2023 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?

13.05.2019
1.654
A+
A-
2023 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışacak olan PÖH ekiplerinin, diğer memurlar gibi kıyafet zorunluluğu olmaktadır. Bu kıyafetler ise bürodayken, spordayken veya görev başındayken değişiklik gösterebilir. 2023 – Polis Özel Harekat kıyafetleri nelerdir sorusundan önce PÖH ile ilgili birkaç bilgi vermek yerinde olur. Polis Özel Harekat bünyesinde görev yapacak olan adayların öncelikle cesur ve tehlike anında panik yapmayan kişilerden oluşması gerekir. Normal polis memurlarına göre aldıkları görevler daha tehlikeli ve zor olmaktadır. Polis memurlarının da tehlike gerektiren görevleri olur fakat PÖH içerisinde ağır makineli tüfekler ile birlikte yapacağınız operasyonlar olacak. Bu operasyonlar ise terör örgütleri üyelerine, iş birliği yapanlara ve ülkeye zarar vermeye çalışan kişilere yönelik olacaktır. Ülkeye gelecek olan zararı engellemek ve tehlikenin boyutu büyük olan görevleri PÖH üstlenmektedir.

PÖH Başvuru Şartları Nelerdir?

PÖH bünyesinde görev yapabilmek için öncelikle gerekli olan başvuru şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. PÖH için başvuru şartlarının yanı sıra polis olmak için de tüm başvuru şartlarını karşılamış olmanız gerekmektedir. PÖH olabilmek için hali hazırda polis, PMYO veya POMEM mezunu olmanız gerektiği için bu platformlara girişler için zaten başvuru şartları ayrı olarak karşınıza çıkar. Bu maddelerin bir kısmını aşağıda belirtelim. Başvuru yapacak arkadaşlar sitemizi takip ederek güncel başvuru dönemlerinden haberdar olabilir ve o yıl için istenen tam başvuru şartlarını öğrenebilirler. 2023 – Polis Özel Harekat kıyafetleri nelerdir sorusuna ise yazımızın devamında yanıt bulabilirsiniz.

  • TC vatandaşı olmak.
  • 28 yaşından gün almamış olmak.
  • Kadınlar için 162 cm, erkekleri için 167 cm en az boy şartı.
  • Yaşa göre boy – kilo endeksine uyum sağlamak.
  • Aktif siyasi parti üyeliğinizin bulunmaması. (Varsa üyeliğiniz başvuru tarihinden önce silinmesi gerekir)
  • Silah taşımada ve tehlikeli görevlerde bulunmada engel olmamak.
  • Hırsızlık veya devlete karşı bir suç işlememiş olmak.
  • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmuyor olmak. (Daha önceden bağımlı olan kişiler tedavi olup rapor aldıysa bu sorun teşkil etmeyecektir.)
  • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor olmak. (Evli ise eşinin de aynı durumda olması gerekir.)
  • Girecek olduğunuz güvenlik soruşturmasından olumsuz yanıt almamak.

Polis Özel Harekat Maaşları Ne Kadar?

PÖH maaşları 2023 yılının ilk yarısında gelen zamlar ile birlikte bir artış söz konusu oldu. Aynı zamanda yılın ikinci yarısında da açıklanacak olan enflasyon oranına bağlı olarak tekrar bir artış gelecek. PÖH bünyesinde çalışan kişilerin maaşları görev yaptıkları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Doğu illerinde görev yapan PÖH personeli daha yüksek maaş alırken, batı bölgelerinde ve tehlikeli olmayan bölgelerdeki polisler az bir fark ile daha düşük maaş almaktadırlar. Toparlayacak olursak PÖH maaşları 3000 ile 6000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Görev yaptığınız süre de maaşınızda bölge tehlikesi kadar önemlidir.

Polis Özel Harekat Kıyafetleri 2023

2023 – Polis Özel Harekat kıyafetleri nelerdir sorusu alanlara göre farklılık gösterir. Örneğin görevde olan polis memuru ile sahada olan polis memurunun kıyafetleri değişkenlik gösterebiliyor. Aynı durum PÖH kıyafetleri için de geçerlidir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından izin verilen kıyafetleri giyebilmektedirler. PÖH ekipleri bürodan çok sahada aktif görev aldıkları için kamuflaj kıyafetlerini giyerler. Bu kamuflaj kıyafetleri ise askerlerin giydiği üniformalara çok benzemektedir. Aldıkları görevler tehlikeli olduğu için düşmanlar tarafından görülmemeleri ve giydikleri kıyafetlerin işlevli olması gereklidir. Kıyafet üzerine bomba, mermi ve çeşitli mühimmatları ekleyebilmeleri için bu şekilde bir kıyafet düzenlemesi yapılmıştır. PÖH içerisinde tüm personel tek tip kıyafet giyer. Kişiler arasında ayrım yapılmamaktadır.

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

Polis Özel Harekat PÖH Nasıl Olunur?

2023 – Polis Özel Harekat (PÖH) Başvurus Şartları ve Alımları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.