2023 – Polis İkramiyeleri

14.12.2017
1.720
A+
A-
2023 – Polis İkramiyeleri

Polisler nasıl ikramiye alırlar? Diğer memurlar gibi polislere belirli dönemlerde ödenen ikramiye bulunmamaktadır. Bunun için polislerin ne kadar ikramiye alacakları bilinmemektedir. Genellikle polisler ikramiyelerini yaptıkları çalışmalar sonunda kendileri hak etmektedirler. Özellikle Kaçakçılık ve Narkotik Şubede çalışanlar yaptıkları yakalamalar sonucunda devlet tarafından ikramiye ile ödüllendirmektedirler. İkramiyenin yanı sıra bulunan taltif de yer almaktadır. Ancak taltif bir ilde bulunan tüm polislere ödenirken ikramiye genellikle şube bazında çalışan polislere ödenmektedir. 2023 – Polis ikramiyeleri belli olmamakla beraber bu ikramiye fiyatları genellikle yapılan çalışmalar sonucu elde edilen malın satış değeri ve gümrük değerine göre belirlenmektedir. Polislere ikramiye kazandıranların neler olduğuna göz atalım.

2023 – Polis İkramiyeleri Nasıl Alınır

Özellikle Narkotik şubelerinde çalışanlar bu konuda çok şanslıdırlar. Devletin uyuşturucu madde ile mücadele kapsamında planlı veya plansız olarak yüksek miktarda uyuşturucu madde yakalanması durumunda yakalamada yer alan polislere devlet tarafından yakalanan miktar orantısında ikramiye verilmektedir. Yakalanan narkotik maddenin değeri ve kilosu önemlidir. En fazla ikramiye genellikle eroin yakalamalarında verilmektedir. Burada piyasa değeri yüksek olan uyuşturucu madde her zaman fazla ikramiye getirmektedir. Kristal olarak nitelendirilen metamfetamin yakalamalarında da yüksek ikramiye verilmektedir. Özellikle bu ürünlerin yakalanması zor olduğu için yüksek miktarda yakalandığında hazırlanan dosya Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderildiğinde, yakalanan ürünün miktarına ve yakalayan kişi sayısına göre ikramiye verilmektedir. 2023 – Polis ikramiyeleri bu şekilde alma imkânları bulunmaktadır.

2023 – Polis İkramiyeleri içerisinde yer alan diğer ürünlerden bir tanesi de kaçak cep telefonlarıdır. Yurt dışından faturasız olarak yurt içine sokulmak istenen cep telefonlarının yakalanması halinde yine ikramiye ile ödüllendirilmektedir. Burada ikramiye belirlenirken yakalanan telefonların gümrük bedelleri göz önünde bulundurulmaktadır. Ülke ekonomisine zarar veren bu kişilerle mücadele kapsamında, yakalanan ürünlerin fazlalığı esas alınmaktadır. Yakalanan her türlü modelde bulunan cep telefonlarına ikramiye ödenmesi yapılmaktadır. Yakalanan telefonların gümrük bedeli belirlendikten sonra hazırlanan dosya Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderildiğinde yakalanan miktar ve yakalayan kişiler sayısında ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Burada önemli hususlardan biri şüpheli kişiler hakkında yargısal işlemin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Ülke ekonomisine en büyük zarar veren sigara kaçakçılığı ile mücadele eden polislere her zaman ikramiye bulunmaktadır. Sigara kaçaklığı kolay para kazanmak isteyenlerin çok tercih ettiği yollardan birisidir.  Kaçakçılık Şube tarafından yapılan çalışmalarda yurt çapında yapılan çalışmalarda yüklü yakalamalar yapılmaktadır. Yapılan yakalamalar sonucu kaçak sigaraların gümrük bedeli belirlenmektedir.  Bu bedel üzerinden hazırlanan dosyalar sayesinde polislere 2023 – Polis ikramiyeleri ödenmektedir. Yapılan ödemelerde kaçak sigaraların gümrük bedeli önem arz etmektedir. Kaçakçılıkta çalışan polislerin yanında diğer şubelerde çalışan polisler tarafından yapılan yakalamalarda da ikramiye ödenmesi yapılmaktadır. Bunun yanında bu polislere başarı belgesi ve taltif ödemesi de yapılmaktadır.

2023 – Polis İkramiyeleri Ödemeleri

2023 – Polis ikramiyeleri ödemelerinde kaçak akaryakıt da önemli bir yere sahiptir. Benzin fiyatlarının artması ile birlikte kaçak akaryakıt satışı da hızlanmaktadır. Bazı firmalar istasyonlarında kaçak akaryakıt satışı yapması üzerine EPDK bunları engellemek üzere belli dönemlerde denetimler yapmaktadırlar. Kaçakçılık Şube bünyesinde çalışan akaryakıt denetimi ile görevli personeller tarafından gerçekleşen denetimlerde yakalanan kaçak yakıtlar İl Özel İdaresi bünyesinde toplanmaktadır. Burada toplanan akaryakıtların daha sonra satışı gerçekleşmektedir. Yakalanan kaçak akaryakıtların miktarı fazla olduğu için bunlarla ilgili hazırlanan dosyalar sayesinde yakalama yapan polisler ikramiye alabilmektedirler. Özendirici olan bu ikramiyeler sayesinde yakalamalar daha fazla gerçekleşmektedir. İkramiyelerin yanı sıra yüklü yakalamalarda yine taltif ile ödüllendirme yapılmaktadır.  Bu çalışmalarla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmaktadır.

2023 – Polis ikramiyeleri almak isteyen polisler daha fazla çalışma yaptıkça yüksek miktarda ikramiye kazanmaları şansları bulunmaktadır.  Özellikle planlı çalışmalara doğrultusunda yüklü miktarda yakalamalar olduğundan yakalanan maddenin cinsine, özelliğine ve gümrük değerine göre miktarlar daha da yükselmektedir.  Yakalanan ürünler ile ilgili olarak bir fiyat belirtmek mümkün bulunmamaktadır. Onun için ikramiye miktarları da tam olarak belirlenmemektedir.  Bir örnekle açıklanma yapılacak olunursa, 60 kişilik bir personel tarafında 100.000 karton kaçak sigara yakalanması durumunda yaklaşık olarak kişi başına 2.000 TL ile 3.000 TL arasında ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Bunun yanında gümrük bedeli yüksek miktarda olan cep telefonu yakalandığı takdirde yakalanan sayıya göre kişi başı yaklaşık olarak 1.000 TL ile 1.500 TL arasında ödeme yapılmaktadır.

 2023 – Polis İkramiyeleri ödemesinde esas olan durumdan biriside yakalamayı yapan kişi sayısıdır. Yakalama yapıldığı esnasında kişi sayısı ne kadar fazla ise alınacak miktar o kadar düşmektedir. İkramiye hazırlanması ile bazı hususlar yer almaktadır. Bunların en başında yakalanan malın değerinin mutlaka tespit edilmesi gerekmektedir.  Tespit edilen değer üzerinden yakalanan kişilerle ilgili adli yargı sürecinin bitmesi gerekmektedir. Yani yakalanan malın imhası, devlete geçmesi gibi kararların verildiği gibi, şüpheliler hakkında da kesinleşmiş kararın verilmesi gerekmektedir. Bu kararlar alındıktan sonra yakalanan mal ile ilgili gerekli olan tüm dosyalar toplanarak yetkili sıralı amirlerin imzaları ile Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından toplanan komisyonla genellikle ikramiye verilmesi kararlaştırılmaktadır. Polis memuru arasından seçilen bir kişinin hesabına ikramiye parası yatırılmaktadır. Hesaba yatırılan para buradan ikramiyeyi hak etmiş kişilerin hesabına yatırılır. 2023 – Polis ikramiyeleri böylelikle ödenmiş bulunmaktadır. Sadece polislere değil suçu ortaya çıkartmak isteyen vatandaşlar tarafından yapılan özellikle uyuşturucu ve tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili ihbarlarda da ikramiye ödenmesi yapılmaktadır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gül dedi ki:

    Polislikte bu hangi birim oluyor peki bu ikramiyelerden yararlanmamız için hangi birimde olmamız gerekiyor örneğin çevik kuvvet trafik polisi falan?

  2. Eyüp dedi ki:

    Kaçakçılık ve Narkotik diyor ya 🙂