Ana Sayfa / POLİSLİK / 2018 Polis Alımları

2018 Polis Alımları

Polis alımları, ülkemiz gençleri tarafından oldukça yakından takip ediliyor. Ekonomik sorunlar, iş garantisi, gelecek kaygısı ve meslek sevgisi gibi çeşitli sebepler, ülkemiz gençleri arasında polislik mesleğinin ilgi görmesine neden oluyor. 21. dönem POMEM polis memuru adayı alımı ile, 2017 yılı ile polis alım sürecinin bittiğini söyleyebiliriz. Sürpriz bir durum olmadıkça, bu yıl içerisinde başka bir polis alımı olacağını düşünmüyoruz. Bu yazımızda, 2018 yılı içinde kesin olan ve olabilecek polis, pöh ve komiser yardımcısı ilanları hakkında öngörülerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı içinde hangi eğitim birimleri ilana çıkacaklar?

2018 yılında tüm eğitim kurumlarının ilana çıkacağını düşünüyoruz. Öncelikle kesin olan alımları yazalım:

1. 2018 PAEM

2018 yılında Polis Amirleri Eğitim Merkezi, teşkilat dışı lisans mezunu komiser yardımcısı aday öğrenci alımına devam edecek. Bu ilanın 2018 yaz aylarında çıkmasını ve sürecin bu seneki takvime yakın bir şekilde sürmesini bekliyoruz. Kontenjan 2000 ile 2500 arası bir sayıda olacaktır. Detaylar için: 2018 PAEM Alımları

2. 2018 PMYO Polis Alımları

Polis Meslek Yüksekokulları, 2018 yılında da öğrenci alımına devam edecekler. 2018 planlaması çalışma takviminde yer almaktadır. YGS sisteminin değişmesi nedeniyle belli bir belirsizlik olsa da, ilerleyen süreçte PMYO öğrenci seçme takviminin netleşeceğini düşünüyoruz. 2018 yılı PMYO kontenjanları 2000 ile 2500 arası olacaktır. Konu hakkında detay için: 2018 PMYO Alımı

Yukarıdaki alımlar, kesinliği olan ve belirli bir takvimle çalışan süreçleri kapsamakta. POMEM ve PÖH ilanları ise ihtiyaca göre ve mevcut koşullara göre şekillendirilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz; 2018 yılı içinde POMEM polis alımı olması kesindir. Fakat takvim ve öğrenci sınav süreci belirsizliği mevcut. Bu noktadan sonra belirttiğimiz hususlar tamamen tahmin ve öngörüye dayanmaktadır.

2017 yılı içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 32 bin yeni kadro ihdas edildi. Bu kadroların 13 bini bu sene 21. dönem POMEM alımı ile kullanıldı. Geriye kalan 19 bin kadronun, 4 bin civarı 2018 PAEM ve PMYO için kullanılacak. Bu sayılar çıktığında geriye 15 bin kişilik bir kadro kaldığını görüyoruz. Elbette bu kadronun tamamı 2018’de kullanılmak zorunda değil. Ayrıca ek kadro ile alım sayıları arttırılabilir. Tüm bu hususları eklersek 2018 yılındaki POMEM sürecinin aşağıdaki gibi olacağını varsayabiliriz.

3. 2018 POMEM Polis Alımları

21. dönem 13 bin POMEM öğrenci adayının alınma süreçleri devam ediyor. Bu adaylar Aralık 2017’de eğitime başlayacaklar diye düşünüyoruz. Bu adaylar 2018 Haziran ayında mezun olacaklardır. Bu nedenle 2018 Nisan-Mayıs aylarında bir POMEM alımı daha olabilir. Bu sene olduğu gibi eğitimleri Temmuz 2018’de başlayabilir. Kontenjan sayısının 12 bin civarı olması muhtemeldir. Eğer ihtiyaç duyulursa, bu POMEM mezuniyeti sonrası yine Aralık 2018’de bir tane daha POMEM alımı gerçekleşebilir.

4. 2018 PÖH  Alımı

Polis Özel Harekat alımları, 2017 yılındaki lise mezuniyeti ve diğer kolaylaştırıcı etmenler sonrası adeta patladı. Yüzbinler polis olmak için başvuruya akın etti. Bu süreç sonucunda, lise mezunu, lisans mezunu, askerliğini yapmış, askerliğini yapmamış vb. şekillerde birçok aday gurubu ortaya çıktı. Polis Akademisi, uzun çalışmalar sonucunda bu adayların eğitimlerini dönemlere ayırdı ve sürelerini farklılaştırdı. Herkesin takdir edebileceği üzere PÖH eğitimleri özel bir titizlik gerektiriyor. Bu nedenle 2018 yılında nasıl bir planlama ile Polis Özel Harekat adayı alınacağı konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Fakat 5 ila 10 bin arası bir alım olmasını bekliyoruz.

2018 Polis Alımları Sürecine Adaylar Nasıl Hazırlanmalı?

Öncelikle polis adayları boy-kilo oranlarını hesaplamalı, fazla kilolarını vermelidirler. Polis alımları için gerekli olan puanları alacakları YGS(yerine gelen üniversite giriş sınavı), KPSS önlisans ve KPSS Lisans sınavlarına çalışmalı ve hazırlanmalıdırlar. Fiziki parkur önemli bir aşama. Mutlaka spor yapmalı, kondisyonlarını hazır tutmalıdırlar. Polis olmak için en önemli kriter ise sözlü mülakatlar. Adaylar mutlaka sözlü mülakatlara hazırlanmalıdırlar. piyasada 20-30 TL fiyatlara satılan kitaplar mevcut. Dileyen adaylar bu kitapları alabilirler. Kitaplar gibi sabit kaynak yerine sürekli güncellenen ve her sınav döneminde çıkmış yeni sorularla güncellenen Polis Mülakatları Uygulamamızı almanızı tavsiye ederiz. İçerisinde 1000 civarı polislik mülakatlarında çıkmış soru ve cevabı barındıran uygulamamız, yeni sorularla güncellenmekte ve geliştirilmektedir. POMEM, PMYO, PAEM ve PÖH farketmeksizin tüm adayların mobil cihazlarında uygulamamız mutlaka olmalı. Satın almak için logolara tıklayın:

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğimiz gibi, bu makaledeki varsayımlar bizim kendi görüşlerimizdir. temel alımlar dışındaki diğer polis adayı alımları konusunda en kesin bilgiyi Polis Akademisi duyuruları ile takip edebilirsiniz. Biz de bu süreçte siz değerli okurlarımıza en doğru ve hızlı şekilde bildiklerimizi ve gelişmeleri ulaştırmaya devam edeceğiz.

Bu makalede tam 312 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

312 Soru Var

  1. PÖH ALIMLARI NE ZAMAN AÇIKLANILACAK BİR FİKRİNİZ VARMI ADMİN KARDEŞİM

  2. Admin slm poh alımları olacakmı olursada ne zman olur tahmini tarih

  3. Poh alımlarında lise mezunu kpss şartsız mi olucak birde tarih ne zman yayınlanacak teşekkürlerr

  4. Admin bn subat 14 te 19 uma girecem 186 boyundayim 80 kiloyum polis ozel harekat olabilirmiyim

  5. 16.08.2000 doğum tarihi ile bu sene başvurabilir miyim

  6. Benim babam polisevinde çalışcak bana bi yararı olurmu polislikte

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir