin diye sizlerde yazın lütfen son şansımız blkide poh de giremiyoruz. 4 ay yüzünden onunda kacircaz madem öyle poh yaş şartı esnetilsin oda 30 olsun ya lise mezunları girerken lisans mezunu girebilmesi neden bu kadar zorlaştırıyor almış değilim unutmayın bu elin nesi var iki elin sesi var birlikte hareket edersek sesimizi duyurmak ağımıza inanıyorum inşallah 55 olur da hayalimiz gerceklesir

 44. Avatar ölümmm dedi ki:

  arkadaşlar LİSANS mezunuyum p3 puanı neye göre veriliyor anlamadım.. Ben sadece KPSS’de bir sınava girdim p1 62.03 p2 61.02 ama p3 59.88 nasıl birşey anlamadım başvuru yapabilir miyim. Nasıl birşey ??????????????????????

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Başvuramazsın.

 45. Avatar Barış dedi ki:

  P3 puanım 59.97 bu 60 devrediyor mu 0.03 ile kaçırdım mı yoksa 59.50 üstü 60 devreder başvuruda bulunabilirsin dedi arkadaşım ama emin degilim net 60 mı olmasi gerekiyor lütfen acil cevap verirseniz sevinirim . Ona gore başvuru ücretini yatiricam.

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu aldığınız puan yetersiz şu an için…

 46. Avatar Enes dedi ki:

  Admin puanın 59’51026 sizce bu puanla başvuru yapıla bilirmi..teşekkür ederim

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu 60 taban puan başvuru kabul olmaz.

 47. Avatar Ozlem dedi ki:

  Pomem bayanlarda basvuran herkes mulakata cagrilir mi?

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu
   Başvuru yapabilirsiniz kabul olacaktır.

 48. Avatar Hasan dedi ki:

  Lisans puanının düşme ihtimali var mı admin

  1. Admin Admin dedi ki:

   Şuan bişey diyemiyoruz

 49. Avatar Esra.c dedi ki:

  69.41 de kaldım böyle bisey olamaz hayaller düştü önlisans bence 65 olsun standart sapma yüzünden bu haldeyim 71 olması gerekirken puanım … biran önce önlisans puanları düşürulsun eğer standart sapma varsa sınavlarda o zamn pomem puanıda 65 olabilir biraz insaf etsinler …

  1. Avatar ahmet dedi ki:

   Aynen ya sana katılıyorum

  2. Avatar Ayşe dedi ki:

   Çok haklısın bende 69.9 la kaldım lütfen 65 yapsınlar önlisans 2 senede bir yapılıyor lisans her yıll haksızlık var ayrıca lisans 7000 kişi alınıyor önlisans 1800 kişi gerçekten haksızlık bence önlisans in puanı lisanstan düşük olmalı soru tarzlari hemen hemen aynı lütfen hayallerim yıkıldı 3 sene bekliycem mi şimdi benn😭

 50. Avatar Büsra dedi ki:

  Merhabalar, Önlisans Kpss taban puani 65 e esnetilsin, 1-2 puanla madur oluyoruz, bu konuyla ilgilenilirse çok memnun oluruz.

 51. Avatar Onur dedi ki:

  Kpss önlisans tan 69,971 puan aldim pomeme başvuru yapabilmem icin yeterli mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 52. Avatar Burak dedi ki:

  Allahım 5 er puan düşürsünler. Amin……….

 53. Avatar ömer dedi ki:

  ön lisans puanı 50 olsun lütfen

  1. Avatar mehmet dedi ki:

   oha bilader oha polislik angarya iş değildir akıl kabiliyet ve bilgi birikim ister kusura bakma ama ön lisans kpss den 50 almış birisi de bırak polis olmasın!!!

  2. Avatar Durmuş dedi ki:

   Tamam kardeşim polis olmasını istiyorsundur da. 50 puan her türlü alınan bir puan.Polislik o kadar da kolay olmamalı.

 54. Avatar Sümeyye dedi ki:

  Ya Kpss Önlisanstan 69.79 aldım bu sene de hayaller hayal oldu.O kadar üzüldüm ki. Şu baraj puan düşürülsün artık lütfen. Benim gibi mağdur olan bir çok kişi var. Lütfen sesimizi duysunlar

 55. Avatar Hacer dedi ki:

  Ya bnce bu puanlar düşürülmeli lisan 50 önlisans 60 Lise mezunları 70 olsun önlisans ile Lise mezunları bir tutulup 70 olmasi isteniyor çok saçma herkesin hakkı yeniyor böyle

 56. Avatar Mehtap dedi ki:

  Sesimizi sayın bakanımıza lütfen ulaştır editör…
  Aile geçindirmek zorunda olduğum için hel çalışıp hem ders çalıştım. Elinden geleni de yaptım fakat 69.85 de kaldım.sayın bakanım lütfen ben ve ben gibi sınırda kalan arkadaşlar için onlisans kpss puanini 60 a hiç olmazsada 65 e düşürün.hayallerimizi gerçekleştirelim.lutfen bur umut.hepimuzin gözü vereceğiniz mujdede …

 57. Avatar Bilal dedi ki:

  Ön lisans ım 69,953876 da kaldı puanım lütfen bu 69 küsüratta kalan polislik hayali kuranlara da bi esnetilme yapılsın küfür gibi geliyo bana 2 sene daha sabrım kalmadı polis olmak istiyorum artık ya da ön lisans puanı az esnetilsin lisans dan farklı sorular sormuyolar bize de..