2019 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak?

16.04.2019
A+
A-
2019 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak?

Polislik mesleğine adım atmaya karar veren kişiler için POMEM okulu mezunu olmak polis olma yolunda gidilen adımlardan biridir. Bu adımda adaylar PMYO’a nazaran çok daha fazla donanıma sahip olmalıdırlar. PMYO için lise mezunu şartı aranırken POMEM için adayların ön lisans veya lisans mezunu olması gerekmektedir. Buradan mezun olan adayları 2019 – POMEM için kaç kişi alınacak sorusu ilgilendirmekte. Her yıl farklı olarak sayı belirlenir ve ihtiyaç doğrultusunda POMEM için öğrenci alınır. Alımlar genel olarak mezunlara bağlı olarak gerçekleştirilir. 2019 POMEM alımı başlamış olup alınacak öğrencilerin büyük bir çoğunluğu başvurularını yapmıştır. 23. Dönem POMEM başvuruları kapsamında başvurularını tamamlayan adaylar 12 Mart 2019 tarihinde yapılan sınavlarına girmiş olup mülakat aşamalar için gün saymaktadırlar.

Ön lisans ve lisans mezunları arasında da bir ayrım olmaktadır. Yıl içerisinde alınacak olan toplam kişi sayısının yüzdelik bir dilimi üzerine ön lisans ve lisans mezunları alınır. %20’lik bir kısmı ön lisans mezunları oluştururken %80 gibi büyük bir kısmı lisans mezunları oluşturmaktadır. Okula girecek olan üniversite mezunları Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapacaklar. Görevleri süresi boyunca memuriyet haklarından eksiksiz bir şekilde yararlanabilecek ve polislik içerisinde rütbe atlama haklarına sahip olacaklar.

POMEM Mezunu JÖH Olabilir Mi?

Adayların aklına takılan diğer soru ise POMEM mezunu JÖH olabilir mi sorusu olmaktadır. Okula giren öğrenciler donanımlı bireyler olduklarından dolayı aldıkları eğitim de üst seviye olmaktadır. Burada aldıkları eğitimlerin neticesinde adaylara sevindirici bir haber verebiliriz. POMEM mezunu olan kişiler JÖH olarak atanabilmektedirler. Başarı gösteren ve okul içerisinde iyi not alıp sınavdan yüksek puan yapanlar atama olarak JÖH seçebilirler. İhtiyaç sayısı net bir şekilde belirlenir ve buradan mezun olan öğrenciler direkt olarak JÖH görevine başlayabilirler.

blank

POMEM İçin Kadın Adaylar Başvuru Yapabilir Mi?

POMEM için belirlenen alınacak öğrenci sayısı kapsamında kadınlar için de sayı belirlenmiştir. Bu da demek oluyor ki kadınlar da POMEM başvurusu yapabilecek. Başvuru şartlarında ise kadınlar için sadece 1 madde değişiklik göstermektedir. Bu madde ise kadınların daha çok işine yaramakta. Erkeklerde 167 cm minimum boy aranırken kadın adaylarda bu boy ölçüsü 162 cm olmaktadır. Diğer genel başvuru şartlarını da karşıladığınız zaman bu okul için başvurunuzu başarılı bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

2019 POMEM Kaç Kişi Alacak?

POMEM bünyesinde eğitim görmek isteyen adayların sayısı bir hayli fazla olmaktadır. Talebin yüksekliği ve ihtiyacın artması nedeniyle 2019 – POMEM için kaç kişi alınacak sayısı belli olmuştur. 2019 yılında 15000 POMEM alımı yapılacak. 15000 alım sayısının %20’lik bir kısmı ön lisans mezunlarından oluşacak. Lisans mezunları ise 15000 sayısının %80’lik kısmını oluşturarak adaylar 2019 yılında eğitim görmeye başlayacaklar.

Alınacak olan 15000 adayın ise erkek ve kadın olarak bölüneceğini de belirtelim. 13500 erkek aday alınırken 1500 de kadın aday POMEM bünyesine katılacak. Buradan mezun olan kişiler ise JÖH, PÖH veya normal polis memuru olarak görevlerine başlayabilecekler. İlk etapta 23. Dönem POMEM başvurularında 8000 aday alınacak olup, kalan 7000 aday ise 2019 yılına ait başka bir zaman diliminde alınacak.

İlk Başvuruda Elenenler İkinci Başvuruyu Yapabilir Mi?

POMEM için alınan 8000 kişi arasında elenmişseniz ve 2019’da ikinci alımlara başvuru yapmak istiyorsanız aklınıza soru takılmış olabilir. Bu soru ise ilk başvuruda reddedildim, ikinci başvuruyu yapabilir miyim? olmaktadır. Bu soru için verilebilecek net bir cevap bulunur. Eğer elenme durumunuz başvuru koşulları ile alakalı değilse başvuruda bulunabilirsiniz. Önünüzde polisliğe engel olacak bir durum söz konusu değil ve başarısızlık nedeniyle elenen adaylar sorunsuz bir şekilde ikinci başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu sefer daha yüksek puanlar alarak diğer başvuru yapanların önüne geçebilir, alınma şansınızı arttırabilirsiniz. 2019 – POMEM için kaç kişi alınacak sorusuna da yanıt bulan adayların bundan sonra ikinci başvuru tarihini beklemeleri gerekmektedir. Başvuru tarihleri ve alınacak öğrenci sayısı Polis Akademisi resmî web sitesi üzerinde duyurulmaktadır. Aynı zamanda sitemizi de takip ederek bu güncel haberlerden haberdar olabilirsiniz. Sade ve daha kolay ulaşılabilir olan web sitemizde POMEM, PMYO, PAEM ve polislikle ilgili olan tüm duyuruları sizlere ulaştırmaktayız.

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2019 – POMEM KPSS Puanı Hesaplama

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 49 YORUM
 1. Avatar Recep E. dedi ki:

  Ben Lisans 3. sınıfı bu yaz bitirdim. Önümüz dönem 4. sınıfa başlayacağım. Bu sene 22 Temmuz 2018 Lisans KPSS’ye gireceğim. Eğer ki Polisliiği kazanırsam lisans diplomam olmadığı için problem yaratır mı? Okulu dondurmadan POMEM’e devam edebilir miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 2. Avatar ELİF dedi ki:

  ÖNLİSANS MEZUNUYUM AMA BU SENE ÖNLİSANS KPSS SINAVINA GİRECEĞİM SINAV 4 KASIMDA POMEM’E BAŞVURMAMA ENGEL Mİ ??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   KPSS olmadan olmaz.

   1. Avatar ELİF dedi ki:

    YANİ 4 KASIMDAKİ KPSS YE GİRDİĞİM ZAMAN AYNI ZAMANDA POMEM’E BAŞVURABİLİR MİYİM YOKSA 2 SENE ÖNCEKİ KPSS PUANIMI DİKKATE ALINIR ? 4 KASIM’DAKİ KPSS PUANI MI DİKKATE ALINIR ?

    1. Avatar Admin dedi ki:

     ilanı görmek lazım

 3. Avatar sabahattin dedi ki:

  Pomemde rütbe olarak son basamak olarak nereye kadar ilerlenebilir?
  2018 KPSS de kesin olarak baz alınır diyebilir miyiz? Teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Normal polis memuru olursun sadece. 2018 baz alınır.

 4. Avatar Doğukan dedi ki:

  Mrb eğer pöh alımında KPSS şartı aranmaz ve yaş sınırı 30 olursa en son kaç doğumlular başvuru yapabilir ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   ilanı görmek lazım

 5. Avatar Ysn dedi ki:

  Merhaba bi arkadaşıms göz doktoru
  Muayenesinde gözlük taktığın
  Sürece 7 numaraya kadar polis
  Olabilirsin doğruluğu var mıdır?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır

 6. Avatar Sergen dedi ki:

  Sayin yönetici kpss sonuçları 31 ağustosta aciklanacak bakanimiz egitimlerin eylülde baslayacagini soyledi bu durumda 2016 ve 2017 puanları baz alinacak galiba bikaç sitede de böyle okudum sen ne düşünüyosun?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2018 ve 2017 olur fikrindeyim.

 7. Avatar Esma dedi ki:

  Pomem’de 2018 KPSS puanı baz alınacaksa önlisans mezunları için ne gibi bir karar uygulanacak? Lisans KPSS yazsa ama önlisan KPSS Kasım ayında.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlanı görmeden bilemeyiz.

 8. Avatar evin dedi ki:

  lisans mezunuyum kpss sınavına giricem. 60 puan alırsam başvuru ypabilecek miyim? mart ayında ön başvuru yapmam gerekir miydi? eğer polis olursam terfi yapabilecek miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet yaparsın. Terfi yok

 9. Avatar Alper dedi ki:

  Merhaba, ekim 1989 doğumluyum. Henüz 30dan gün almadım. Başvuruda bulunabilir miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yapamazsınız

 10. Avatar 2018polis adayı dedi ki:

  22 temmuz da gerçekleşecek kpss ye gireceğim polislik alımı hangi tarihlerinde başlıyor bu kpssden sonra polisliğe başvurabilecekmiyim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sınav geçsin ilanlar gelir.

 11. Avatar Polis Adayı dedi ki:

  Kpss lisans 60 puan başvuru için yeterli fakat başvuran herkes mülakata çağırılıyor mu yoksa belli bir kontenjan dahilinde mi çağırılıyor. Yani 60 puanla mülakata çağırılma olasılığımız nedir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Çağrılıyor.

 12. Avatar Raziye dedi ki:

  2018 önlisans kpss puanı kaç istiyor ?
  Tahmini düşünceniz nedir?

 13. Avatar Raziye dedi ki:

  2018 önlisans kpss puanı kaç istiyor ?
  Tahmini

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   Minimum 70

 14. Avatar Neslihan dedi ki:

  Lise son sınıfa geçtim polislik başvurusu ne zaman yapabilirim

 15. Avatar lütfü dedi ki:

  merhaba bu yıl pomem e girip çalışırken kpss ye girip önümüzdeki yıl paeme geçiş yapabilir miyim acaba

   1. Avatar lütfü dedi ki:

    henüz pomem ilanı açıklanmadığı için bedelli askerliğede başvuramıyorum.Şöyle bir sorum olacak bedelli askerliğe başvurup 21 günlük eğitim süresi içerisindeyken pomemi kazandığım bildirildiğinde. askerdeyken pomem eğitimine katılmam mümkün olabilir mi? ya da nasıl gerçekleşir bunun için bir izin verilir mi?
    teşekkür ederim

    1. Avatar Admin dedi ki:

     İntibağa giderken askerde olmaman gerek.

 16. Avatar mehdiye dedi ki:

  On lisans sahibi olan kisiler KPSS ye girmek zorundalarmi polis olmak icin

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 17. Avatar ayhan dedi ki:

  süreç ne zaman başlar? Tahmininiz var mı?

 18. Avatar nevzat kayaoğlu dedi ki:

  merhaba. meslek lisesi mezunuyum, 25.08.1992 dogumluyum. polis olmak için ne yapmalıyım?
  yarımdımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   26 yaşından gün almamış olması gerekiyor…

 19. Avatar sezer dedi ki:

  iyi günler bir sorum olacaktı; ben mezun olduğum bölüm gereği kpss b grubu sınavlarına girebiliyorum. A gurubunun sınavının yapıldığı tek yıllarda alınan puanlar atamalarda kullanılmıyor. Şimdi polislik sınavlarında da bu durum var mı? yoksa tek yıllarda yapılan kpss ye girip oradan alınan p3 puanını da kullanabiliyor muyuz?

 20. Avatar berk dedi ki:

  Ben bu sene pomeme girmeyi düşünüyorum. Sol gözüm : 1,5 sag gözüm : 1,75 simdi bunların toplamı mı onemli yoksa tek bir gözün 2 olmaması mı yani sağ -sol : 2 olursa engel mi yoksa toplamı : 3.25 ediyor 2’yi geçiyor öyle mi

 21. Avatar ercan dedi ki:

  25.dönem ne zaman başlayacak?

 22. Avatar ahmet dedi ki:

  2018 lisans kpss puanımı 25.dönem pomemde kullanabilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   alım şartlarına bağlı…

 23. Avatar deniz dedi ki:

  2018 ön lisans kpss den yeterli puanı aldım ve 2020 mayıs da on lisans mezunu oluyorum 26.pomeme yetişebilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 24. Avatar Nurten dedi ki:

  Uni tercihi yapacam cok kararsiz kaldim önlisans dan mezun olmak mi avantajli lisans dan mezun olmak mi kpss puanini calisarak yapacagimi düşünüyorum ama alim açısından tereddutteyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   lisanstan mezun olmak daha avantajlı tabi..

   1. Avatar berkcan aktaş dedi ki:

    iyi günler ben seneye 2020 yılında ekime ön lisans kpss gireceğim ön lisans kpss den sonra kaç ay sonra tahmini polis sınavları oluyor bilgi verebilirmisiniz cünkü kpss lisans ve ön lisans farklı aylarda oluyor ön lisnas kpss 2020 ekimde bu tarihten kac ay sonra tahminen polis sınavı olur

 25. Avatar qwert dedi ki:

  Pomem mezuniyet törenlerine aileden kac kişi katılabiliyor ?