2023 PÖH Yaş Şartı Değişti mi ?

31.07.2018
1.844
A+
A-
2023 PÖH Yaş Şartı Değişti mi ?

24.dönem Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat (PÖH) alımlarının gerçekleştirilmesi beklenirken birçok aday başvuru şartlarını merakla araştırmaktadır. Merak edilen sorular arasında; PÖH alımları ne zaman yapılacak? PÖH başvuru şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilecek? PÖH yaş şartı değişti mi? gibi sorular yer almaktadır. Yapılan resmi açıklamalarda Polis Akademisi Başkanlığı ön lisans ve lisans düzeyinde mezun kadın ve erkeklerden oluşan 10 bin kişinin polis olarak alınacağını bildirmiştir. 22.dönem alımlarının tarihi hakkında kesin bir bilgi henüz kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Ancak kısa bir süre içerisinde duyuruların yapılacağı arka planda duyurulan haberler arasında yer almaktadır.

PÖH yaş şartı değişti mi? sorularına istinaden yapılabilecek açıklamada; 18 yaşını tamamlamış olan kişilerin yapılmış olan yaş düzenlemelerinden önceki yaşları dikkate alınarak sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık itibariyle 28 yaşından gün alan kişiler Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabilmektedir. Yeni dönem PÖH sınıfları için adayların ne zaman alınacağı bilinmese de Eylül aylarında açıklama yapılması ve resmi duyurunun paylaşılması beklenmektedir. Daha kesin bir tarih aralığı vermek gerekirse Kasım ya da Aralık aylarında PÖH alımlarının yapılabileceği düşünülmektedir.

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

PÖH yaş şartı Özel Harekat Alım ve Usulleri yönetmeliğindeki madde 7-c bendinde bulunmaktadır. Bu maddelerde meydana gelecek olan güncellemeler ve değişimler yaş şartında da meydana gelmektedir. 18 yaş dikkate alındığında yaşın tamamlanması ile birlikte yapılan düzeltmelerde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak koşulu ile sınavın gerçekleştiği yılın 31 Aralık tarihi itibari ile 28 yaşından gün almamış olan kişiler Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabilmektedir. 31 Aralık tarihinden sonra 28 yaşından gün almamış olan adaylar PÖH başvurusunda bulunabilmektedir. 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar için 18 yaşını tamamlamış olmaları yeterli olmaktadır.

Polis Özel Harekatçılar özel koşullara uygun biçimde yetiştirilen ve durumlara uygun biçimde davranabilecek kişiler arasından seçilmektedir. Bu kişiler üstün yetenek, donanım ve eğitime sahip kişiler olmaktadır. Özel harekatçılar; EGM banka soygunlarında, terör eylemlerinde, rehinelerin kurtarılmasında, çeşitli suç örgütlere baskın yapılmasında alana gönderilen üstün yeteneklerle donatılmış kişiler arasından seçilmiştir. PÖH mensupları bu tür olağan dışı durumları yönetirken modern silahlar, araç gereç ve mühimmat ile hareket etmektedir. Çağın tüm gerekliliklerini yerine getiren özel harekatçılar her çeşit tekniği kullanmaya yetkisi ve kabiliyeti olan birimdir. PÖH yaş şartı belirtilen yaş aralığında bulunan adayların başvurması noktasında edinmeleri gereken özel bir bilgidir.

Başvurabilecek Adayların Yaşları Nasıl Olmalıdır?

2023 yılı itibariyle belirtilen bilgilere göre 18 yaşını tamamlamış olan ve sonrasında düzeleme yapılmış olsa dahi düzenlemeden önceki yaşların dikkate alındığı bilinmektedir. Sınavın yapıldığı 31 Aralık tarihinde 28 yaşından gün almamış olan adayların tamamı PÖH yani Polis Özel Harekat kapsamında başvuruda bulunabilmektedir.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olan kişiler Polis Özel Harekat için başvurusunda bulunabilmektedirler. PÖH yaş şartı 2023 için 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar için 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

PÖH Başvurularında Adaylarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Polis özel harekat birimlerinde görevlendirilmek üzere başvuru yapmak isteyen adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bunlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Adayların en lise ya da dengi okul olmak koşulu ile ön lisans, lisans ya da bunlara denkliği bulunan Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışı yükseköğretim kurumlarından birinden mezun olması,
 • PÖH yaş şartı 2023 için 18 yaşını tamamlamış olan adayların yaş ile ilgili değişiklik yapmaları söz konusu olsa bile bu yaş değişikliğinden önceki yaşları dikkate alınması şartı ile sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile 28 yaşından gün almamış olması yani 31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar bu görev için başvuruda bulunabilirler.
 • Emniyet Teşkilatı’nın belirlemiş olduğu ‘Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirtilen şartların tamamını taşımak aranan şartlar arasında yer almaktadır.

PÖH Yaş Şartı Nedir?

Polis Özel Harekatçı olmak isteyen adayların öncelikli olarak Polis Meslek Yüksekokullarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Lise ya da dengi okullarından mezun kişilerin gerekli diğer şartları da sağlaması koşulu ile başvuruları kabul edilmektedir. 2023 yılı için PÖH yaş şartı nedir? Sorusu oldukça merak edilen ve adaylar tarafından çeşitli hesaplama programları ile hesaplanan konular arasında bulunmaktadır. Yetkili kurumlarca beyan edilen PÖH alımları için PÖH yaş şartı nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse 18 yaşını tamamlamış olan kişilerin yani 31 Aralık 1989 ve sonrası için başvuruların yapılabileceğini belirtmek mümkün olmaktadır.

Polis Özel Harekatçılar özel eğitimlerden geçerek üstün yetenek ve performans gerektiren görevlere atanmaktadır. Ciddi bir eğitim alan bu kişiler görevleri süresince sıra dışı suçlarla yüz yüze gelmektedir. Bu noktada adayların seçim sırasında birçok kriteri karşılaması beklenmektedir. Fiziksel ve mental olarak kişiliği ile görevi yerine getirebilecek adayların 18 yaşını doldurma şartını sağlamaları ve sağlıklı olmaları durumunda başvurmamaları için bir sebep bulunmamaktadır. Mülakatlar ve sınavlarda başarı kaydeden, sağlık raporu ile de herhangi bir sorunu olmadığı belgeleyebilen adayların başarı kaydetmeleri mümkün olmaktadır.

2023 Yılında PÖH Alımı Yapılacak mı ?

2023’da 35 Bin Polis Alınacak

PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Hilal dedi ki:

  Ben polis olmak istiyorum belki geç olur ama elimden geleni yapacağım polis olmak için dua ediyorum hergun

 2. kemal dedi ki:

  merhaba admin iyi geceler benim yaşım 18 bu sene mezun oldum lise hayatım bitti küçüklük hayalim ve şimdiki hayalim polis olmak şimdi ben kpss den 70 puan ve üstü alırsam polislik mülakatına hak kazanabirmiyim veya bana önerebileceğin başka bir yolla polis olma yöntemi varmı bana bilgi verebirmisin şimdiden teşekürlerr.

  1. Admin dedi ki:

   TYT ile başvuracaksın.

   1. Melake dedi ki:

    Admin ben bu yıl 12. Sınıf ogrencisi oldum yani tyt ve ayt ye gireceğim polis olmak ıstiyorum ne yapmaliyim hango sınavlara girmeliyim?

    1. Admin dedi ki:

     tyt sınavına girmeniz yeterli..

 3. burak dedi ki:

  admin.pöh alımı konusunda değişiklikler yapılıyor.yaş 30 oldu çok güzel …31 aralık kaldırıldı.1 ocak getirildi. geride tek kaldı lise mezunu öğrenciler alınması ve kpss şartının ranmaması.

 4. Samet dedi ki:

  bir şey sorucam ben şu anda 11.sınıfa gidiyorum sizce polislik sınavına lise sondamı girim yoksa en azından unuversite okuyip 2 .yıl diplomamı alsam iyi sizce hangisi daha iyi olur acaba?

  1. Admin dedi ki:

   ikisi de olur