PÖH

2018 – PÖH Maaşlarına Kaç TL Zam Gelecek ?

Son dönemlerin en gözde mesleklerinden biri de kuşkusuz ki polis özel harekat mesleğidir. Sınır ötesi operasyonlar ve ülke içinde teröra karşı yürüttükleri başarılı çalışmalar neticesinde bu önemli birliğin ismini son yıllarda sıkça duymaktayız. Hem ulusal medya da hem de sosyal medyada birçok hayranı olan bu özel meslek için binlerce aday da nasıl polis harekat olunur sorusunun cevabını aramaktadır. Hem prestiji hem de ülke faydasına çok katkı sağlayan bir meslek olduğu için polis özel harekat mesleği oldukça sevilen mesleklerdendir. Adayların polis özel harekat olabilmesi için POMEM veya PMYO gibi polis eğitim birimlerine kabul edilip öncelikle oralarda eğitim görmesi şarttır.

İstenilen kriterleri karşılayan adaylar Polis Akademisi eğitim birimlerinden birinde eğitim gördükten sonra Polis Özel Harekat olabilmektedir. Ancak tüm polislik birimlerinde olduğu gibi PÖH olmak için de adayların polislik eğitimi alması mecburi bir durumdur. Eğer polis özel harekat olup bu mesleği yapmak istiyorsanız, öncelikle POMEM ve PMYO ‘nun adaylarda aradığı şartları inceleyip ona göre başvuru yapmanız gerekir. Maaşları ve toplum içindeki prestiji sebebiyle binlerce aday PÖH olmak isterken, elbette ayrılan kontenjanlar dahilinde adaylar PÖH olabilmektedir. Adayların PÖH olmak için herhangi bir polis eğitim merkezini kazanıp daha sonra eğitimi bitirip PÖH olarak eğer şartları karşılıyorsa görev yapması mümkündür.

Adaylar ya POMEM için başvuruda bulunacak ve kabul edilecekler, ya da PMYO eğitimi görürken 2. Sınıfa geçtikten sonra son aylarda polis özel harekat olmak için özel harekat daire başkanlığına başvuruda bulunacaklar. Bunlar haricinde PÖH olmak için 3. Bir seçenek daha vardır. O seçenekte meslek içinde yapılacak PÖH seçmelerine göre başvurmaktır. 28 yaşına kadar tüm adaylar polis özel harekat olmak için gönüllü başvuruda bulunabilirler. PÖH fiziki olarak son derece sağlıklı olunmasını istediği için başvuran adaylar ilgili birimlere giderek fiziki yeterlilik ve mülakata giderler. Eğer fiziki yeterlilik ve mülakat başarılı geçerse de adaylar 3-4 ay civarı bir süre boyunca kursa giderek polis özel harekat olma imkanı kazanırlar. Eğer PÖH olmayı düşünüyorsanız ve halihazırda PÖH mesleğini icra ediyorsanız maaşlar konusunda da sizlere bilgi vermekte fayda var.

2018 – PÖH Maaşları Zam Sonrası Kaç TL Olacak ?

Polis özel harekat mesleğini yapmak isteyen adayların aklındaki en önemli sorulardan biri de doğal olarak PÖH maaşlarıdır. Her meslekten adaylar öncelikle yapacakları işin detaylarını bilmek isterken, daha sonra da alacakları maaşları bilmek isterler. Siz de eğer halihazırda PÖH olarak görev yapan bir memursanız ya da bu mesleği icra etmeyi düşünen bir adaysanız 2018 PÖH maaşlarına ne kadar zam gelecek sorusunu merak etmeniz doğaldır. Her memuriyette olduğu gibi senede 2 kere PÖH maaşlarına da zam gelmektedir. Ayrıca PÖH maaşları her aday için aynı olmamaktadır. Evli ya da bekar olunması, çıkılan operasyon sayısı, çocuk durumu, çocuk sayısı ve doğuda mı batıda mı görev yapıldığı gibi birçok farklı kıstas hesaplamaya dahil edilerek PÖH maaşları belirlenir. Ayrıca tüm PÖH görevililerine aynı yüzde üzerinden zam yapıldığını belirtmekte fayda var. Şimdi tüm polis özel harekat adayları ya da halihazırda polis özel harekat olarak görevini sürdüren devlet memurlarına 2018 yılında gelmesi beklenen PÖH zamları ve zam sonrası maaşların ne kadar olacağı hakkında detaylı bilgiler aktaralım.

  • 2018 yılı içerisinde polis özel harekat maaşları 500 TL ile 6500 TL arasında değişiklik gösterecektir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi batıdaki büyük şehirlerde görev yapan PÖH görevlileri 4-5 bin TL civarı bir maaş alırken, doğudaki şehirlerde görev yapan PÖH’ler ekstra ödeneklerle birlikte 6 bin TL ‘ye kadar maaş alabilmektedirler. Burada önemli olan terör bölgelerinde alınan ücretlerin batıdaki şehirlerde görev yapanlara oranla daha fazla olduğudur.

 

  • Göreve yeni başlayan bir polis özel harekat memuru 4500 TL civarında bir ücret alır. Eğer aday doğuda görev yapıyorsa ve uzun süredir polis özel harekat olarak çalışıyorsa, ayrıca evli ve çocuk sahibiyse 6500 TL ‘ye kadar maaşı çıkabilmektedir. İçinde bulunduğumuz ay içerisinde yakın zamanda PÖH maaşlarına zam yapılması planlanmaktadır. İlk zam Ocak-Temmuz arasını kapsarken, ikinci zam ise Ağustos-Aralık arasını kapsar.

 

  • 2018 yılı için konuşacak olursak, PÖH görevlieri için yapılan zam oranı Ocak-Temmuz arası için %4 iken, Ağustos ve Aralık ayları için %3.5 olarak kararlaştırılmıştır. Yani şuan polis özel harekat olarak görev yapan adayların alacakları zam oranını şimdi maaşlarının üzerine %3.5 zam ekleyerek hesaplamaları mümkündür. Ayrıca adayların hangi derece olduklarına göre maaşlar da değişim gösterir.

 

  • 8/1 derece kademesindeki lisans mezunu adaylar 5100 TL civarı alırken, 2 yıllık üniversite mezunu olan 9/2 derecesindeki adaylar 5.000 TL almaktadır. Ayrıca lise mezunu olan ve 11/1 derecesinde olan adayların 4900 TL alacaklarını söyleyebiliriz. Yani PÖH için de eğitim durumuna göre alınacak ücretler değişkenlik göstermektedir. Bunların üzerine ek gelirleri de eklerseniz daha yüksek maaşların ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Yani çocuk yardımı, terör tazminatı ve eş yardımı gibi birçok yardım mevcuttur ve bunlar da yukarıda verdiğimiz tahmini maaşların üzerine ilave edilecektir.

 

  • Günümüzde özellikle de terörle mücadele konusunda oldukça başarılı işlere imza atan PÖH’ler zor şartlarda görev yapan ve toplum tarafından son derece prestijli görülen devlet memurlarıdır. Gerektiği zaman uzun süre dağlarda bile görev yapan bu özel birlikler sadece terörle mücadele için değil, uyuşturucu ile mücadele ve rehine kurtarma gibi çok farklı operasyonlarda başarıyla görev yapabilirler.

Pöh Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı ?

Polis Özel Harekat PÖH Nasıl Olunur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu