2018 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak ?


2018 – POMEM İçin Kaç Kişi Alınacak ?

Birçok aday polislik mesleğinin hayalini kurup bu doğrultuda eğitim almak ister. Bunun için de Polis Akademisi bünyesinde çeşitli polis eğitim birimleri oluşturulmuştur. Bu birimlerde eğitim gören adaylar, eğitimlerini tamamladıktan sonra polislik mesleğine adım atmaktadırlar. POMEM yani Polis Meslek Eğitim Merkezleri de Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren ve polis olma hayali kuran gençlere polis olma imkanı tanıyan polis eğitim birimlerinden bir tanesidir.

Polis olmak isteyen adaylar yalnızca POMEM bünyesinde eğitim görerek polis olmazlar, bunun yanında PMYO ve PAEM gibi başka eğitim birimlerinde de eğitim alıp polislik mesleğini icra etmelerine fırsat tanınmıştır. Bu üç polis eğitim merkezinin tamımı Polis Akademisi çatısı altında olsa da birbirlerine orala bazı farkları vardır. Örneğin POMEM hem lisans hem ön lisans mezunu adayları alırken PAEM yalnızca lisans mezunu öğrenci alır. PMYO ise lise mezunu vatandaşlardan ve lise son sınıfta okuyan öğrencilerden adayları da kabul eder.

Geçmiş dönemlerde POMEM de yalnızca 4 yıllık üniversite mezunlarını, yani lisans mezunlarını bünyesinde eğitim görmek için kabul etmekteydi. Ancak değişen kuralla birlikte artık ön lisans mezunları, yani 2 yıllık üniversite mezunları da POMEM bünyesinde eğitim almaya başlamıştır. Böyle olmasına rağmen lisans mezunu adaylara ayrılan kontenjan ön lisans mezunu adaylara ayrılan kontenjana oranla hayli fazladır. Yani lisans mezunu adayların POMEM için başvurduklarında girme ihtimalleri daha fazladır diyebiliriz.

2018 – POMEM İçin Alınacak Öğrenci Sayısı

POMEM bünyesinde eğitim görmek isteyen birçok adayın aklında çeşitli sorular vardır. Elbette bu sorulardan biri de 2018 yılı için yapılacak olan POMEM alımlarında kaç öğrenci alınacak sorusudur. Polis Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren POMEM için 23. Dönem eğitimlerine alınacak aday sayısının 10 bin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette tüm ön başvuru detaylarıyla birlikte sınav hakkında tüm ayrıntılı bilgileri Polis Akademisi’nin resmi internet sitesi olan www.pa.edu.tr sitesinden öğrenmeniz mümkündür. Adaylara POMEM için alınacak öğrenci sayısıyla birlikte tüm detayları açıklamamız gerekirse;

 • 2018 POMEM için alınacak toplam öğrenci sayısı 10.000 olacaktır. Elbette daha net rakam için düzenli olarak Polis Akademisi tarafından yayınlanacak duyuruları takip etmenizde fayda vardır. Bununla birlikte POMEM aday başvuru kitapçığı yayınlandıktan sonra onu da detaylı şekilde inceleyip net şekilde bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

 

 • 2018 POMEM alımları için belirlenen lisans mezunu sayısı toplam 8.000 olacaktır. Bu yalnızca lisans mezunlarının yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olacak adayların başvurabileceği kontenjan rakamıdır. Bölüm ya da üniversite farketmeksizin istediğiniz lisans diploması ile başvurmanız mümkündür. Ancak adayların bilmesi gereken en önemli konulardan biri, eğer adaylar üniversite eğitimlerini yurtdışında tamamlayıp diplomalarını da yurtdışından almışlarsa, aldıkları diplomanın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerliliği olması Daha detaylı bilgi için YÖK ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 

 • Toplam 8.000 adet lisans mezunu adayın 2018 POMEM için başvurular sonucunda alınacağını bildirmiştik. Bu adaylardan 7200 tanesi erkek 800 tanesi ise bayan aday olacaktır. Burada erkek adaylara ayrılan kontenjanın bayanlara oranla bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz. Ancak bayan adaylar açısından bazı avantajlı durumları da belirtmemiz gerekirse, örneğin erkeklerde boy şartı 167 cm iken bu şart bayanlarda 162 cm’dir. Bununla birlikte fiziki mülakat sınavında yani parkur dediğimiz bölümde bayan adaylardan istenilen yeterlilikler ve şartlar erkek adaylara oranla daha azdır.

 

 • POMEM daha önce sadece lisans mezunlarından, yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmuş adaylardan alım yapmaktaydı. Ancak değişen kuralla birlikte artık ön lisans mezunları için de kontenjan ayırmaya başladı. 2018 yılı POMEM ön lisans mezunu öğrenci alımları için kontenjan 2000 olacaktır. Bu bayan ve erkek adayın toplam sayısıdır.

 

 • 2018 POMEM başvurusunda bulunacak ön lisans mezunu adayların 2000 tanesinin 1800 tanesi erkek aday olacaktır. Geri kalan 200 tanesi ise bayan adaylardan oluşacaktır. Burada ön lisans mezunu bayan adayların özellikle KPSS sınavından ne kadar yüksek puan alırlarsa POMEM için kabul edilme ihtimallerinin o kadar yüksek olduğunu söylemekte sakınca yok. Elbette yalnızca POMEM başvurusunda bulunacak ön lisans mezunu bayan adaylar değil, tüm polis memurluğu adayları KPSS ‘den ne kadar yüksek puan alırlarsa kendileri açısından o kadar avantajlı bir durum olacaktır.

2018 – POMEM ile İlgili Adayların Bilmesi Gerekenler

Polis Meslek Eğitim Merkezleri, yani POMEM bünyesinde öğrenim görüp polis memuru olmak isteyen adaylarda aranılan bazı yeterlilkler vardır. Adaylar için bu yeterliliklerden bahsedecek olursak sizlere aktaracağımız bilgiler şunlar olacaktır.

 

 • POMEM bünyesinde eğitim görecek adayların lisans veya ön lisans mezunu olması şarttır. Yukarıda ön lisans ve lisans mezunları için belirlenen kontenjanlar hakkında detaylı bilgileri aktardık.

 

 • Yalnızca KPSS sınav sonucu POMEM için yazılı sınav niteliği taşır. POMEM alımları için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Adaylar KPSS sınavına girip ön lisans mezunuysa 70 ve üzeri, lisans mezunuysa da 60 ve üzeri baraj puanı geçerek başvuruda bulunabilirler. Son 2 KPSS puanının geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

 • POMEM için başvuruda bulunacak adaylar için yaş şartı sınırı vardır. Adaylar 18 yaşından büyük olmak zorundadırlar. Yine adaylar için belirlenen maksimum yaş ise 30 yaşından gün almamış olmaları gerektiğidir. Yani 31 Aralık 1989 tarihinden sonra doğan adaylar 2018 POMEM için başvuruda bulunabilirler.

 

 • Adayların aranılan tüm sağlık şartlarına uyumlu olması Sağlık şartları ile ilgili detaylı bilgili ilgili kurumlardan ve aday kitapçığı yayınlandığı zaman oradan edinmeniz mümkündür.

 

 • Diğer şartlar birçok memuriyette aranan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı gibi şartlardır.

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – POMEM KPSS Puanı Hesaplama

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Recep E. dedi ki:

  Ben Lisans 3. sınıfı bu yaz bitirdim. Önümüz dönem 4. sınıfa başlayacağım. Bu sene 22 Temmuz 2018 Lisans KPSS’ye gireceğim. Eğer ki Polisliiği kazanırsam lisans diplomam olmadığı için problem yaratır mı? Okulu dondurmadan POMEM’e devam edebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 2. ELİF dedi ki:

  ÖNLİSANS MEZUNUYUM AMA BU SENE ÖNLİSANS KPSS SINAVINA GİRECEĞİM SINAV 4 KASIMDA POMEM’E BAŞVURMAMA ENGEL Mİ ??

  1. Admin dedi ki:

   KPSS olmadan olmaz.

   1. ELİF dedi ki:

    YANİ 4 KASIMDAKİ KPSS YE GİRDİĞİM ZAMAN AYNI ZAMANDA POMEM’E BAŞVURABİLİR MİYİM YOKSA 2 SENE ÖNCEKİ KPSS PUANIMI DİKKATE ALINIR ? 4 KASIM’DAKİ KPSS PUANI MI DİKKATE ALINIR ?

    1. Admin dedi ki:

     ilanı görmek lazım

 3. sabahattin dedi ki:

  Pomemde rütbe olarak son basamak olarak nereye kadar ilerlenebilir?
  2018 KPSS de kesin olarak baz alınır diyebilir miyiz? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Normal polis memuru olursun sadece. 2018 baz alınır.

 4. Doğukan dedi ki:

  Mrb eğer pöh alımında KPSS şartı aranmaz ve yaş sınırı 30 olursa en son kaç doğumlular başvuru yapabilir ?

  1. Admin dedi ki:

   ilanı görmek lazım

 5. Ysn dedi ki:

  Merhaba bi arkadaşıms göz doktoru
  Muayenesinde gözlük taktığın
  Sürece 7 numaraya kadar polis
  Olabilirsin doğruluğu var mıdır?

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 6. Sergen dedi ki:

  Sayin yönetici kpss sonuçları 31 ağustosta aciklanacak bakanimiz egitimlerin eylülde baslayacagini soyledi bu durumda 2016 ve 2017 puanları baz alinacak galiba bikaç sitede de böyle okudum sen ne düşünüyosun?

  1. Admin dedi ki:

   2018 ve 2017 olur fikrindeyim.

 7. Esma dedi ki:

  Pomem’de 2018 KPSS puanı baz alınacaksa önlisans mezunları için ne gibi bir karar uygulanacak? Lisans KPSS yazsa ama önlisan KPSS Kasım ayında.

  1. Admin dedi ki:

   İlanı görmeden bilemeyiz.

 8. evin dedi ki:

  lisans mezunuyum kpss sınavına giricem. 60 puan alırsam başvuru ypabilecek miyim? mart ayında ön başvuru yapmam gerekir miydi? eğer polis olursam terfi yapabilecek miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet yaparsın. Terfi yok

 9. Alper dedi ki:

  Merhaba, ekim 1989 doğumluyum. Henüz 30dan gün almadım. Başvuruda bulunabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Yapamazsınız

 10. 2018polis adayı dedi ki:

  22 temmuz da gerçekleşecek kpss ye gireceğim polislik alımı hangi tarihlerinde başlıyor bu kpssden sonra polisliğe başvurabilecekmiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Sınav geçsin ilanlar gelir.

 11. Polis Adayı dedi ki:

  Kpss lisans 60 puan başvuru için yeterli fakat başvuran herkes mülakata çağırılıyor mu yoksa belli bir kontenjan dahilinde mi çağırılıyor. Yani 60 puanla mülakata çağırılma olasılığımız nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Çağrılıyor.

 12. Raziye dedi ki:

  2018 önlisans kpss puanı kaç istiyor ?
  Tahmini düşünceniz nedir?

 13. Raziye dedi ki:

  2018 önlisans kpss puanı kaç istiyor ?
  Tahmini

  1. Hakan dedi ki:

   Minimum 70

 14. Neslihan dedi ki:

  Lise son sınıfa geçtim polislik başvurusu ne zaman yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Seneye

 15. lütfü dedi ki:

  merhaba bu yıl pomem e girip çalışırken kpss ye girip önümüzdeki yıl paeme geçiş yapabilir miyim acaba

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

   1. lütfü dedi ki:

    henüz pomem ilanı açıklanmadığı için bedelli askerliğede başvuramıyorum.Şöyle bir sorum olacak bedelli askerliğe başvurup 21 günlük eğitim süresi içerisindeyken pomemi kazandığım bildirildiğinde. askerdeyken pomem eğitimine katılmam mümkün olabilir mi? ya da nasıl gerçekleşir bunun için bir izin verilir mi?
    teşekkür ederim

    1. Admin dedi ki:

     İntibağa giderken askerde olmaman gerek.