ÖNEMLİ HABERLER
Ana Sayfa / POLİSLİK / 2018 Polis Alımları

2018 Polis Alımları

Polis alımları, ülkemiz gençleri tarafından oldukça yakından takip ediliyor. Ekonomik sorunlar, iş garantisi, gelecek kaygısı ve meslek sevgisi gibi çeşitli sebepler, ülkemiz gençleri arasında polislik mesleğinin ilgi görmesine neden oluyor. 21. dönem POMEM polis memuru adayı alımı ile, 2017 yılı ile polis alım sürecinin bittiğini söyleyebiliriz. Sürpriz bir durum olmadıkça, bu yıl içerisinde başka bir polis alımı olacağını düşünmüyoruz. Bu yazımızda, 2018 yılı içinde kesin olan ve olabilecek polis, pöh ve komiser yardımcısı ilanları hakkında öngörülerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı içinde hangi eğitim birimleri ilana çıkacaklar?

2018 yılında tüm eğitim kurumlarının ilana çıkacağını düşünüyoruz. Öncelikle kesin olan alımları yazalım:

1. 2018 PAEM

2018 yılında Polis Amirleri Eğitim Merkezi, teşkilat dışı lisans mezunu komiser yardımcısı aday öğrenci alımına devam edecek. Bu ilanın 2018 yaz aylarında çıkmasını ve sürecin bu seneki takvime yakın bir şekilde sürmesini bekliyoruz. Kontenjan 2000 ile 2500 arası bir sayıda olacaktır. Detaylar için: 2018 PAEM Alımları

2. 2018 PMYO Polis Alımları

Polis Meslek Yüksekokulları, 2018 yılında da öğrenci alımına devam edecekler. 2018 planlaması çalışma takviminde yer almaktadır. YGS sisteminin değişmesi nedeniyle belli bir belirsizlik olsa da, ilerleyen süreçte PMYO öğrenci seçme takviminin netleşeceğini düşünüyoruz. 2018 yılı PMYO kontenjanları 2000 ile 2500 arası olacaktır. Konu hakkında detay için: 2018 PMYO Alımı

Yukarıdaki alımlar, kesinliği olan ve belirli bir takvimle çalışan süreçleri kapsamakta. POMEM ve PÖH ilanları ise ihtiyaca göre ve mevcut koşullara göre şekillendirilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz; 2018 yılı içinde POMEM polis alımı olması kesindir. Fakat takvim ve öğrenci sınav süreci belirsizliği mevcut. Bu noktadan sonra belirttiğimiz hususlar tamamen tahmin ve öngörüye dayanmaktadır.

2017 yılı içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 32 bin yeni kadro ihdas edildi. Bu kadroların 13 bini bu sene 21. dönem POMEM alımı ile kullanıldı. Geriye kalan 19 bin kadronun, 4 bin civarı 2018 PAEM ve PMYO için kullanılacak. Bu sayılar çıktığında geriye 15 bin kişilik bir kadro kaldığını görüyoruz. Elbette bu kadronun tamamı 2018’de kullanılmak zorunda değil. Ayrıca ek kadro ile alım sayıları arttırılabilir. Tüm bu hususları eklersek 2018 yılındaki POMEM sürecinin aşağıdaki gibi olacağını varsayabiliriz.

3. 2018 POMEM Polis Alımları

21. dönem 13 bin POMEM öğrenci adayının alınma süreçleri devam ediyor. Bu adaylar Aralık 2017’de eğitime başlayacaklar diye düşünüyoruz. Bu adaylar 2018 Haziran ayında mezun olacaklardır. Bu nedenle 2018 Nisan-Mayıs aylarında bir POMEM alımı daha olabilir. Bu sene olduğu gibi eğitimleri Temmuz 2018’de başlayabilir. Kontenjan sayısının 12 bin civarı olması muhtemeldir. Eğer ihtiyaç duyulursa, bu POMEM mezuniyeti sonrası yine Aralık 2018’de bir tane daha POMEM alımı gerçekleşebilir.

4. 2018 PÖH  Alımı

Polis Özel Harekat alımları, 2017 yılındaki lise mezuniyeti ve diğer kolaylaştırıcı etmenler sonrası adeta patladı. Yüzbinler polis olmak için başvuruya akın etti. Bu süreç sonucunda, lise mezunu, lisans mezunu, askerliğini yapmış, askerliğini yapmamış vb. şekillerde birçok aday gurubu ortaya çıktı. Polis Akademisi, uzun çalışmalar sonucunda bu adayların eğitimlerini dönemlere ayırdı ve sürelerini farklılaştırdı. Herkesin takdir edebileceği üzere PÖH eğitimleri özel bir titizlik gerektiriyor. Bu nedenle 2018 yılında nasıl bir planlama ile Polis Özel Harekat adayı alınacağı konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Fakat 5 ila 10 bin arası bir alım olmasını bekliyoruz.

2018 Polis Alımları Sürecine Adaylar Nasıl Hazırlanmalı?

Öncelikle polis adayları boy-kilo oranlarını hesaplamalı, fazla kilolarını vermelidirler. Polis alımları için gerekli olan puanları alacakları YGS(yerine gelen üniversite giriş sınavı), KPSS önlisans ve KPSS Lisans sınavlarına çalışmalı ve hazırlanmalıdırlar. Fiziki parkur önemli bir aşama. Mutlaka spor yapmalı, kondisyonlarını hazır tutmalıdırlar. Polis olmak için en önemli kriter ise sözlü mülakatlar. Adaylar mutlaka sözlü mülakatlara hazırlanmalıdırlar. piyasada 20-30 TL fiyatlara satılan kitaplar mevcut. Dileyen adaylar bu kitapları alabilirler. Kitaplar gibi sabit kaynak yerine sürekli güncellenen ve her sınav döneminde çıkmış yeni sorularla güncellenen Polis Mülakatları Uygulamamızı almanızı tavsiye ederiz. İçerisinde 1000 civarı polislik mülakatlarında çıkmış soru ve cevabı barındıran uygulamamız, yeni sorularla güncellenmekte ve geliştirilmektedir. POMEM, PMYO, PAEM ve PÖH farketmeksizin tüm adayların mobil cihazlarında uygulamamız mutlaka olmalı. Satın almak için logolara tıklayın:

Yukarıdaki paragraflarda da belirttiğimiz gibi, bu makaledeki varsayımlar bizim kendi görüşlerimizdir. temel alımlar dışındaki diğer polis adayı alımları konusunda en kesin bilgiyi Polis Akademisi duyuruları ile takip edebilirsiniz. Biz de bu süreçte siz değerli okurlarımıza en doğru ve hızlı şekilde bildiklerimizi ve gelişmeleri ulaştırmaya devam edeceğiz.

84 Soru Var

 1. Ben suan lise 1 deyim.Polis ozel harekatci olmak istiyorum.Ilk once polis mi olmak gerekiyor?
  Gercekten cok istiyorum ozel harekat polisi olmak.

 2. Peki PÖH için bayan alimi olur mu 2018 de ?

 3. Pöh alımı olmayacak mı kasımda

 4. lise mezunları alımı konusunda bir bilgi elinizde mevcut mu acaba ? lise mezunuyum ve hazırlık yapıyorum polislik için. 208 de başvurabilme ihtimalim nedir hangi şartlar altındadır?

 5. Boyum tam 162 ön sağlık taramasın da 2 cm düşürme gibi bir şey olursa kesin elenicem doktordan kesin boyumun böyle olduğuna dair bir belge alırsam bir faydası olur mı eğer kabul edilmez ise tamamen çaba göstermekten vazgeçeceğim

 6. Ben lise sondayim nasil basvuru yapacam veya ne zmn olur

 7. admin bey pomeme aralıkta eğitime başlarsa haziranda eğitim sonu olur yazmışsında 4 ay değil mi pomem eğitim süresi

  • admin

   Bu sene Temmuz’da başlayanlar Aralık’ta mezun olacaklar. Oradan hesaplayabilirsiniz.. İntibak izin vs Haziranı bulur.

 8. Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans Öğrencisiyim bu sene son senem polis olabilmem için KPSS ye girmem yeterli mi?

 9. Türbanlı polis alımlarında da koldaki izlere bakıyorlar mı?

 10. Lise sondayım pmyo ya girmek istiyorum Düztabanım sorun olur mu ? sorun olursa tam teşekküllü bi hastaneden rapor alırsam bi faydası olurmu ?

  • admin

   Düztabanlık elenme sebebi ama pek dikkat etmiyorlar. Rapor alırsan kesin elerler. Olduğu gibi git, normal duruşuna ve hayatına engel değilse sorun olmaz.

 11. Ben lojistik bölümü önlisans mezunuyum. Polis olmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Böyle bir hakkımız var mıdır acaba ?

 12. Admin 2017 kasım gibi lise mezunu pöh ilanı gelebilir mi acaba bi bilginiz var mı en erken ne zaman olur bide kpss şartı istenir mi

 13. Merhabalar. Ben POMEM için başvurumu yaptım. Aralık’ta başlayıp Haziranda biten bir eğitim olacak yanılmıyorsam. Peki bu eğitim nasıl oluyor? Biraz bilgilendirirmisiniz. Şuanki işimi bırakmama engel midir?

 14. Merhaba ben lise 3 teyim polis olmayı çok istiyorum ne yapmalıyım

 15. Eğitim, mülakatları geçen eğitimden basarılı olup polis memuru olarak atanabilecekler icin değil mi?

 16. Mrblar İyiçalişmalar benim size bir sorum olacak ben lise mezunuyum polis olmak ıstıyorum 2018 yılında kpss girip oylemı basvuru yapacam yada nasıl çalısmam lazım yardımcı olursanız sevınırım sımdıden ıyı calısmalar tskur ederım ıyıgunler

 17. Selam benim bi çocuğum var eğitimde yatılı kalmadan evime gelip gitsem olabilir mi böyle bişey?

 18. Ben önlisans mezunuyum. Bu sene KPSS ye girmediğim için pomem e giremedim 2018 PMYO alımında sizce önlisans mezunlarını yine PMYO ya alırlar mı?

 19. Selam ben 1.83 boyundayım kilo 80 lise mezunuyum pöh olurmu yum

 20. mrb ben açıkögretim lise sondayım ve polislik sınavına girme ihtamlim var mı ygssiz falan

 21. Ygs girilmeden polis olabilir miyiz

 22. Üniverste 1.sınıf okuyorum polisliğe girmeyi düşünüyorum baraj puani kaç yardimci olursaniz sevinirim.

 23. Merhaba 2017 olan alımlarda şuan 4.800 alımında yapılması lazım oluyor o alım hangi bölümde yapacagını düşünüyorsunuz ?

 24. Merhaba admin sizce bu yıl içinde lise mezunu ve bayan pöh alımı olur mu? Tahmini tarih ne zaman olur ?Teşekkürler.

 25. 10 dereceden yuksek skolyoz var dedi doktor elenirmiyim

 26. halkla ilişkiler bölümü açıkögretim okuyorum tyt ve yks ‘ girip polislik başvurusu yapabilirmiyim ? Ve yks ile alım olurmu

 27. 19 . Dönem pöh lerin eğitimi ne zaman bitecek bilginiz varmı?

 28. Sag gozum 1.80 sol gozum 0.85 derecesi polislige engelmi

 29. Bu sene lise mezunu pöh alımı olabilirmi ve erkek bayan karışık mi olacak yoksa bayanlara ayrı kontenjan mi açılacak

 30. 2017 yılının son ayı olan Aralığın sonunda veya 2018 yılının ilk ayi olan ocak ayında POLİS ÖZEL HAREKAT alımı olacakmı?

 31. Pmyo bitirince poh e nasıl giriliyor benim bir yerde okuduğum bilgiye göre pmyo nun 2. senesinin son haftasında pa dan gelip sizi goturuyorlar poh olmayı kabul ederseniz bu doğru mu

 32. 21 yasindayim aciktan yeni mezun oldum lise polis olmak istiyorum yillardir hayalim 1 75 boyundayim 56 kiloyum bende girebilirmiyim bu konu hakkinda bilgilendirirmisiniz

 33. Kolumda iki tane ufak cam ile yapılmış izler elenmeme sebeb bi

 34. Lise sondayım polis başvuruları ne zaman?

 35. 1.67 boyunda 68 kiloyum PMYO veya pöh olurmuyum?

 36. Lise son sınıf öğrencisiyim Haziran ayında okulumdan mezun olcam pöh başvurabilirmiyim

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir