2018 – Polislik Başvuruları ve Alımları

2018 – Polislik Başvuruları ve Alımları

Emniyet Genel Müdürlüğünün 32 bin polis alımı yapacağını açıklaması üzerine polis olmak isteyenler 2018 – Polislik Başvuruları ve Alımları ne zaman olacak diye beklemektedir. 2017 3. dönem Komiser yardımcısı alımı, 22.000 Polis memuru ve 7.000 Çarşı ve mahalle Bekçisi kadrosunu açıklayan Genel Müdürlük, bir taraftan polis alımlarını sürdürürken bir yandan da Çarşı ve Mahalle Bekçisi almaktadır. Halen boş kadro olarak bulanan 11.500 kişilik kadronun alımları yapılmadığı için hiç kimse şansını kayıp etmiş değildir.  Her ne kadar ne zaman alınacağı belli olmamakla beraber aslında okulların alım tarihlerini tahmin etmek çokta zor olmamaktadır.

2018 – Polislik Başvuruları ve Alımları incelendiğinde polis alımları iki yollar yapılmakta olup, bunun birinci yolları Polis Meslek Yüksekokulu’dur. Liseden sonra TYT sınavına girerek oradan alınacak yeterli puanla başvuru yapma imkânınız bulunmaktadır. Bu puan her sene haziran ayında açıklanırdı ancak yeni sınav sistemi ile ne zaman açıklanacağı netlik kazanmamıştır. Polis olmak için lise sonrası PMYO  başvurusu yapan adaylar polis okulu tarafından yapılan ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavdan da başarılı olmak zorundadırlar. Mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından alınan puanlarla birlikte TYT puanında etkili olduğu PMYO’na girişte en yüksek puan alandan sıralama yapılmaktadır. Bu sıralamaya göre çağırılan adaylardan gelmeyen olduğu zaman belirlenen yedek adaylara geçilmektedir. 2017 PMYO başvuruları TYT sonrası yaz aylarında yapılacaktır.

2018 – Polislik Alımları Ne Zaman Olacak ?

2016 yılında 2.500 öğrenci alan PMYO, o dönem yapılan YGS sınavında taban puan olarak 260’ı belirlenirken, 2017 yılında yine 2.500 öğrenci alarak taban puanını 260 olarak belirlemişken, 2018 yılında yapılacak olan TYT sınavında taban puan net olarak belirlenmemişken geçmiş yıllara göre 260 ile 280 arası puan alan 18 yaşını tamamlamış, 26 yaşından gün almamış, lise ve dengi mezunu, erkeklerde 167, bayanlarda 162 boyunda, uyuşturucu, alkol gibi alışkanlıklardan tedavi görmemiş olması gerekmektedir. Bunun yanında yapılan güvenlik soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan, silah kullanmaya ve taşımaya sağlık yönünden herhangi bir sakıncası bulunmayan,  herhangi bir siyasi partiye üye olmayan herkes tarafından başvuru yapılmaktadır. 2018 – Polislik Başvuruları ve alımları Polis Eğitim Merkezleri 2 yıl eğitim ve öğretim yaptığı için her yılın Haziran ayında mezun vererek yeni alımlarını da Eylül ayında yapmaktadır. Polis alımları ile ilgili gerekli şartlar her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından duyurulmaktadır.

KPSS sınavı giren Lisans mezunları 60 ve yukarı puan, önlisans mezunlarının ise KPSS sınavı P93 puan türünden 70 ve yukarı puan aldıklarında 6 aylık eğitim bulunan Polis Meslek Eğitim merkezlerine müracaat edebilirler. 5-6 aylık eğitimden sonra yeniden öğrenci kabul eden POMEM’lerde genellikle mezun verdikçe öğrenci almaktadırlar. 21. dönem çalışma takvimi henüz belli olmadığı için bir sonraki alımın ne zaman olacağı henüz belli değil. 2018 yılı içerisinde normal POMEM ya da PÖH olarak tekrar alım yapılacaktır.

2018 – Polislik Başvuruları ve Alımları POMEM için şartlar arasında; KPSS puanından 60(lisans)-70(önlisans) ve üzeri puan almak, 30 yaşından gün almamak, erkeklerde 167, bayanlarda 162 boyunda olmak, boy ile kilo endeksinin orantılı olması, sağlık yönünden herhangi bir probleminin bulunmaması, yüz kızartıcı, rüşvet, yolsuzluk gibi suçlardan ertenmiş olsa bile cezasının bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanında sağlık yönünden polis eğitim kurumlarından çıkarılmamak,  güvenlik soruşturmalarından olumsuz sonuç almaması gerekmektedir. Bu şartlara haiz olan Lisans ve önlisans mezunu herkes polis olmak için müracaat edebilmektedir. Yeni alımlarla ilgili olarak 2018 yılı içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından duyuru yapılacaktır.  Polis ihtiyacının fazla olması nedeni ile 2018 yılı içerisinde her zaman olduğu gibi 10.000 kişilik alım yapılması beklenmektedir.

2018 – Polislik Başvuru Şartları Nedir ?

En az lise mezunu kişilerin girilebileceği, KPSS şartı aranmayan Polis Özel Hareket alımları içinde POMEM okullarının bulunduğu yerde eğitim verilmektedir. PÖH’ler için alımlarda mülakat devam ettiği düşünülecek olursak, POMEM okullarının için ya normal Polisler tercih edilecek yâda PÖH’ler tercih edilecektir. Mezun tarihine göre de tekrar planlama yapılması beklenmektedir. Daha önce PÖH’lere seçimler ya POMEM veya PMYO öğrencileri arasından yapılmaktaydı. Son çıkan kararname ile Lise mezunları arasında da başvurular kabul edildiği için 2018 – Polislik Başvuruları ve Alımları mezun olacak polis adaylarına göre belirlik kazanacaktır..

PMYO başvuruları için 2018 yılında da 1 Ekim tarihi baz alınabilir. Akademi, sınav süreci uzadığı için dilerse bu tarihi ileri bir zaman atabilecektir. 2018 PMYO için aşağıdaki yaş şartının aranması yüksek olasılıktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

POMEM için ise şart:  31 Aralık 1989 ve sonrası doğan, lisans ve önlisans mezunu olan, askerlikle ilişiği başvurular sırasında bulunmayan adaylar, diğer şartları da sağlamaları koşuluyla POMEM ilanlarına başvurabilirler.

Nasıl Polis Olunur 2018

2018 – Kadın Polislik Başvuruları

Polislik Başvurusu Nasıl YapılırBİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1104 YORUM
 1. Avatar Gaye dedi ki:

  Boyum 1.60-61 civarı ve kilom 58 polislige basvursam boydan elenir miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   162 cm şartı var

 2. Avatar Çetin dedi ki:

  İyi günler babam cezaevinde Özel harekat yada normal polis için herhangi bir şekilde engeli varmıdır?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Neden ceza aldığına bağlı.

 3. Avatar Selcan dedi ki:

  Siz sadece tyt diyorsunuz da ayt’ye de girsek kabul olur mu
  mülakatta elenirsek başka üniversiteye gidebilir miyiz

 4. Avatar Emrah dedi ki:

  Merhaba.onlisans mezunuyum fakat yeni mezun olduğum için KPSS 2016 lise p94 71 puan aldim.Boyum 1.72 civari.Basvuru yapabilirmiyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 5. Avatar Eyüp dedi ki:

  Hocam göz içi halka ile polis olma ihtimali var mıdır acaba

 6. Avatar CEtin dedi ki:

  Yüz kızartıcı ceza ama ceza süresi çok az 6 ay filan etki yapar mı polis olmam için?

 7. Avatar sell dedi ki:

  91 doğumlu, önlisans mezunuyum 2016 kpss giremedim 2018 pomem girişler olacak bundan yararlanabilirmiyim? Yararlananazsam şansım devam ediyormu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlana bağlı.

 8. Avatar Hatice dedi ki:

  Merhaba ben 10.11.2000dogumluyum yas sıkıntısı olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye girersin.

 9. Avatar Osman dedi ki:

  Merhaba Ben Lise mezunuyum 1997 doğumluyum Polis olabilirmiyim

 10. Avatar ATASEVEN dedi ki:

  Merhaba önlisans maliye mezunuyum ama son kpss de orta ögretim uzerinden girdim ve puanim 68 22. Dönem pomeme basvuru yapabilirmiyim ?

 11. Avatar Halil dedi ki:

  On lisans okuyorum hala 22.dönem polislik sınavlarına girebilirmiyim kpss ye girmedim daha

 12. Avatar Nazlı dedi ki:

  03.08.2001 doğumluyum 1.67 boyunda 60 kiloyum kapalıyım lise son sınıf öğrencisiyim polislik sınavına başvuru yapabilirmiyim

 13. Avatar Filiz dedi ki:

  Tyt sınavindan sonramı ilan verilcek

 14. Avatar Filiz dedi ki:

  Tytden sonramı ilan verilcek

 15. Avatar Filiz dedi ki:

  İlan Tyt sınavından sonramı verilcek

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yazın.

 16. Avatar habibe dedi ki:

  merhaba;

  lisans mezunuyum polislik alımları site üzerinde 12 mart- 23 mart tarihlerihleri arasında olarak yayınlandıgını gördüm.Bu tarihin dışında farklı ikinci bir alım yapılıyor mu acaba?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   22. dönem başvuruları sürüyor.

 17. Avatar Samet dedi ki:

  Bel fitigi filan cok engel olurmu
  (Yavas yavas düzeliyor ama)

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 18. Avatar Merva dedi ki:

  Merhaba ben polis olmak istiyorum başvuru yapa bilmem için KPSS şarmı 1997 yedi doğumluyum geçen sene mezunum lise kpssyehiç girmedim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT girmelisin.

 19. Avatar Serda dedi ki:

  Slm oglum özel guvenlik su anda askerde özel koruma sorum su liseyi bitirmeden askere giti oglum polis ola bilirmi acaba bilgi vere bilirmisiniz rct

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Askerden sonra başvurur.

 20. Avatar Filiz dedi ki:

  Tyt sınavından sonramı polislik için ilan verilcek

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

 21. Avatar ÇETİN dedi ki:

  İYİ GÜNLER POLİSLİK GİRİŞ YKS-AYT İLE DE GİRİŞ YAPILABİLİYOR MU?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT ile alınacak.

 22. Avatar Özge dedi ki:

  1aralık 2000 doğumluyum sınava müracaat edebiliyormuyum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye olur.

 23. Avatar ferhat dedi ki:

  lise mezunuyum şuan dokuz eylül üniversitesinde okuyorum üniversitee sınavına tekrar girip polis olma imkanım varmı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Var tabiki.

 24. Avatar Eren gokcen dedi ki:

  13.03.1995 dogumluyul suan sozlesmeli erim 2019 da sozlesmem bitiyor ve lisede 2019 da acikdan bitiyor 2019da basvuru yapabilimiyim veya en gec 2020 tessekurler usunmeden cevapladiginiz icin.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2019 da başvurabilirsin.

 25. Avatar Yunus emre kahriman dedi ki:

  Selamun aleykum abi 1999 kasim ayi dogumlugum aciktan okuyorum onumuzdeki ösym sınavlarina girip sansimi denemek istiyorum kazansam bile aciktan 3 4 dersim kaliyor dondurma sansim varmi yunus polis olmak istiyorum boyum 1.85

 26. Avatar Yunus emre kahriman dedi ki:

  Selamun aleykum abi 1999 kasim ayi dogumlugum aciktan okuyorum onumuzdeki ösym sınavlarina girip sansimi denemek istiyorum kazansam bile aciktan 3 4 dersim kaliyor dondurma sansim varmi yunus polis olmak istiyorum boyum 1.85

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 27. Avatar zozan dedi ki:

  Mrb ben liseden mezun olucm bu sene boyum 1.65 yks birinci oturumda en az kac puan almam gerekir polisik sınvina girmem icin lutfen cvaplayın sorumu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Henüz detaylar açıklanmadı.

 28. Avatar Ecenur dedi ki:

  Ben msu sinavina girdim simdi polislik sinavina gire bilirmiyim

 29. Avatar Mahsun dedi ki:

  Merhaba 1996 doğumluyum boy 178 akşamlisesi meslek okuyorum bu sene mezun olacağım başvurabilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

 30. Avatar betül dedi ki:

  Mrb ben lise son öğrencisi 162 boy 52 kiloyum 10.04.2001 doğumluyum şartları okudum en az lise mezunları başvurabilir yazıyor ben tyt te girdikten sonra başvurabilir miyim?

 31. Avatar betül dedi ki:

  Mrb ben liuse son öğrencisinin 162 boy 52 kilo 10.04.2001 doğumluyum şartları okudum lise mezunları basvuyreabilir yazıyor başvurabilir miyim tyt den sonra

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye başvurursun.

 32. Avatar hakan dedi ki:

  göz problemim var gözlük takıyorum alımlarda çok sıkıntı olur mu ??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 33. Avatar serap dedi ki:

  16.12.2000 dogumluyum bu yil lise son sinif okuyorum pmyo icin basvuru yapmak istiyorum ama yasim tam 18 olmadigindan engel oluyor buna yasimi buyuttursem kabul edilir miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 34. Avatar Ramazan dedi ki:

  Ben ortaöğretim kappa girdim önlisans mezunuyum başvuru yapabilir miyim

 35. Avatar Birol Küpcük dedi ki:

  Çocuğum lise son sınıf öğrencisi bu yıl polislik sınavına sokabilirmiyim. Müracaatlar ne zaman

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT sonrası başvurular olacak.

 36. Avatar hatice dedi ki:

  nasıl başvuru yapacagız

 37. Avatar Kaan dedi ki:

  Lise mezunuyum KPSS siz pohe başvuru yapablirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlan gelince belli olacak.

 38. Avatar Erkan dedi ki:

  Merhabalar ben Avrupa’da okudum lisans mezunuyum askerligimi yaptım ve denkliğimi aldım İngilizce leche Rusça birazda İspanyolca biliyorum boyum 167 -kilom 65 1986 doğumluyum vücudumda görünmeyen yerde dövme var dövme ve yaş problem olurmu acaba ?

 39. Avatar Erkan dedi ki:

  08.03.1989 bu yaş polislik için uygunmudur

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Başvuru yapamazsınız.

 40. Avatar Umutlar dedi ki:

  Lisans mezunu kpss puanı illa 60 olmak zorundanı mı boy kaç cm bayanlarda başvuru ne zaman son kilo indeksi tutmazsa olmuyor mu ADMİN

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şartlar tutmazsa olamazsın.

 41. Avatar ahmet dedi ki:

  ben tyt sonrası basvuru yapacam subat 2 dogumluyumm 2000 basvurum olmazmı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Başvurabilirsiniz.

 42. Avatar samet dedi ki:

  Selam öncelikle ilginiz için teşekkürler,

  2018 lisans kpss temmuz ayında gireceğim. sizce 23.dönem başvurusu hangi ayda olur. 2 yıldır bu sebepten ötürü askere gidemiyorum. duruma göre ağustos celbinde askere gideceğim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   KPSS sonrası olur fikrindeyim ama belli olmaz.

 43. Avatar ayşe dedi ki:

  şimdi biz tyt’ye girdik diyelim. tyt’de 300 aldık ve sonra pmyo için başvuru yapmak istiyorum. Ama tyt’den sonra ne yapacağımı, nereden başvuru yapacağımı ve parayı nerede yatıracağıma dair hiçbir fikrim yok. nasıl yapacağım

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İnternetten başvuracaksın.

 44. Avatar Ali dedi ki:

  Merhaba 24.07.2001 doğumluyum şuan 11.sınıf öğrencisiyim seneye PMYO için başvurabilir miyim ? Teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye başvurabilirsin.

 45. Avatar Ali dedi ki:

  Merhaba 24.07.2001 doğumluyum şuan 11.sınıf öğrencisiyim seneye PMYO için başvurabilir miyim ? Teşekkürler.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

 46. Avatar Özkan dedi ki:

  Mrba ilginiz için tşk edrm. Lise mezunuyum. KPSS ortalama 60. Bu sene polis olma şansım varmı komserim. Bide polis oln askerlik yapiyomu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT ile PMYO başvuracaksın. Askerlik yok.

   1. Avatar Özkan dedi ki:

    Tyt pmyo tarihleri ne zmn acaba

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Yazın.

  2. Avatar Özkan dedi ki:

   TYT pmyo tarihlerini söyleyebilirmisiniz

   1. Avatar aebusra dedi ki:

    ÖSYM başvuru gerekiyordu başvuru olmazsa göremezsiniz ve 22-23 haziran

 47. Avatar Selvi dedi ki:

  Polis olan bayanlar operasyonlara katılıyor mu?Çünkü ben katılmak isterim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tabiki katılıyor.

  2. Avatar zeyyyyyyooo dedi ki:

   katılmasalarda seni yollarlar kuzum bi sen çok istiyon ya sana bi iyilkik yaparlar deli mi ne

 48. Avatar Melih dedi ki:

  Yaş şartı esnetilir mi en azından 01 ocak yapsalar

 49. Avatar Burcu dedi ki:

  13nisan 1989 dogumluyum lisans mezunuyum girebiliyormuyum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır.

 50. Avatar Elif dedi ki:

  5 temmuz 1989 doğumluyum bnim şansım varmı polislık için

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır yok.

 51. Avatar Furkan dedi ki:

  iyi günler çenemde gerilik var yana alt dişlerim üste göre geride kalıyor ama ölçüsünü bilmiyorum PMYO veya PÖH için sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sitemizde diş şartları var. Araştırınız.

 52. Avatar Ummugulsum dedi ki:

  17.12.2000 doğumluyum bü sene mezun olcam tyt ye ve ayt ye gircem ama yaşım 18 é geç girecek sorun olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye girersiniz.

   1. Avatar Ummugulsum dedi ki:

    Yıl olarak girdim ama

 53. Avatar Filiz dedi ki:

  Nezaman açıklancak polislik başvuruları

 54. Avatar Filiz dedi ki:

  Nezaman polislik başvurular açıklanır acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yazın ilanlar gelir.

 55. Avatar fırat dedi ki:

  Merhaba 01/04/1994 doğumluyum kpss ye girmedim önlisanstan bu dönem mezun oluyorum lise mezunu için bir giriş varmı yoksa önlisanstan mezun olduktan sonra bir sınav varmı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   KPSS gerekiyor.

 56. Avatar murat dedi ki:

  merhaba. 2017 lisans mezunuyum 26 yaşındayım. bu yıl yapılacak kpss den sonra polis olmayı düşünüyordum. sitede polislik başvuruları 12 mart- 23 mart tarihleri arasında olacak yazıyor. buna başvurmam mı gerekiyordu yoksa yapılacak olan 2018 kpss den sonra mı polis olabilirim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2018 KPSS sonrası gelecek ilanlara başvurabilirsin.

 57. Avatar sseda dedi ki:

  Merhaba, ben üniversite 1.sınıftayım.1998 doğumluyum, üniversite okurken tytye girip polislik için başvuru yapabilir miyim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet başvurabilirsin.

 58. Avatar EDA dedi ki:

  10.01.2000 doğumluyum bu sene tyt sınavından sonra sınavlara girebiliyormuyum
  acaba

 59. Avatar can dedi ki:

  1989 doğumluyum askerliğim tecilli durumdadır basvuru yapsam kabul edilirmiyim komserim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Maalesef.

 60. Avatar Bahadır dedi ki:

  Ben üniversite 4.sınıfım haziranda mezun olucağım.Kpss ye girdim 60 üstü puan aldım.Mülakat yerimde açıklandı fakat haziranda mezun olacağım için diploma yok bu sıkıntı olur mu ????

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İstenilen belgeleri sunmanız gerekir.